Lietuvoje

2015.09.08 13:45

Ragino rinktis gaminius be pavojingų cheminių medžiagų

LRT.lt 2015.09.08 13:45

Dešimt savanorių šeštadienį pasiryžo aplinkosauginės akcijos metu duoti kraujo laboratoriniams tyrimams ir realiai įsitikinti, ar iš kasdien vartojamų gaminių bei aplinkos į organizmą patenka ir ten kaupiasi įvairių pavojingų cheminių medžiagų „kokteilis“.

Dešimt savanorių šeštadienį pasiryžo aplinkosauginės akcijos metu duoti kraujo laboratoriniams tyrimams ir realiai įsitikinti, ar iš kasdien vartojamų gaminių bei aplinkos į organizmą patenka ir ten kaupiasi įvairių pavojingų cheminių medžiagų „kokteilis“.

 Baltijos aplinkos forumo iniciatyvos „Pagalvok, kai perki“ dalyvių kraujyje bus tiriamos trys plačiai paplitusios pavojingų cheminių medžiagų grupės – ftalatai, polibrominti difenilo eteriai ir perfluorinti junginiai.

Viena iš dalyvavimo akcijoje sąlygų savanoriams – noras keisti vartojimo įpročius sveikatai ir aplinkai palankia linkme ir dalintis savo patirtimi su aplinkiniais. „Stengiamės buities reikmenis, žaislus ir kita pirkti pagamintus iš kuo ekologiškesnių medžiagų, saikingai naudojame kosmetiką. Mūsų šeimoje auga du mažamečiai vaikai, kurių sveikata mums labai svarbi,“  – dalyvio anketoje rašė vilnietis Vytautas, kuris duoti kraujo sutiko drauge su žmona Aušra. Jauna šeima ketina dalį buitinės chemijos bandyti pakeisti soda ir kitomis natūraliomis medžiagomis. „Visada galima daryti daugiau“, – sutinka  jie.

„Priešingai, nei įprasta manyti, pavojingas chemines medžiagas leidžiama naudoti ne tik statybinėse medžiagose ar buitinės chemijos gaminiuose, bet ir kosmetikoje, ir net vaikams skirtuose gaminiuose“, – sako akcijos koordinatorė Justė Buzelytė, Baltijos aplinkos forumo aplinkosaugos specialistė.

Organizatoriai atkreipia dėmesį į neigiamas pavojingų cheminių medžiagų savybes lemiančias poveikį sveikatai ir aplinkai. Pasak jų, saugios tokių medžiagų koncentracijos nėra, todėl vartotojai kviečiami vadovautis atsargumo principu ir rinktis gaminius be pavojingų cheminių medžiagų.

„Sveikatai įtakos turi daugelis veiksnių, tačiau tai, ką valgome, kuo tepame savo kūną, taip pat veikią mūsų sveikatą. Kai kurių mokslinių tyrimų duomenimis, kosmetikos gaminių sudėtyje esančios chemines medžiagos veikia ne tik odą, bet gali patekti į organizmą, kauptis jame ir turėti neigiamos įtakos sveikatai“,  – pažymi Viktorija Belousovaitė, Vilniaus visuomenės sveikatos centro Produktų vertinimo skyriaus vyriausioji specialistė.

Specialistai taip pat atkreipia dėmesį, kad Europos Sąjungos (ES) teisės aktai numato tai, jog vartotojai  turi teisę iš pardavėjo /gamintojo gauti informaciją apie tai, ar prekių sudėtyje nėra pavojingų medžiagų, ypač tada, kai informacijos apie gaminio sudėtį nėra etiketėje.

Akcijos metu kraujo tyrimai bus atliekami akredituotoje laboratorijoje Olandijoje išskirtinai šviečiamaisiais tikslais, siekiant nustatyti jų buvimo faktą ir taip parodyti sąsajas tarp kasdien naudojamų gaminių ir kiekvieno iš mūsų. Šios akcijos metu pavojingas chemines medžiagos taip pat bus tiriamos savanorių namų dulkėse ir įvairiuose gaminiuose. Tyrimų rezultatus planuojama paskelbti gegužės mėnesį.