Lietuvoje

2021.06.02 07:42

STT: Lietuvoje dažni korupciniu požiūriu rizikingi „vieno tiekėjo“ pirkimai

Reda Gilytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.06.02 07:42

Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) tyrimas rodo, kad didelė viešųjų pirkimų iš vieno tiekėjo dalis antikorupciniu požiūriu vertinama kaip rizikinga. O Lietuvoje, neskaitant mažos vertės pirkimų, daugiau nei pusė tarptautinių ir supaprastintų viešųjų pirkimų vykdyti iš vieno tiekėjo.

STT aiškinosi, kiek įstaigų paskelbtuose viešuosiuose pirkimuose dar vis dalyvauja vienas tiekėjas. Pasak STT specialistų , konkurencijos nebuvimas tokiuose pirkimuose didina įsigyjamų prekių, paslaugų ar darbų kainas, taip pat mažina galimybes efektyviausiai panaudoti valstybės lėšas.

„Perkančioji organizacija savo veiksmais apriboja konkurenciją ir pati sau sumažina tų tiekėjų, kurie gali ateiti į ją su pasiūlymais skaičių. Tai manome, kad tai rizikingas toks elgesys, toks pirkimo būdas tiek korupcijos požiūriu, nes tai gali būti, kad dėl korupcinių priežasčių, dirbtinai ribojama ta konkurencija“, – nurodo STT direktoriaus pavaduotoja Rūta Kaziliūnaitė.

Žinios. Ingrida Šimonytė vyksta dviejų dienų vizito į Briuselį

Pasak jos, didžiausia dalis vieno tiekėjo pirkimų – informacinių technologijų, remonto, sveikatos priežiūros paslaugų sektoriuose.

„Deja, ne iš gerosios pusės į akis krenta sveikatos apsaugos srities pirkimai, tai yra ir gydymo įstaigų nemažos dalies pirkimai. Pavyzdžiui, rajono ligoninės. Tai vėlgi, kodėl yra vieno lygmens gydymo įstaigos? Viename rajone daugiau konkurencijos, o gal gretimame galbūt net gerokai mažiau“, – aiškina R. Kaziliūnaitė.

STT nustatė atvejų, kai perkančioji įstaiga net tampa priklausoma nuo vieno ar nedidelės grupės tiekėjų ir negali atsisakyti pirkti jo prekių ar paslaugų nepatirdama didelių išlaidų. Taip dažniausiai atsitinka perkant iš programinės bei medicinos įrangos tiekėjų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt