Lietuvoje

2016.07.05 15:56

Mokyklos pinigų pasisavinimo byloje – bausmės direktoriui ir buhalterei

LRT.lt 2016.07.05 15:56

Antradienį Klaipėdos apygardos teismas buvusiai Tauragės Martyno Mažvydo pagrindinės mokyklos vyriausiajai finansininkei 57 metų O. Ž. už apgaulingą apskaitos tvarkymą ir daugiau negu 583 tūkst. Eur pasisavinimą skyrė ketverių metų laisvės atėmimo bausmę. Tarnybos pareigų neatlikęs ir aplaidžiai apskaitą tvarkęs šios įstaigos direktorius 54 metų V. M. sulaukė beveik 2 260 Eur baudos. Nuteistiesiems pripažinus savo kaltę, šios bausmės įstatymų nustatyta tvarka sumažintos vienu trečdaliu.

Byloje nustatyta, kad buhalterė 2003–2013 m. siekdama kaip tariamai jai priklausantį darbo užmokestį pasisavinti didelės vertės svetimą turtą – Tauragės Martyno Mažvydo pagrindinei mokyklai ir joje besimokančių mokinių švietimui, ugdymui Tauragės rajono savivaldybės skirtas pinigines lėšas, apgaulingai tvarkė apskaitą. Nors moteriai priklausantis darbo užmokestis būdavo išmokėtas, ji dar papildomai pagal bankams pateiktus mokėjimo nurodymus persivesdavo sau įvairaus dydžio pinigų sumas, rašoma pranešime spaudai.

Tuo metu mokyklos vadovas nerūpestingai, netinkamai atliko jam paskirtas pareigas. Direktorius nekontroliavo jam pavaldžios darbuotojos veiksmų apskaičiuojant darbo užmokesčius, piniginių lėšų mokėjimų pervedimo iš mokyklos sąskaitos banke pagrįstumo. Todėl vyras sudarė galimybę nuteistajai pasisavinti jo vadovaujamai įstaigai skirtus pinigus. Be to, direktorius neorganizavo tinkamo buhalterinės apskaitos dokumentų saugojimo. Dėl to nebuvo galima tinkamai nustatyti mokyklos veiklos, turto, nuosavo kapitalo, įsipareigojimų dydžio ir struktūros.

Abu nuteistieji su jiems pareikštais kaltinimais sutiko. Buhalterė nurodė, kad pastebėjusi, jog vadovas visiškai neatlieka savo pareigų ir nekreipia dėmesio į buhalterijos tvarkymą, pasinaudojo galimybe pavogti pinigus. Ji neslėpė, kad tokiu būdu norėjo geresnio gyvenimo sau bei savo vaikams. Direktorius teigė negalvojęs, jog darbuotoja vykdo nusikaltimą. Jis patvirtino, kad per didelis pasitikėjimas buhaltere sudarė sąlygas grobstyti lėšas.

Teismas, skirdamas bausmes, atsižvelgė į nuteistųjų atliktų veiksmų pobūdį – tyčią ir nerūpestingumą, bei į jų asmenybes. Abu teisiami pirmą kartą, administracine tvarka nebausti. Moteris yra nedirbanti dėl iš dalies netekto darbingumo. Teismo nuomone, vertinant ir tai, kad ji nuoširdžiai gailisi bei neigiamai vertina savo elgesį, pripažįsta padarytą žalą, bausmės tikslai bus pasiekti be realaus atlikimo – jos vykdymą atidedant trejiems metams. Mokyklos vadovas charakterizuojamas teigiamai, dirba, yra padaręs išvadas – atsisako vadovaujamo darbo minėtoje įstaigoje. Teismas pažymėjo, kad parenkant bausmės rūšį pirmą kartą teisiamiems už neatsargius arba nesunkius nusikaltimus paprastai skiriama su laisvės atėmimu nesusijusi bausmė.

Buhalterė taip pat įpareigota sumokėti pasisavintą pinigų sumą Tauragės rajono savivaldybei.

Šį nuosprendį galima skųsti Lietuvos apeliaciniam teismui.