Lietuvoje

2021.06.02 12:36

Priėmimo į aukštąsias mokyklas vadovas: šiemet bus verta labiau pasistengti dėl valstybės finansuojamos vietos

Aida Murauskaitė, LRT.lt2021.06.02 12:36

Birželio 1-ąją prasidėjo priėmimas į aukštąsias mokyklas – universitetus ir kolegijas. Lietuvos aukštųjų mokyklų asociacijos bendrajam priėmimui organizuoti (LAMABPO) vadovas Pranas Žiliukas sakė, kad šiemet konkursai turėtų būti panašūs į praėjusių metų. Dėl pedagoginių studijų programų paklausos, kas yra labai didelis valstybės skaudulys, jis nepuoselėja didelių vilčių.  

Abiturientai, pretenduojantys stoti į valstybės finansuojamas vietas, turi būti išlaikę tris valstybinius brandos egzaminus – lietuvių kalbos ir literatūros, matematikos ir laisvai pasirenkamo dalyko. Pakanka visų šių egzaminų minimalios išlaikymo ribos – vos 16 balų.

„Švietimo, mokslo ir sporto ministro tvirtinami minimalieji stojimo reikalavimai šiek tiek pakito. Galima sakyti, jie tapo lankstesni. Stojant į valstybės finansuojamą vietą reikalaujama trijų valstybinių brandos egzaminų – lietuvių kalbos ir literatūros, matematikos ir pasirenkamojo – rezultatų. Trečiojo rezultatas imamas automatiškai stojančiajam palankiausias“, – sakė LAMABPO vadovas P. Žiliukas.

Kaip ir ankstesniais metais, stojantiesiems į menų studijų krypčių grupės studijų programas taikoma išimtis – jiems matematikos egzamino laikyti nebūtina. Tiems, kas ketina mokėti už studijas, pakanka vos vieno valstybinio brandos egzamino (kad gautum brandos atestatą, reikia būti išlaikiusiam du brandos egzaminus).

Stojant tiek į valstybės finansuojamas, tiek į nefinansuojamas vietas teks įveikti dar vieną slenkstį. Universitetai yra sutarę visiems stojantiesiems (tiek į valstybės finansuojamas, tiek į nefinansuojamas vietas) taikyti vienodą konkursinio balo reikšmę – 5,4 balo. Slenkstinis balas į kolegijas siekia 4,3 balo.

Šiemet studijų programas siūlo 16 universitetų ir 19 kolegijų. Valstybės lėšomis numatoma priimti 12,7 tūkst. pirmakursių: iš jų 8,4 tūkst. – į universitetus, 4,3 tūkst. – į kolegijas. Pernai buvo priimta iš viso 13,5 tūkst. pirmakursių.

„Pernai buvo gerokai išsemti rezervai, tai yra, stojo daug vyresnių arba perstojo mokantieji už mokslą, be to, šiemet bent 600 abiturientų baigs mažiau. Tad manau, kad vargu ar konkursai bus didesni. Ko gero, padėtis dėl valstybės finansuojamų vietų bus labai panaši į pernykštę“, – kalbėjo P. Žiliukas.

Tiesa, pasak LAMABPO vadovo, gali keistis padėtis dėl valstybės nefinansuojamų vietų, mat pakilo studijų kaina.

„Galbūt šiemet stojantiesiems bus verta labiau pasistengti dėl valstybės finansuojamos vietos“, – sakė P. Žiliukas.

Jis svarstė, kad gal stipendijos stojantiesiems į pedagogines programas (300 eurų) ar žemės ūkio (200 eurų) suveiks labiau šiemet, nors dėl to ir nepuoselėja didelių vilčių.

„Dėl stojimo į dalyko pedagogiką nesu didelis optimistas. Pernai buvo 585 valstybės finansuojamos vietos į pedagogines studijas. Tik 24 asmenys buvo priimti į dalyko mokytojų programas. Tai yra gerokai geresnis vaizdas nei prieš kelerius metus, kai buvo iš esmės tuščia, bet vis dėlto tai labai mažas skaičius“, – kalbėjo P. Žiliukas.

Pasak jo, vargu ar pakanka esamų rinkodaros veiksmų ir viešosios nuomonės formavimo, kad padėtis pasikeistų. Be to, dabar padėtis dar grėsmingesnė, mat pandemijos metais daug mokytojų išėjo į pensiją ar dėl kitų priežasčių metė darbą.

„Tad turėtų būti konkretus kvietimas asmenų, gal net bendrojo ugdymo įstaigos turėtų pasistengti ir rekomenduoti savo auklėtiniams, kuriuos pažįsta puikiai, rinktis mokytojo profesiją.

Nėra vienos nuomonės. Šiek tiek padėtį gerina vienų metų mokytojų rengimo programos, bet nevienodai vertinamas toks mokytojų rengimas. Nemažai specialistų mano, kad vieni metai – trumpokas laikas, ypač kalbant apie praktinių įgūdžių įgijimą.

Kalbant apie mokytojų rengimą, justi didelė inercija. Apie prestižą gali tik žodžiais pasakyti, o išties reikia veiksmų. Pernai, kai buvo skiriamos stipendijos, vidutinė konkursinė balo reikšmė nebuvo didesnė nei ankstesniais metais. Toli gražu ne visi stipriausi stojo“, – aiškino P. Žiliukas.

Pernai stojančiųjų į dalyko pedagogiką konkursinis įvertinimas siekė per 6 balus.

P. Žiliukas patarė abiturientams egzaminų išvakarėse išlikti ramiems.

„Reikia pasikliauti savimi, pernelyg nesijaudinti, susikaupti ir savo išmonę panaudoti maksimaliai. O vertintojams norėčiau palinkėti įžvelgti asmens kūrybiškumą, gal net nestandartinį pirminių šaltinių interpretavimą. Ir vertintojai turėtų parodyti išmonę“, – sakė LAMABPO vadovas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.