Lietuvoje

2016.07.04 14:55

Teismai apsisprendė: „w” lietuviškame pase turi būti įrašyta

LRT.lt 2016.07.04 14:55

Pirmadienį Vilniaus apygardos administracinis teismas priėmė lemtingą sprendimą asmenvardžių rašybos ginče – teismas įpareigojo įrašyti „w“ į Lietuvos Respublikos pilietės pasą.

Teismas konstatavo, kad Vilniaus apskrities vyriausiojo komisariato Migracijos valdybos sprendimas, kuriuo ji atsisakė priimti prašymą išduoti (pakeisti) asmens tapatybės kortelę „Pauwels“ pavarde, yra neteisėtas ir nepagrįstas, kadangi pagal išduotą naują santuokos liudijimą pareiškėjos pavardė pakeista iš „Pauvels“ į „Pauwels“. Pareiškėjams naujas santuokos liudijimas išduotas buvo 2015 m. rugpjūčio 19 d., vykdant Vilniaus miesto apylinkės teismo 2015 m. liepos 30 d. nutartį.

Tai pirmasis sprendimas, kuriuo teismas pasisakė dėl rašybos asmens tapatybės dokumentuose. Iki šiol Vilniaus miesto apylinkės teismas yra išnagrinėjęs penkias bylas, tame tarpe ir VšĮ „Europos žmogaus teisių fondas“ (EFHR) klientų bylas, kuriuose įpareigojo įrašyti „w“ į santuokos ir gimimo liudijimus.

2015 m. liepos 30 d. Pauwels šeima buvo pirmoji Lietuvoje, kuri sulaukė palankaus teismo sprendimo dėl „w“ santuokos liudijime. Šiandien Pauwels šeima tampa ir pirma, kuriai leista įrašyti „w“ į pasą. Šiuo metu EFHR sulaukia vis daugiau pagalbos prašymų, kurių įmanomas sprendimas vienas – tik teisminiu keliu. Nors Seimo nariai jau kelias sesijas žadėjo svarstyti asmenvardžių rašybos projektus, iki šiol galutinio įstatymo nėra, rašoma pranešime spaudai.

Advokato padėjėja Evelina Baliko, EFHR prašymu atstovaujanti mišrioms šeimoms, kovojančias dėl originalios pavardės rašybos, teigia, kad šis sprendimas yra vienas reikšmingiausių. Iki šiol originalios pavardžių rašybos kritikai nuvertindavo teismo sprendimų reikšmę, teikdami, kad tai nėra rašyba asmens tapatybės dokumentuose, o tik civilinės būklės aktuose. Po pirmadienio sprendimo tokie argumentai neįmanomi.

Pažymėtina, kad Migracijos valdyba gali paskųsti teismo sprendimą per 30 d. Tokiu atveju skundą nagrinėtų Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas.