Naujienų srautas

Lietuvoje2016.07.11 09:43

Į Lietuvą grįžta Ukrainos karius mokę lietuviai instruktoriai

Šį savaitgalį į Lietuvą po du mėnesius trukusios misijos Ukrainoje grįžta Krašto apsaugos savanorių pajėgų (KASP) instruktoriai. Jie drauge su sąjungininkais pagal NATO karybos standartus mokė Ukrainos karius. Mokymus ir pratybas Ukrainoje stebėjo LRT televizijos laidos „Karinės paslaptys“ kūrėjai.

Keliskart už Pabradės poligoną didesniame Javorivo kariniame mokymo centre riaumoja kovinė technika, griaudėja sprogimai ir šūviai. Į kasmetines tarptautines pratybas „Greitas trišakis“ iš Ukrainos ir NATO valstybių atvyko apie 2000 karių su kovine technika.

Pratybose užduočių skirta ir Ukrainos 72-sios brigados Pirmojo bataliono kariams, kurie devynias savaites dalyvavo intensyviame mokymo kurse. Šio kurso instruktoriai – Amerikos, Kanados, Lenkijos bei Lietuvos kariai.

Krašto apsaugos savanorių pajėgos į dviejų mėnesių misiją buvo delegavusios šešiolika instruktorių. Jie mokė du Ukrainos karių būrius individualių ir kolektyvinių kario įgūdžių – nuo šaudybos iš įvairių ginklų technikos iki skyriaus ir būrio taktikos.

„Pirmą dieną, mums atvykus ir juos išrikiavus, buvo užduotas klausimas – kodėl mes čia? Mes turime būti ten, ginti savo tėvynę. Tačiau būtent po devynių savaičių rengimo jie sako – gerai, kad mes čia esame. Daug ko išmokėme – ir taktikos, ir šaudybos pagrindų. Mes taip – anksčiau šaudėme, bet mes nežinojome, kad galima taip gerai šaudyti, ir taupyti ginkluotę, ir taupyti žmogiškuosius resursus“, – sakė KASP instruktorių būrio vadas kapitonas Kęstutis Šlepikas.

Ukrainos kariuomenę treniruojančios Jungtinės tarptautinės mokymo misijos vadas asmeniškai padėkojo kiekvienam iš šešiolikos Lietuvos krašto apsaugos savanorių už per devynias savaites pasiektus gerus mokymo rezultatus. Pulkininko teigimu, Lietuvos kariai turi didelį pranašumą prieš kolegas instruktorius iš Amerikos ir Kanados – tebemoka rusų kalbą, kuri suprantama daugumai kursantų.

„Čia tarnauja šešiolika Lietuvos karių. Tačiau kitoje Ukrainos vietoje kitas lietuvių kontingentas rengia ir Ukrainos specialiąsias pajėgas. Žinant jūsų kariuomenės dydį, tai nemažos mokymo pajėgos. Jos byloja apie jūsų šalies milžinišką pagalbą Ukrainai. Tos pastangos pastebimos ir politiniu lygmeniu, turi įtakos visam Europos saugumui ir stabilumui“, – kalbėjo pulkininkas iš JAV Nickas Ducichas.

Iš Lietuvos atvykęs Krašto apsaugos savanorių pajėgų vadas stebėjo Lietuvos instruktorių darbo rezultatą: miškingoje aukštumoje įsitvirtinęs ukrainiečių būrys, palaikomas kovinės technikos, atremia priešo pajėgų ataką. Pertraukoje tarp užduočių Ukrainos kariams įteikiamos dovanos – taikikliai ir tolimačiai, kurie palengvins atlikti kovines užduotis.

„Ukrainos kariuomenėje dabar tokia padėtis, kad reguliariuosiuose vienetuose tarnauja kariai, kurie yra ir 55 metų, ir 18, ką tik pašaukti. Mūsų instruktoriams yra lengva dirbti, kadangi jie dirba ir namuose, ir su vyresniu žmogumi, ir su jaunesnio amžiaus žmogumi“, – sakė KASP vadas pulkininkas Artūras Jasinskas.

Misiją baigusius Krašto apsaugos savanorių pajėgų instruktorius jau kitą savaitę pakeis Sausumos pajėgų Žemaitijos brigados, kunigaikščių Butigeidžio ir Kęstučio batalionų kariai. Jie treniruos jau kitą Ukrainos batalioną.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi