Naujienų srautas

Lietuvoje2016.07.11 08:33

N. Savčenko: laisvė nėra duotybė, ją reikia iškovoti ir apginti

Į Lietuvą atvyko Ukrainos Aukščiausiosios Rados narė, dvejus metus Rusijoje neteisėtai kalinta karo lakūnė Nadija Savčenko. Ji dalyvavo Prienų rajone vykstančiame Pasaulio lietuvių jaunimo susitikime, sekmadienį ir pirmadienį susitiks su Lietuvos vadovais, Lietuvoje gydomais Ukrainos kariais.

N. Savčenko atvyko užsienio reikalų ministro Lino Linkevičiaus kvietimu. Pasak jo, ukrainiečių kovos už laisvę simboliu tapusi N. Savčenko su Lietuvos jaunimu pasidalins mintimis apie laisvės kainą ir Ukrainos bei Europos ateitį.

Ukrainos oro pajėgų lakūnė N. Savčenko 2014 metų pavasarį prisidėjo prie Ukrainos savanorių bataliono. Tų pačių metų vasarą ji buvo sulaikyta Rusijos karių. Maskva ją apkaltino prisidėjus prie dviejų rusų žurnalistų žūties. Šių metų kovą N. Savčenko buvo nuteista kalėti 22 metus. Gegužę ji paleista mainais į du rusų karius.

L. Linkevičius: žavimės ja

Užsienio reikalų ministras L. Linkevičius, kurio kvietimu D. Savčenko lankosi Lietuvoje, jos išlaisvinimą vadina bendra pergale ir žada toliau Jungtinėse Tautose, kitose tarptautinėse organizacijose reikalauti, kad būtų išlaisvinti dar apie 20 politinių kalinių. Dalis jų – Krymo totoriai, pagrobti Rusijai aneksavus Krymą.

„Žavimės ja, linkime sėkmės.Bet labiausiai kas dabar rūpi tai, kas ateity laukia. Norime, kad Ukraina būtų laisva, kad būtų suvereni, kad niekas nesikėsintų į jos laisvę. Nes tai yra kėsinimasis ir į mūsų visų laisvę. Tęsime toliau, nes toli gražu ir karas nepasibaigęs Ukrainoje, ir neramumai Europoje nepasibaigę, turime, ką veikti“, – tikina L. Linkevičius.

N. Savčenko: ukrainiečiams reikia išlaisvinti sąmonę nuo Rusijos propagandos

Lietuvoje viešinti Ukrainos parlamentarė, buvusi karo lakūnė N. Savčenko linki, kad lietuviams už laisvę nebereikėtų kovoti ginklu.

Lankydamasi Pasaulio lietuvių jaunimo susitikime Prienų rajone N. Savčenko sakė, jog žmonės neturėtų manyti, kad laisvė yra duotybė – tai įrodo ir daugiau nei dvejus metus besitęsiantis Ukrainos ir Rusijos konfliktas

„Ką aš jums galu papasakoti? Galiu patvirtinti žodžius, kuriuos jums pasakė jūsų užsienio reikalų ministras: laisvę dauguma žmonių supranta, kad tai kažkas tokio, kas duodama ir negali būti atimta. Bet ir jūsų tauta ir mūsų tauta supranta, kad už laisvę teikia kovoti, kovoti atiduodant kraują“, – sekmadienį sakė N. Savčenko.

„Mes vėl giname laisvę gyventi ir aš labai linkiu, kad jūs nežinotumėte, kaip tą fiziškai reikia daryti. Linkiu, kad jūsų žemėje niekada nebūtų karo“, – teigė ji.

Ukrainos parlamento narė gėrėjosi, jog Lietuvoje yra tokių dienų, kai tautiečiai iš viso pasaulio gali susirinkti viename renginyje ir dalintis tuo, ką tame pasaulyje sukūrė.

Savo ruožtu pati N. Savčenko teigė į Lietuvą atvykusi norėdama atvežti stiprybės, kuri supa jos artimuosius.

„Mano šeima parodė, kaip atkakliai reikia kovoti už tą žmogų, kurį tu myli. Aš noriu, kad tokios draugiškos šeimos būtų visur, visame pasaulyje“, – kalbėjo ji.
Ukrainiečiams reikia išlaisvinti sąmonę

N. Savčenko dar kartą dėkojo Lietuvai, kuri, jos teigimu, buvo viena šalių, aktyviausiai prisidėjusių prie jos paleidimo iš kalėjimo Rusijoje. Išreikšdama savo padėką lietuviams, ukrainietė nusilenkė jos paklausyti susirinkusiai publikai.

