Lietuvoje

2021.06.01 09:58

Teisingumo ministrė: Europos prokuratūra bus galingas įrankis kovoti su ES lėšų grobstymu

atnaujinta 11.10
Milena Andrukaitytė, BNS2021.06.01 09:58

Nuo antradienio pradedanti veikti Europos prokuratūra bus vienas galingiausių įrankių kovoti su Europos Sąjungos (ES) lėšų grobstymu, tikisi teisingumo ministrė Evelina Dobrovolska.

„Europos prokuratūra bus vienas galingiausių įrankių kovoti su ES lėšų neteisėtų įsisavinimu ir PVM grobstymu“, – per spaudos konferenciją antradienį sakė teisingumo ministrė.

Jos teigimu, ypač svarbu, kad tai bus „prie žmonių priartinta institucija“, kadangi kiekvienas žmogus galės kreiptis ir interneto svetainėje pranešti apie švaistymą, susijusį su ES lėšų panaudojimu.

„Kiekvienas pilietis galės gimtąja kalba Europos prokuratūros svetainėje kreiptis ir pranešti, jei turės informacijos, susijusios būtent su ES lėšų švaistymu, su šiomis lėšomis susijusia korupcija“, – pažymėjo E. Dobrovolska.

Antradienį darbą pradeda Liuksemburge įkurta Europos prokuratūra. Ji tirs ES finansiniams interesams kenkiančius nusikaltimus, susijusius su sukčiavimu, korupcija, pinigų plovimu, tarpvalstybiniu sukčiavimu PVM srityje. Tai yra pirmoji viršvalstybinė prokuratūra.

Lietuvai šiose pareigose atstovaus buvęs Generalinės prokuratūros Baudžiamojo persekiojimo departamento vyriausiasis prokuroras Tomas Krušna.

Jis teigė, kad Europos prokuratūra užtikrins „deramą ES finansinių interesų priežiūrą baudžiamosios teisės priemonėmis, sudarys sąlygas, kad būtų sudarytos prielaidos tarpvalstybinių bylų tyrimui“.

Anot jo, taip pat tikimasi, kad bus užtikrintas gerokai didesnis turto susigrąžinimas šios kategorijos bylose, kur praradimai siekia milijardus eurų.

„Vien praradimai pridėtinės vertės mokesčio srityje sudaro apie 50 mlrd. eurų per metus, apie 500 mln. eurų žala padaroma dėl galimai nusikalstamu būdu panaudotų lėšų, ir visos šios priežastys sąlygojo Europos prokuratūros įkūrimą“, – teigė T. Krušna.

Ši nauja Europos Sąjungos įstaiga taip pat galės tirti bet kokią kitą neteisėtą veiklą, kuri yra neatsiejamai susijusi su ES biudžetui kenkiančiais nusikaltimais, ir vykdyti baudžiamąjį persekiojimą.

Europos prokuratūra tyrimus ir baudžiamąjį persekiojimą vykdys visiškai nepriklausomai nuo Europos Komisijos, kitų ES institucijų ir įstaigų, taip pat nuo valstybių narių.

Tikimasi, kad ilgainiui Europos prokuratūra tirs apie 3 tūkst. bylų per metus.

Susitarimą dėl Europos prokuratūros bendrijos narės pasiekė 2017 metais. Į ją pirmajai trejų metų kadencijai paskirti 22 prokurorai.

Trys Europos deleguotieji prokurorai dirbs ir Lietuvoje. Į šias pareigas paskirti buvę Generalinės prokuratūros Baudžiamojo persekiojimo departamento prokurorai Jolita Kančauskienė ir Vytautas Kukaitis bei Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokuroras Gedgaudas Norkūnas.

Lietuvoje dirbsiantys prokurorai penkerių metų kadencijai bus įdarbinti Europos prokuratūroje specialiaisiais patarėjais, Lietuvoje turės nacionalinio prokuroro statusą ir veiks Europos prokuratūros vardu. Ikiteisminio tyrimo, baudžiamojo persekiojimo ir bylų perdavimo teismui srityse jie turės tokius pačius įgaliojimus, kaip ir nacionaliniai prokurorai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt