Lietuvoje

2021.06.02 09:30

Bilotaitė atskleidė apie nelegalios migracijos mastus – į Minską per savaitę atskraidinama 600 žmonių, jie juda Vakarų Europos link

atnaujinta 11.22
Gytis Pankūnas, LRT2021.06.02 09:30

Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė teigia, kad Lietuvos pareigūnai turi žinių, kad į Baltarusiją iš kitų šalių plūsta nelegalūs migrantai, o šie vis aktyviau mėgina patekti į Lietuvą. Ministrės teigimu, Minskas neigia tokią informaciją ir ignoruoja Lietuvos raginimus spręsti šią problemą.

Trečiadienį Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) posėdyje dalyvavusi A. Bilotaitė teigė, kad nelegalių migrantų iš Baltarusijos skaičius auga.

„Per šiuos metus mes tų nelegalių migrantų turime 189, kurie atkeliauja iš Baltarusijos, nelegaliai kerta sieną. Tie skaičiai yra dvigubi, jei palyginsime su praėjusiais metais, visų metų laikotarpį“, – tvirtino vidaus reikalų ministrė.

Anot jos, Lietuva turi žinių apie augančius nelegalių migrantų srautus į Baltarusiją, iš kurios žmonės bando nelegaliai patekti į Lietuvą. Pasak A. Bilotaitės, visa tai vyksta, galimai padedant Baltarusijos pareigūnams.

„Turime porą skrydžių iš Stambulo ir Bagdado į Minską, tai išeina, kad per savaitę yra keturi skrydžiai, įsivaizduokime, kad lėktuve yra pora šimtų žmonių, tai į Minską atskrenda apie 600 žmonių. Ir tie žmonės organizuotai pajuda Lietuvos link. Ir turime žinių, kad tai yra gerai organizuotas nusikalstamų struktūrų darbas, galimai bendradarbiaujant su pareigūnais. Vieno žmogaus tokios kelionės kaina yra maždaug 15 tūkstančių eurų, šeimai kainuoja 30 tūkstančių eurų“, – pasakojo A. Bilotaitė.

Pasak jos, Lietuvos pareigūnai dėl šios problemos kreipėsi į Baltarusiją, tačiau Minskas esą neigia problemą dėl nelegalios migracijos.

„Tai yra požymis, kad tai yra sąmoninga politika ir sąmoningi veiksmai prieš Lietuvos valstybę“, – tikino A. Bilotaitė.

Ministrė akcentavo, kad šiuo metu yra stiprinama Lietuvos sienos apsauga. Be to, pasak A. Bilotaitės, svarstoma apie nelegalių migrantų judėjimo apribojimo galimybes ir spartesnį jų grąžinimo procesą.

A. Bilotaitė taip pat atkreipė dėmesį, kad tik 38 proc. Lietuvos sienos su Baltarusija yra padengta stebėjimo sistemomis. Ministrė pažymėjo, jog iki 2022 m. bus siekiama, kad visa siena su Baltarusija būtų kontroliuojama, stebima.

VSAT vadas: nerimauja ir kolegos iš Latvijos

NSGK posėdyje dalyvavęs Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) vadas Rustamas Liubajevas patvirtino, kad nelegalių migrantų iš Baltarusijos srautai didėja: 2019 m. jų fiksuota 46, 2020 m. – 81, 2021 m. – kol kas 189.

R. Liubajevas teigė, kad aktyviausiai iš Baltarusijos pusės į Lietuvą keliauja nelegaliai iš Irako, Turkijos skraidinami žmonės.

„Matome, kad šiuo metu iš Irako ir Turkijos vykdomi tiesioginiai reisai dviejų operatorių, iš viso vyksta keturi reisai per savaitę“, – pasakojo R. Liubajevas.

„Daugiausia pas mus pažeidimų vyksta Dieveniškių kilpoje, iš viso šiuo metu ten buvo sulaikyta 52 Irako ir 20 Irano piliečių, taip pat ir Sirijos, ir Turkijos piliečių“, – tęsė VSAT vadas.

Daug nelegalių sienos kirtimo atvejų, anot R. Liubajevo, fiksuojama ir Tverečiaus užkardos ruože – ten neseniai sulaikytos keturios grupės, kurias sudarė 41 Irako pilietis.

Kaip pasakojo R. Liubajevas, nelegalios migracijos suaktyvėjimas fiksuojamas ir Lenkijos pasienyje su Baltarusija, o Latvija kol kas tokių bėdų neturi, tačiau nerimauja, kad netrukus gali susidurti su nelegaliais migrantais iš Baltarusijos.

„Mūsų kolegos latviai laukia, nerimauja“, – teigė R. Liubajevas.

VSAT vadas neslėpė, kad Baltarusijos pasienio pareigūnai nebendradarbiauja su Lietuvos pareigūnais.

„Kai pateikiame svarius įrodymus dėl sienos pažeidimo, jie nepripažįsta faktų, nuolat reikalauja papildomų įrodymų, o kai juos pateikiame, vėl atsisako pripažinti pažeidimo faktą“, – pasakojo jis.

Anot jo, pasitaiko atvejų, kai Baltarusijos pasieniečiai akivaizdžiai naikina sienos kirtimo pažeidimo įrodymus, tarkime, slepia nelegalių migrantų pėdsakus.

R. Liubajevas pasakojo, kad stiprinant sienos su Baltarusija apsaugą, pasieniečiams padeda kinologai, Viešojo saugumo tarnybos pareigūnai, šauliai ir kt. Anot jo, kartu ribojama nelegalių migrantų galimybė judėti pačios Lietuvos teritorija ir siekiama juos kuo grečiau sugrąžinti į šalis, iš kurių jie atvyko.

„Dabar jau beveik pusė nelegalių migrantų, kurie atvyko ir buvo sulaikyti praeitų metų pabaigoje arba šių metų pradžioje, jau pasišalino iš užsieniečių registracijos centro. Mes matome, kad jų interesas nėra Lietuvos Respublika, jie tiesiog nori pasinaudoti mūsų prieglobsčio suteikimo struktūra savo tikslams, jų tikslas vis dėlto yra kitos Europos Sąjungos valstybės. Jeigu mums pavyktų sutrukdyti jiems pasišalinti, tai, be jokios abejonės, sumažintų to mūsų marštruto per Lietuvos Respubliką patrauklumą“, – dėstė VSAT vadas.

Lietuvos pareigūnai į nelegalią migraciją nėra įsivėlę

R. Liubajevas NSGK posėdyje taip pat pasakojo, kad pasieniečiai pastebi ir pastaruoju metu pasikeitusį nelegalių migrantų elgesį.

„Jeigu kalbėsime apie praėjusių metų pabaigą ir šių metų kovo mėnesį, tokia buvo tendencija, kad tie nelegalūs migrantai ieškodavo galimybių prisistatyti prie mūsų pareigūnų ir iš karto teikti prašymus. Paskutiniu laikotarpiu pastebėta tendencija, kad tie nelegalūs migrantai pradėjo slėptis. Tai rodo, kad jie laukia organizuoto išgabenimo iš Lietuvos Respublikos teritorijos, tai pastebėjo ir mūsų kolegos lenkai“, – komentavo jis.

VSAT vadas, atsakinėdamas į Seimo narių klausimus, teigė, kad kol kas nėra užfiksuota, kad Lietuvos pasieniečiai būtų įsitraukę į nelegalio migracijos organizavimą. Tiesa, Lietuvos pasieniečių gretose fiksuoti atvejai, susiję su kontrabandos gabenimu.

Pasak R. Liubajevo, nelegalią migraciją, VSAT duomenimis, organizuoja tarptautinio lygio nusikalstamos grupuotės.

„Kaip taisyklė, tai būtent nelegalių migrantų kilmės Europos Sąjungos piliečiai, tai, tarkime, gali būti Turkijos, Irako piliečiai, kurie organizuoja gabenimą“, – aiškino R. Liubajevas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.