Lietuvoje

2021.05.26 14:24

Etikos sargų sprendimas – COVID-19 pavadinęs „apsileidėlių“ liga Kepenis pažeidė taisykles

Modesta Gaučaitė-Znutienė, LRT.lt2021.05.26 14:24

Seimo Etikos ir procedūrų komisija (EPK) trečiadienį vienbalsiai pripažino, kad Seimo narys Dainius Kepenis, pavadinęs COVID-19 apsileidėlių liga ir ragindamas žmones nesitirti pažeidė etikos normas. Anot komisijos, tokiu elgesiu politikas taip pat sukėlė grėsmę visuomenės saugumui.

Seimo etikos sargai skundo dėl D. Kepenio pasisakymų sulaukė iš politologės Rimos Urbonaitės. Ji į komisiją kreipėsi dėl Seimo nario pareiškimų, žeminančių persirgusius COVID-19, mirusius nuo šios ligos žmones bei jų artimuosius.

Komisijos išvadą rengusi socialdemokratė Dovilė Šakalienė EPK posėdyje kalbėjo, kad D. Kepenis jau antrą kartą buvo svarstomas dėl panašaus tipo pasisakymų.

„Šį kartą jis pareiškė, turbūt visa esmė yra sakinyje, kad „specialiai ieškome ligos ir jei norime įveikti šią psichodeliją, turime nesutikti su testavimu“, taip pat, kad „liga yra sugalvota, kad ji yra apsileidėlių ir vystosi tik pas apsileidėlius“, – D. Kepenio pasisakymą citavo D. Šakalienė.

Anot jos, natūralu, kad dėl tokių žodžių buvo gautas skundas. Kai D. Kepenis pirmą kartą buvo apskųstas dėl panašių pasisakymų, jam buvo skirtas įspėjimas ir nurodyta, kad siaučiant COVID-19 pandemijai, labai svarbu, kad politikai savo kalbomis ir elgesiu nekeltų nepagrįstos panikos.

„Kad neskatintume nepasitikėjimo sveikatos apsaugos sistema. Įspėjome jį laikytis valstybės politiko elgesio kodekso.

Jo dabartinis pasisakymas, vis dėlto, prieštarauja ir Konstitucijos 25 str. 4 dalyje nurodytam reikalavimui, kad laisvė reikšti įsitikinimus nesuderinama su dezinformacija. Šiuo atveju, kalbėjimas apie tai, kad yra sugalvota liga, taip pat raginimas nesitestuoti, nėra tinkami“, – išvadą skaitė komisijos narė.

Kaip sakė D. Šakalienė, D. Kepenis, teigdamas, kad COVID-19 liga yra nepavojinga savo sveikata besirūpinantiems žmonėms, ragindamas gyventojus nesitestuoti ir kategoriškai nesutikti su testavimu bei sakydamas, kad tai yra sugalvota liga, sukėlė pavojų visuomenės saugumui.

„Tai yra nesuderinama su Lietuvos Respublikos Seimo nario priesaika tarnauti Lietuvos žmonių gerovei. Tai yra labai pavojingas elgesys“, – teigė politikė.

Pripažinta, kad sunkiai sergančius ir mirusiuosius vadindamas apsileidėliais, D. Kepenis pažeidė Valstybės politiko elgesio kodekso normas, numatančias pagarbos žmogui, valstybei ir atsakingumo principus. Jam rekomenduota viešai atsiprašyti žmonių, kuriuos pavadino apsileidėliais, bei jų artimųjų.

Išvadą kartu su D. Šakalienė rengęs konservatorius Kazys Starkevičius sakė pritariantis tokiai išvadai. Be to, K. Starkevičius kalbėjo apie parlamentarę, EPK narę Ireną Haase, kurios vyras šią savaitę mirė, kaip teigė politikas, nuo COVID-19.

„Šiandien minėjome mūsų komisijos narės vyro mirtį, jis mirė nuo šios ligos baisios, baisiose kančiose, o tokių žmonių, kurie mirė, yra tūkstančiai. Vadinti juos, sergančius, tokiais žodžiais, tai yra žemiau bet kokios moralės.

Ir kad mes nebūtume perspėję... Mes kalbėjome apie tai, atsibuskime vieną kartą ir supraskime tą situaciją. Taip, šiandien pasidžiaukime, kad statistika gerėja, bet mes turime vertinti savus ir turime vertinti griežtai“, – teigė K. Starkevičius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt