Naujienų srautas

Lietuvoje2016.07.11 15:35

Konservatoriai surinko beveik 65 tūkst. parašų prieš Astravo AE

BNS 2016.07.11 15:35

Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partija teigia surinkusi beveik 65 tūkst. piliečių parašų, palaikiusių iniciatyvą prieš Baltarusijos atominę elektrinę (AE) Astrave.

Konservatorių parengtą įstatymo projektą, kuris uždraustų Lietuvoje pardavinėti Astravo atominėje elektrinėje pagamintą elektrą ir neleistų šiai elektrinei naudotis Lietuvos elektros energetikos sistema, iš viso per du mėnesius pasirašė 64702 gyventojai, spaudos konferencijoje pirmadienį pranešė partijos pirmininkas Gabrielius Landsbergis.

„Vien per tą laiką, kai mes rinkome parašus, atominėje elektrinėje įvyko nelaimės. Tiesą sakant, nelabai galime pasakyti, kokio masto jos buvo ir turbūt niekada nesužinosime. Šiandien apie jas praneša mūsų specialiosios tarnybos, informuoja, kad ten vyksta įvairūs negeri dalykai, bet oficialus Minskas vis informaciją neigia. Akivaizdu, kad tai negali mūsų niekaip ramiai nuteikti – žinome, kad jei ateityje nutiktų didesnio masto katastrofa, yra labai didelė tikimybė, kad mes apie tai nieko nežinotumėme“, – sakė jis.

Anot G. Landsbergio, vienas esminių klausimų, kurį kėlė pasirašiusieji iniciatyvą, buvo tai, ar dar įmanoma sustabdyti Astravo AE statybas.

„Mūsų atsakymas visada buvo „taip“. Mūsų nuomone, būtent šis įstatymas, kurį teikiame Seimui, yra vienas pagrindinių žingsnių į statybų sustabdymą, nes žinome, kad ta atominė elektrinė yra statoma išskirtinai eksportui. Jei eksportą mes ribojame, ekonominės naudos iš elektrinės praktiškai nebelieka, ji tampa neigiama, neša nuostolį - didelė tikimybė, kad tai lems ir statybų sustabdymą“, – svarstė G. Landsbergis.

Parašus į Vyriausiąją rinkimų komisiją (VRK) planuojama nešti 11 valandą.

G. Landsbergis sako, kad VRK patvirtinus parašus, įstatymo projektas keliaus į Seimą ir bus dedamos „visos pastangos“ kad projektas būtų patvirtintas Seime.

Konservatorių vadovas taip pat neslėpė, jog didelio valdančiųjų pritarimo nesitiki, nes dar prieš renkant parašus įstatymą Seime buvo siūloma registruoti bendru frakcijų sutarimu, tuomet buvo sulaukta opozicinių liberalų, taip pat ir dalies valdančiųjų darbiečių, bet ne socialdemokratų palaikymo.

Parašų rinkimo iniciatyvinės grupės vadovas konservatorius Žygimantas Pavilionis teigė, kad Baltarusija yra deklaravusi tikslus du trečdalius pagaminamos elektros energijos eksportuoti į Vakarus tranzitu per Lietuvą, daugiausia į Lenkiją bei Švediją. Tad Lietuvai užkirtus kelią elektros tranzitui, jo nuomone, „vargu ar tas žaidimas A. Lukašenkai pavyktų“.

Anot G. Landsbergio, techniškai elektros eksportą būtų galima užkirsti Lietuvos-Baltarusijos pasienyje pastačius galią ribojančius fazės keitiklius.

„Teoriškai yra tikimybė, kad naudojantis mažesnio pralaidumo laidais ta elektros energija kažkokiu būdu pasiektų Lietuvos teritorija, bet kuriuo atveju, esminė eksporto kryptis, kuri numatyta statybose, ji sustotų. Ilgalaikis tikslas yra Lietuvos desinchronizaciją nuo sovietinio žiedo, integracija į europinius elektros energijos tinklus“, – aiškino G. Landsbergis.

Tuo metu Ž.Pavilionis kritikavo socialdemokratų deleguotą eurokomisarą Vytenį Andriukaitį, kuris, anot jo, nepaisydamas premjero Algirdo Butkevičiaus raginimų kovoti prieš Astravo AE, viešai išsako poziciją, jog Astravo AE yra saugi.

„Jis pasakė, kad nėra čia ko užsiimti šiuo reikalu, Astravas yra saugus. Man teko garbė paskutinę dieną komisarą sutikti prie KGB rūmų, kur rinkau parašus ir dar kartą ponui Andriukaičiui pasiūlyti pasirašyti, jisai atsisakė. Tai nėra gerai ir tai tikrai nepadės išlošti šios bylos Briuselyje bei įtikinti kitų Europos Sąjungos narių, pačios Europos Komisijos ir Europos Parlamento“, – teigė Ž. Pavilionis.

Diplomatas ir politikas kritikavo Lietuvos ir Vakarų „santykių atšildymo“ su Baltarusija politiką sakydamas, kad Astravo AE statybų nutraukimas ir galėtų būti „šio atšildymo sąlyga“. Jis ragino Lietuvą burti tarptautinę koaliciją prieš Astravo AE.

Įstatymų projektą turi teisę teikti ir frakcijos Seime – TS-LKD atstovai teigia to nedarę, nes siekė parodyti, jog prieš Astravo AE yra „platus visuomeninis pasipriešinimas“.

Premjeras Algirdas Butkevičius atremia oponentų kritiką dėl Vyriausybės neveiklumo keliant Astravo AE problemą, tikindamas, kad socialdemokratai „nesiruošia politikuoti“, o spręs problemą „įvairių ekspertų lygmeniu“.

„Tiek susitikimuose su Europos Komisijos prezidentu Jeanu Claude`u Junckeriu, tiek susitikdami su kitų valstybių ministrais pirmininkais ar prezidentais pabrėžiame, kad jie mus palaikytų šiuo klausimu ir remtų Lietuvą. Puikiai suprantame, kad tai nėra vien Lietuvos problema, bet ir visos Europos. Ir mes reikalaujame laikytis aplinkos saugos reikalavimu, taip pat branduolinės saugos reikalavimų, tikimės, kad į reikalavimus bus atsižvelgta“, – vyriausybėje žurnalistams sakė A. Butkevičius.

Tam, kad Elektros energetikos sistemos bei elektros energijos rinkos apsaugos įstatymo projektas būtų pateiktas Seimui, iniciatoriams reikėjo surinkti ne mažiau kaip 50 tūkst. parašų.

Oponentai šią konservatorių iniciatyvą vertina kritiškai ir vadina tai šios partijos rinkimų kampanijos strategijos dalimi.

Lietuva yra aštriausia Baltarusijos, statančios atominę jėgainę apie 50 kilometrų nuo Vilniaus, kritikė. Lietuvos teigimu, Baltarusija neužtikrina projekto, statomo vos 20 kilometrų nuo šalies sienos, saugumo. Minskas atmeta Lietuvos priekaištus, sakydamas, kad atominėje elektrinėje užtikrins aukščiausius saugumo standartus.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi