Lietuvoje

2016.07.11 11:31

D. Grybauskaitė: kai įžengė sovietai, nesipriešinome, bet tai nepasikartos

15min.lt 2016.07.11 11:31

NATO viršūnių susitikime Varšuvoje Dalia Grybauskaitė buvo viena tų lyderių, kurie laikėsi kietosios linijos Rusijos atžvilgiu. Interviu Vokietijos savaitraščiui „Der Spiegel“ Lietuvos prezidentė paaiškino, kodėl net grąžinus karo prievolę nereikia žmonių šaukti priverstinai – sąrašus užpildo savanoriai.

Rusija yra nenuspėjama, o jos prezidentas Vladimiras Putinas kenčia nuo paranojos, interviu teigė D. Grybauskaitė, kuri pasveikino NATO veiksmus reaguojant į Kremliaus agresiją.

Lietuvos prezidentė pabrėžė, kad negali atmesti Rusijos invazijos į šalį galimybės: „Jei V. Putinas kažkur pamatys silpnybę, jis ja pasinaudos“.

Dėl to D. Grybauskaitei atrodo svarbu tai, kad į Baltijos šalis ir Lenkiją atsiunčiamos papildomos NATO pajėgos: „Karių skaičius simbolinis, bet jo užtenka atgrasymui“.

„Esame patenkinti, nes pirmą kartą pajutome, kad mūsų nuogąstavimai buvo suprasti. Pirmą kartą nuo Šaltojo karo pabaigos NATO investavo į aljanso teritorinį saugumą“, – „Der Spiegel“ teigė Lietuvos prezidentė.

D. Grybauskaitė tikino, kad NATO šalių lyderiai dėl visko sutarė: dėl batalionų Baltijos šalyse ir Lenkijoje, didesnio karinių pratybų skaičiaus, bendros priešraketinės gynybos, kovos su propaganda.

„Mes esame gyvenę Rusijos okupacijos sąlygomis ir žinome, kad šis kaimynas yra nenuspėjamas ir pajėgus surengti ataką. Prieš Antrąjį pasaulinį karą turėjome didelę kariuomenę, bet kai įžengė sovietai, nesipriešinome. Tai nepasikartos“, – pabrėžė Lietuvos vadovė.

D. Grybauskaitė pati paklausė „Der Spiegel“ žurnalisto: „Ar žinote, kodėl aš esu rami?“

Reporteriui atsakius neigiamai, ji paaiškino: „Dėl nuotaikų mūsų šalyje. Prieš dvejus metus grąžinome privalomąją karo tarnybą, bet šaukti žmonių nė nereikia – yra tiek daug savanorių. Pasitikėjimas savimi yra geriausia gynyba“.

Dar kartą paklausta, ar bijo Rusijos invazijos, D.Grybauskaitė pareiškė, kad negali atmesti tokio scenarijaus po Krymo aneksijos.

„V. Putino galvoje visos buvusios Sovietų Sąjungos teritorijos įeina į Rusijos įtakos zoną, jis nori atkurti senąją Rusiją. Tai yra jo paranoja, ir privalome vertinti ją rimtai. Jei jis pamatys kažkur silpnybę, jis ja pasinaudos.

Bet mes nenorime statyti antros Geležinės uždangos. Turėtume be jokio naivumo siekti dialogo su Rusija, bet kalbėtis turi abi pusės. Kol kas girdėti tik monologai. Kalba viena pusė, tada kita, bet tarpusavyje nesikalbama“, – aiškino D. Grybauskaitė.

Lietuvos prezidentė taip pat atkreipė dėmesį tai, kad Rusija, grasinanti kariniu atsaku į NATO sprendimus Varšuvoje, „ir taip turi dešimt kartų daugiau karių savo Vakarų karinėje apygardoje“.

Galiausiai ji ironiškai išreiškė dėkingumą Rusijos prezidentui: „Nepasitikėjimą nulėmė Rusijos elgesys. Mes nebijome jų grasinimų ir, taip, galime padėkoti V. Putinui. Jis pagaliau pasirūpino tuo, kad NATO vėl taptų normaliu gynybiniu aljansu“.