Lietuvoje

2021.05.28 13:09

Europos transliuotojų sąjunga stabdo Baltarusijos valstybinio transliuotojo narystę organizacijoje

atnaujinta 16.05
LRT.lt, ELTA 2021.05.28 13:09

Europos transliuotojų sąjungos (EBU) vykdomasis komitetas nusprendė laikinai sustabdyti Baltarusijos televizijos ir radijo kompanijos (BTRC) narystę organizacijoje.

„Šios dienos posėdyje EBU vykdomasis komitetas priėmė sprendimą laikinai sustabdyti BTRC narystę“, – sakoma penktadienį paskelbtame pranešime. Kaip patikslina EBU, „BTRC turės dvi savaites atsakymui, kol narystės pristabdymas įsigalios“.

Kaip pažymima pranešime, EBU sprendimo priežastis, be kita ko, – „(Minske priverstinai nutupdžius aviacijos kompanijos „Ryanair” lėktuvą sulaikytų Ramano Pratasevičiaus ir Sofijos Sapegos) interviu, kurie akivaizdžiai buvo gauti prievarta, transliavimas“.

Kaip teigia LRT generalinė direktorė Monika Garbačiauskaitė-Budrienė, šiuo metu tai griežčiausios sankcijos, kurių EBU valdyba gali imtis savarankiškai, be EBU Generalinės asamblėjos, t. y. daugumos narių, pritarimo.

„Šį klausimą Baltijos šalių transliuotojų vadovai kėlėme nuo pernai rugpjūčio, o man tapus EBU valdybos nare pernai gruodį tą dariau keletą posėdžių iš eilės.

Jau pirmame valdybos posėdyje sakiau, kad BTRC yra virtęs represyvaus režimo propagandos mašina ir kad EBU turėtų ginti savo deklaruojamas laisvos žiniasklaidos ir demokratijos vertybes ir neturėtų dalintis turiniu ar kitomis EBU privilegijomis su tokiu transliuotoju.

Kaip kitaip EBU galės ginti laisvą ir kokybišką žurnalistiką, jei ignoruoja tokį savo nario elgesį? Ir panašu, kad besitęsiančios represijos prieš žurnalistus, užgrobtas lėktuvas, viešai ištransliuoti prievarta išgauti prisipažinimai, ir – svarbiausia – visuomenės pasipiktinimas ir spaudimas pagaliau atvėrė visiems akis“, – sako LRT vadovė.

Pasak jos, visada yra prasmė kovoti už laisvą žodį, net kai, atrodo, nėra sąjungininkų.

„Suspendavimas reiškia, kad BTRC neteks priėjimo prie visų EBU paslaugų – apsikeitimo naujienomis, koncertais, kitu turiniu, negalės dalyvauti valdymo organų veikloje ir pan.“, – primena M. Garbačiauskaitė-Budrienė.

Kiek anksčiau penktadienį Lietuvos Kultūros ministerijos Medijų taryba išplatino viešą pareiškimą dėl situacijos Baltarusijoje. Kaip teigiama, taryba, kurią sudaro žiniasklaidos profesionalai, žurnalistų asociacijų ir mokymo įstaigų atstovai, yra susirūpinusi dėl nesibaigiančių represijų ir puolimo prieš žurnalistus ir nepriklausomą žiniasklaidą Baltarusijoje.

Pareiškimas buvo išsiųstas EBU prezidentei Delphine Ernotte Cunci, EBU viceprezidentui Petriui Dvořákui, Europos transliuotojų sąjungos generaliniam direktoriui Noeliui Curranui, Europos Tarybos generalinei sekretorei Marijai Pejčinović Burić, Europos Tarybos Žiniasklaidos ir informacinės visuomenės iniciatyvinio komiteto pirmininkei Inge Welbergen, UNESCO generalinio direktoriaus pavaduotojui Qu Xing. Jo kopija taip pat pasiekė EBU Vykdančiosios valdybos narius.

„Šis persekiojimas pasiekė aukščiausią tašką Baltarusijos valdžios institucijų atstovams beprecedentės civilinio orlaivio, skridusio į Lietuvą, priverstinio nutupdymo operacijos metu sulaikius opozicijos aktyvistą ir tinklaraštininką R. Pratasevičių.

Pastarasis įvykis aiškiai parodo opozicijos arba, žiniasklaidos požiūriu, kitos nuomonės svarbą, kurią tikrosios demokratijos turi ne tik gerbti, bet ir saugoti, kaip būtiną žiniasklaidos laisvės ir pliuralizmo sąlygą.

Tvirtai remiame ir sveikiname tarptautinės žiniasklaidos ir žiniasklaidos laisvę ginančių organizacijų veiksmus, kuriais iš Baltarusijos valdžios institucijų reikalaujama nutraukti nuolatinius išpuolius prieš vietos ir užsienio žurnalistus ir tuoj pat paleisti į laisvę sulaikytus žurnalistus“, – teigiama kreipimesi.

Tarybos nariai ragino tarptautines organizacijas visomis įmanomomis priemonėmis paremti grėsmę šiuo metu patiriančius žmones ir stengtis užkirsti kelią režimui terorizuoti piliečius ir nepriklausomą žiniasklaidą tiek Baltarusijoje, tiek už jos ribų.

„Savo ruožtu drauge su Kultūros ministerija esame pasirengę išklausyti, kaip galime padėti Baltarusijos žurnalistams, persekiojamiems režimo“, – dėstoma pranešime.

Taip pat raginta nutraukti BTRC narystę EBU ir taip užkirsti kelią piktnaudžiavimui šia naryste, siekiant paremti politinius režimo tikslus.

„Yra įrodymų, kad Baltarusijos transliuotojas prisidėjo prie žmogaus teisių ir pilietinių teisių pažeidimų Baltarusijoje ir teikia informacinę paramą represijoms prieš žurnalistus ir kitus žmones, taip pat ir nušviečiant R. Pratasevičiaus sulaikymą.

Siūlomi veiksmai turi būti tęsiami tol, kol bus neginčijamų įrodymų, kad Baltarusijos valdžios institucijos laikosi tarptautinių įsipareigojimų žmogaus teisių srityje, nesikiša į spaudos ir žodžio laisvę, kuria atvirą ir saugią žurnalistams darbo aplinką“, – rašoma Medijų tarybos pranešime.

Kreipimąsi pasirašė Medijų tarybos nariai: Ernest Alesin (Lietuvos žiniasklaidos tautinių bendrijų kalbomis asociacija), Rimantas Bagdzevičius (Lietuvos radijo ir televizijos komisija), Džina Donauskaitė (Lietuvos žurnalistikos centras), Šarūnas Frolenko (Lietuvos radijo ir televizijos asociacija), Monika Garbačiauskaitė-Budrienė (viešoji įstaiga „Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija“), Kristina Juraitė (Vytauto Didžiojo universiteto Politikos ir diplomatijos fakulteto Viešosios komunikacijos katedra), Neringa Jurčiukonytė (viešosios įstaigos „Nacionalinis socialinės integracijos institutas“, „Media4Change“ programa), Audrius Kepežinskas (Lietuvos regioninių radijo stočių asociacija), Arnas Marcinkus (Interneto žiniasklaidos asociacija).

Taip pat Jolanta Mažylė (Visuomenės informavimo etikos komisija), Rasytė Navickienė (Nacionalinė rajonų ir miestų laikraščių leidėjų asociacija), Audronė Nugaraitė (Lietuvos žurnalistų sąjunga), Donatas Puslys (viešosios įstaigos Vilniaus politikos analizės institutas Medijų programa), žurnalistų etikos inspektorė Gražina Ramanauskaitė, Česlovas Rulevičius (Regioninių televizijų asociacija), Gintaras Songaila (viešoji įstaiga „Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas“), Ineta Stravinskaitė-Janavičienė (asociacija „Nacionalinė spauda“), Andrius Šuminas (Vilniaus universiteto Komunikacijos fakulteto Skaitmeninių kultūrų ir komunikacijos katedra), Donatas Valančiauskas (Lietuvos žurnalistų draugija), Vaiva Žukienė (Lietuvos kabelinės televizijos asociacija).

LRT.lt primena, kad sekmadienio popietę Minsko oro uoste buvo nutupdytas keleivinis bendrovės „Ryanair“ lėktuvas, skridęs iš Atėnų į Vilnių. Jis buvo priartėjęs prie Lietuvos oro erdvės, tačiau buvo priverstas pasukti į Baltarusijos sostinę. Lėktuvui nusileidus Minske, sulaikytas juo skirdęs tinklaraštinkas opozicionierius R. Pratasevičius, taip pat jo mergina, Europos humanitarinio universiteto Vilniuje studentė, Rusijos pilietė Sofija Sapega.

Dėl šio incidento ES lyderiai sutarė uždrausti Baltarusijos oro bendrovėms skraidyti į bloką ir paragino ES oro bendroves neskraidyti Baltarusijos oro erdve, didinant spaudimą, ES svarsto įvesti šaliai sektorines sankcijas.