Lietuvoje

2016.07.11 12:01

Parašus prieš Astravo AE planuojama patikrinti per savaitę

BNS2016.07.11 12:01

Tėvynės sąjungos–Lietuvos krikščionių demokratų (TS–LKD) surinktus parašus įstatymo iniciatyvai prieš Baltarusijos atominę elektrinę Astrave Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) planuoja patikrinti per savaitę, sako jos pirmininkas Zenonas Vaigauskas.

„Mes labai greitai patikriname, maždaug per savaitę, ir tikimės, kad kitą savaitę VRK posėdyje jau turėsime sprendimo projektą“, – žurnalistams sakė pirmadienį parašus priėmęs Z. Vaigauskas.

Pasak komisijos vadovo, parašų konservatoriai pateikė daugiau nei reikalaujama, tačiau dalis jų po patikrinimo gali atkristi. TS–LKD skelbia surinkusi beveik 65 tūkst. piliečių parašų, tuo tarpu jų reikia ne mažiau kaip 50 tūkstančių.

„Piliečių iniciatyvinė grupė, kuri nori Seimui teikti įstatymo projektą, turi pateikti mažiausiai 50 tūkst. Lietuvos piliečių parašų. Čia mes turime surinkta gerokai daugiau, bet VRK tikrina ir ne visus parašus pripažįsta tinkamais. Brokuojame parašų nuo maždaug 3 proc. iki 20 proc., bet pastaruoju metu vidurkis, kadangi žino, jog mes kruopščiai tikriname, neviršija 10 procentų“, – sakė Z. Vaigauskas.

TS–LKD pirmininkas Gabrielius Landsbergis pirmadienį spaudos konferencijoje pranešė, kad per du mėnesius po projektu, kuris uždraustų Lietuvoje pardavinėti Astravo atominėje elektrinėje pagamintą elektrą ir neleistų šiai elektrinei naudotis Lietuvos elektros energetikos sistema, iš viso pasirašė 64702 gyventojai.

„Vien per tą laiką, kai mes rinkome parašus, atominėje elektrinėje įvyko nelaimės. Tiesą sakant, nelabai galime pasakyti, kokio masto jos buvo ir turbūt niekada nesužinosime. Šiandien apie jas praneša mūsų specialiosios tarnybos, informuoja, kad ten vyksta įvairūs negeri dalykai, bet oficialus Minskas vis informaciją neigia. Akivaizdu, kad tai negali mūsų niekaip ramiai nuteikti – žinome, kad jei ateityje nutiktų didesnio masto katastrofa, yra labai didelė tikimybė, kad mes apie tai nieko nežinotumėme“, – sakė jis.

Tam, kad Elektros energetikos sistemos bei elektros energijos rinkos apsaugos įstatymo projektas būtų pateiktas Seimui, iniciatoriams reikėjo surinkti 50 tūkst. parašų.

Įstatymų projektą turi teisę teikti ir parlamentarai, tačiau TS-LKD atstovai teigia to nedarę, nes siekė parodyti, jog prieš Astravo AE yra „platus visuomeninis pasipriešinimas“.

Oponentai šią konservatorių iniciatyvą vertina kritiškai ir vadina tai šios partijos rinkimų kampanijos strategijos dalimi.

Lietuva yra aršiausia Baltarusijos, statančios atominę jėgainę apie 50 kilometrų nuo Vilniaus, kritikė. Lietuvos teigimu, Baltarusiją neužtikrina projekto, statomo vos 20 kilometrų nuo šalies sienos, saugumo. Minskas atmeta Lietuvos priekaištus, sakydamas, kad atominėje elektrinėje užtikrins aukščiausius saugumo standartus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.