Lietuvoje

2021.05.27 19:20

Išmokos už patirtą smurtą pasieks daugiau asmenų

BNS2021.05.27 19:20

Nuo kitų metų sausio į kompensaciją už smurtinius nusikaltimus galės pretenduoti daugiau žmonių, praneša Teisingumo ministerija.

Seimas pritarė ministerijos siūlymui, kad asmenys kompensaciją gautų ir tuomet, kai žala dėl sunkių ir labai sunkių smurtinių nusikaltimų buvo padaryta nuo 2000 metų rugsėjo 26 dienos iki 2005 metų liepos 1 dienos, o galutinis sprendimas byloje priimtas po pastarosios datos.

Iki šiol tokie asmenys žalos kompensavimo negalėjo gauti.

„Labai svarbu įstatymo paraštėse nepalikti nuo smurtinių nusikaltimų nukentėjusių žmonių, kurių teismo procesas vyko įstatymo įsigaliojimo metu, tačiau jie teisės į šią kompensaciją neįgijo“, – pranešime sako teisingumo ministrė Evelina Dobrovolska.

Taip pat nuo kitų metų pradžios numatyta įtvirtinti naują piniginės kompensacijos ne teismo tvarka rūšį. Kompensacija būtų skiriama asmenims, kuriems ikiteisminio tyrimo ar baudžiamosios bylos nagrinėjimo metu buvo paskirtas suėmimas, tačiau byloje priimtas teismo išteisinamasis nuosprendis ar nutrauktas ikiteisminis tyrimas.

Ministrės teigimu, šia kompensacija siekiama atkurti teisingumą ir kompensuoti asmens patirtą realią turtinę žalą, kai jam pritaikyta perteklinė pati griežčiausia kardomoji priemonė ir neįvertintas ikiteisminio tyrimo ar baudžiamosios bylos metu taikytas suėmimo teisėtumas.

Šiuo atveju asmuo turės teisę gauti iki 50 bazinių socialinių išmokų dydžio (2 tūkst. eurų) kompensaciją.

Be to, ketinama išplėsti įmokos į nukentėjusių nuo nusikaltimų asmenų fondą dydžio ribas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt