Naujienų srautas

Lietuvoje2016.07.05 20:15

Teismas: reikalavimas skiepyti darželinukus prieštarauja teisės aktų hierarchijos principui

BNS 2016.07.05 20:15

Ministro įsakymas, draudžiantis į darželį priimti neskiepytus vaikus prieštarauja teisės aktų hierarchijos principui, antradienį paskelbta neskundžiama nutartimi nusprendė Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT).

Teismas sprendimą priėmė išnagrinėjęs Seimo narių Dangutės Mikutienės, Gintaro Tamošiūno, Vitalijaus Gailiaus ir Aurelijos Stancikienės pernai metų skundą, kuriuo jie prašė ištirti, ar sveikatos apsaugos ministro įsakymas neprieštarauja kitiems teisės aktams.

„Sveikatos apsaugos ministro 2016 metų sausio 26 dienos įsakymu (...) patvirtintos Lietuvos higienos normos HN 75:2016 „Ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo programų vykdymo bendrieji sveikatos saugos reikalavimai“ 79 punktas ta apimtimi, kuria šiame punkte numatyta, jog jeigu vaiko sveikatos pažymėjime nurodyta, kad vaikas nepaskiepytas pagal sveikatos apsaugos ministro patvirtintą vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių nuo tymų, raudonukės ir poliomielito nesant skiepų kontraindikacijų, ugdyti pagal ikimokyklinio ir (ar) priešmokyklinio ugdymo programą toks vaikas nepriimamas, prieštarauja konstitucinio teisinės valstybės principo apimamam teisės aktų hierarchijos principui“, – rašoma LVAT nutartyje.

Taip pat teismas nusprendė, kad šiam principui prieštarauja ir reikalavimas pildant ikimokyklines ir (ar) priešmokyklines įstaigas lankančių vaikų pažymėjimus, laukelyje „Diagnozė“ įrašyti, ar vaikas yra paskiepytas visais skiepais, kurie yra reikalingi, norint lankyti ikimokyklinio ugdymo įstaigas.

„Išplėstinei teisėjų kolegijai (...) nekyla abejonių dėl to, jog tiriamąja nuostata (...) įtvirtinančia, jog jeigu vaiko sveikatos pažymėjime nurodyta, kad vaikas nepaskiepytas pagal sveikatos apsaugos ministro patvirtintą vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių nuo tymų, raudonukės ir poliomielito nesant skiepų kontraindikacijų, ugdyti pagal ikimokyklinio ir (ar) priešmokyklinio ugdymo programą toks vaikas nepriimamas – yra ribojama konstitucinė asmens teisė į fizinę asmens neliečiamybę, kuri, be kita ko, yra ir asmens teisės į privatų gyvenimą dalis“, – rašoma LVAT nutartyje.

Seimo nariai į teismą kreipėsi pernai gruodžio 30 dieną.

Kaip atsakovas byloje dalyvavusi Sveikatos apsaugos ministerija pateikė atsiliepimą, kuriame prašė pareiškėjų skundą atmesti kaip nepagrįstą.

Šis teismo sprendimas yra neskundžiamas.

Įsakymą dėl neskiepytų vaikų neįleidimo į darželius 2014 metais pasirašė tuometis sveikatos apsaugos ministras Vytenis Andriukaitis. Po jo dirbusi ministrė Rimantė Šalaševičiūtė paliko šį įsakymą įsigalioti, vyriausybėje stringant jos pasiūlymui numatyti administracinę atsakomybę už vaikų neskiepijimą.

Sveikatos apsaugos ministras Juras Požela praėjusią savaitę BNS teigė taip pat neketinantis atšaukti savo pirmtako V. Andriukaičio sprendimo.

„Manau, kad žmonės tam pasiruošę ir nenoriu sukelti ažiotažo dar kartą keisdamas sprendimus“, – BNS sakė J. Požela.

Nors anksčiau jis sakė palaikantis didesnį tėvų švietimą apie skiepų naudą, o ne apribojimus, tačiau vėliau ministras teigė, kad „paskiepyti vaiką pirmiausia yra jo paties teisių užtikrinimas“.

Šiemet įsigaliojęs įsakymas nuo rudens turėjo įsigalioti tik naujai į darželius ateisiantiems vaikams, šiuo metu darželius lankantys neskiepyti vaikai nebūtų buvę išprašomi.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi