Lietuvoje

2016.07.07 14:46

Lietuvos vadovė remia Vokietijos karinio vadovavimo vaidmenį

ELTA 2016.07.07 14:46

Prieš NATO viršūnių susitikimą, liepos 8–9 dienomis vyksiantį Varšuvoje, prezidentė Dalia Grybauskaitė paragino Vokietiją Europoje imtis karinio vadovavimo vaidmens.

„Manau, kad pats laikas Vokietijai pradėti daugiau pasitikėti savo jėgomis ir liautis gręžiotis į praeitį, baiminantis istorinių nuoskaudų“, – sakė prezidentė interviu, duotame Vokietijos naujienų agentūrai dpa. Pasak jos, šiuo metu Europoje kažkas turi prisiimti papildomą politinę ir karinę atsakomybę, ir tik Vokietija, didelė ir ekonomiškai stipri valstybė, yra pajėgi tai padaryti.

„Šioje naujoje eroje, naujoje epochoje Europa turi spręsti naujus gynybinius uždavinius, – teigė D. Grybauskaitė, turėdama galvoje NATO ir Rusijos konfrontaciją. – Vokietijai nelieka jokios kitos išeities, kaip tik imtis vadovaujančio vaidmens“. Pasak prezidentės, gynybos srityje Europa nebegali vien tik pasikliauti JAV.

Penktadienį Varšuvoje NATO valstybių ir vyriausybių vadovai susitiks aptarti atgrasymo strategijos Rusijos atžvilgiu. Vokietijos kanclerė Angela Merkel ketvirtadienį Bundestage (Vokietijos parlamento Žemesnieji rūmai – ELTA) pristatys tam skirtą vyriausybės pareiškimą.

Lietuva yra viena iš NATO valstybių narių, turinčių sieną su Rusija. Viršūnių susitikime planuojama nuspręsti dislokuoti po vieną maždaug 1000 kareivių NATO batalioną Lenkijoje ir Baltijos valstybėse. Batalionui, kuris bus dislokuotas Lietuvoje ir į kurio sudėtį įeis keli šimtai kareivių iš Vokietijos, vadovaus bundesveras (Vokietijos ginkluotosios pajėgos – ELTA).

„Labai džiaugiamės, kad Vokietija sutiko vadovauti NATO daliniui Lietuvoje“, – pabrėžė D. Grybauskaitė. Su istoriniu kontekstu – Antrojo pasaulinio karo įvykiais – susijusias abejones ji atmetė.

Anot prezidentės, Lietuvai istorinė patirtis su Rusija yra lemiama. „Antrojo pasaulinio karo pradžioje buvome okupuoti Rusijos, nebenorime būti dar kartą jos okupuoti“.

Lietuvos vadovė nemano, kad tai bus ilgalaikė konfrontacija. „Tačiau sugrįžti prie normalių santykių neįmanoma tol, kol Rusija elgsis kaip okupantė ir agresorė ir vykdys karo veiksmus Ukrainos teritorijoje“, – pabrėžė ji.

Iš planuojamo NATO ir Rusijos tarybos susitikimo, kuris turėtų įvykti po Varšuvos viršūnių susitikimo, D. Grybauskaitė nieko nesitiki.

„Rusija nėra pasirengusi nutraukti dabartinių veiksmų. (...) Abi pusės tik konstatuos, ką mano apie jas siejančius santykius, ir tuo viskas baigsis“, – Vokietijos naujienų agentūrai teigė D. Grybauskaitė.