Dvejus metus už grotų Rusijoje praleidusi buvusi ukrainiečių karininkė gegužę buvo iškeista į du Ukrainoje laikytus Rusijos karius, nors buvo nuteista kalėti 22 metus.

N. Savčenko teigimu, ukrainiečiams reikia išlaisvinti sąmonę nuo Rusijos propagandos, tačiau santykius Ukraina turi palaikyti su visais kaimynais.

„Mums reikia išlaisvinti savo sąmonę ir pasąmonę nuo tos Rusijos propagandos, kuri mus ilgus metus kankino“, – sakė N. Savčenko.

Ji pridūrė, kad dabartiniai Ukrainos ir Rusijos santykiai yra „ramūs ir šalti“, tačiau ilgainiui Kijevas turi megzti santykius su visomis kaimyninėmis šalimis.

Nacionaline didvyre savo šalyje tapusi ukrainietė pakurstė kalbas apie galimą jos kandidatavimą būsimuose prezidento rinkimuose. Tačiau N. Savčenko pareiškė, jog nėra svarbu, kas vadovaus šaliai.

„Ukraina turi būti laiminga ir iš tikrųjų nesvarbu, kas bus prezidentas. Mes visi norime padaryti, kad Ukrainai būtų gerai“, – kalbėjo ji.

„Aš žiūriu į politiką ne į kaip tikslą. Tai yra įvairiapusiškas gyvenimas, kuriame gali nuveikti daug dalykų“, – teigė Ukrainos Aukščiausiosios Rados narė.

Susitiko su visuomenininkais

Sekmadienį po pietų atvykusi į Vilnių N. Savčenko dalyvavo susitikime su visuomenininkais. Ji apsilankė sostinėje esančiame sandėlyje, iš kurio beveik prieš dvejus metus buvo išsiųsta pirmoji parama Ukrainos kariams. 

Į susitikimą su visuomeninkais atvykusią N. Savčenko pasitiko šaulių rikiuotė. Per susitikimą dėkota už jaučiamą Lietuvos palaikymą Rusijos – Ukrainos konflikte. 

„Negali tęstis šis konfliktas amžinai. Todėl stengiamės kuo greičiau tai baigti ir stiprinti Ukrainos kariuomenę. Taip pat reikia plėsti Ukrainos, Lietuvos ir Lenkijos bataljoną , nes jis yra labai naudingas ir padeda atgrasyti priešą nuo tolesnio įsiskverbimo. Laidi didelis ačiū už tai ką jūs darote“, – sako N. Savčenko.

Šaulių sąjungos atstovas sako, kad jų organizacija aktyviai rėmė N. Savčenko paleidimą iš kalėjimo, todėl šis susitikimas jiems yra simbolinis.

„Iš tikrųjų kartais norėtųsi, kad visuomenė neužmirštų, jog visai netoliese vyksta karas, ten žūsta ne tik kariškiai, bet ir civiliai žmonės, yra daug vaikų, kurie netekę tėvų. Mūsų parama Ukrainai... dar ten darbo yra dešimtemčiams į priekį“, – sako Šaulių sąjungos paramos Ukrainai grupės vadovas Haroldas Daublys. 

Pasak paramą Ukrainos kariams organizuojančio Jono Ohmano, valstybės parama Ukrainai yra labai svarbi, tačiau reikia kalbėti ir apie tai, ką jau nuveikė visuomenininkai, nes jų darbai esą dažnai lieka nepastebimi.

„Mūsų tikslas buvo parodyti svarbiam žmogui, N. Savčenko, ką veikia pilietinė visuomenė Lietuvoje padedant Ukrainai. Mes esame darę tokius dalykus anksčiau, bet tai gal buvo toks svarbesnis įvykis, mes norime jį paviešinti per įvairius kanalus, dabar yra gera proga tai daryti. Lietuva nėra abejinga Ukrainai, mes dirbame jau du metus savo darbą iš šitų patalpų yra išėję į Ukrainą labai daug daiktų“, – teigia VšĮ „Mėlyna/Geltona“ vadovas J. Ohmanas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi

Aivaras Miltenis ir Ričardas Pinikas
Klaipėdos ritmas 23