Lietuvoje

2021.05.28 23:47

Gyvūnų privalomo ženklinimo tvarka stringa – į prieglaudas patenka suženklinti gyvūnai, tačiau savininkų rasti nepavyksta

Vesta Tizenhauzienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.05.28 23:47

Beveik mėnesį vykstanti privaloma gyvūnų ženklinimo tvarka išryškino spragas. Veterinarai sako susiduriantys su situacijomis, neapibrėžtomis įstatymu. Dažnai pasitaiko atvejų, kad paženklintas gyvūnas dingsta iš registrų sistemos. Žemės ūkio ministerija pripažįsta, kad neaiškumų yra ir sako, kad jiems spręsti jau paruošti ženklinimo taisyklių pakeitimai.

Prieš septynerius metus panevėžietis Vytautas priglaudė šunį. Vyras sako iki šiol augintinis nepaženklintas, bet kada tą darys, kol kas nežinantis.

„Nėra prasmės, bet, taip sakant, sugalvojo, o prasmė tai tokia abejotina“, – tikina panevėžietis.

Panorama. Su Lukašenka susitikęs Putinas pabrėžia gilesnę valstybių integraciją

Tačiau veterinarijos gydytojai sako, kad norinčiųjų ženklinti savo augintinius daugėja. Bet, anot jų, sistema dar neveikia tobulai. Pavyzdžiui, jei gyvūnas pirktas ne Europos Sąjungos šalyje, neturi reikalingų dokumentų, o tokio negalima nei ženklinti, nei registruoti.

„Labai pas mus mėgsta pirkti šuniukus iš Baltarusijos, tai ten iš tikrųjų dokumentai ne visada būna tvarkingi. Jie kai per sieną važiuodami, jie vietoj susitvarko, bet kiek esame matę, ne visada faktas atitinka, kas yra parašyta“, – LRT TELEVIZIJAI pasakoja Raimonda Daubarė-Skipitė.

Privalomą kačių, šunų ir šeškų ženklinimą inicijavę politikai siekė pažaboti nelegalius gyvūnų daugintojus ir sumažinti beglobių keturkojų skaičių. Tačiau prieglaudų atstovai sako pastebintys, kad jų skaičius kaip tik didėja. Iš jų kai kurie būna paženklinti, tačiau atsekti gyvūno vis tiek nepavyksta.

„Tikrai ne iki galo atidirbta viskas. Būna netgi randami gyvūnai, kurie yra „čipuoti“, bet nėra „čipas“ įvestas į sistemą, tai tas pats, kas nieko. Dėl to, kad numeris yra, bet atrasti savininką neįmanoma“, – sako Panevėžio gyvūnų globos draugijos vadovė Rūta Liberienė.

Žemės ūkio ministerijos atstovė sako, kad paženklintą gyvūną privaloma registruoti sistemoje. Kodėl nutinka priešingai, kol kas galima tik spėlioti.

„Gali būti, kad gyvūnai, augintiniai tiesiog neįregistruoti dėl aplaidumo to žmogaus, kuris paženklino arba augintiniai gali būti įvežti iš kitų valstybių paženklinti, bet jie yra neįregistruoti registre. Ir tikrai mes jų nepamatysime tame registre“, – aiškina žemės ūkio ministerijos atstovė Aleksandra Voicechovska.

Anot žemės ūkio ministerijos atstovės, jau parengtas gyvūnų augintinių registro nuostatų ir taisyklių pakeitimo projektas, pagal kurį turėtų išsispręsti problemos, kilusios iki šiol dėl keturkojų ženklinimo. Tačiau, kada įsigalios naujos taisyklės, kol kas neaišku.

„Čia man atrodo ne pirmas įstatymas, nes iš tikrųjų, taip ir būna – paleidžia jį į tikrovę, o paskui žiūri, kur tas spragas papildyti“, – sako R. Daubarė-Skipitė.

Per šį mėnesį paženklinta daugiau nei 6000 augintinių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt