Lietuvoje

2021.05.24 16:57

Seimo komitetų žinia: Baltarusija yra pasiruošusi bet kam, Lietuvoje esantys opozicijos atstovai turi saugotis ir patys

atnaujinta 17.03
Modesta Gaučaitė-Znutienė, LRT.lt2021.05.24 16:57

Po uždaro dviejų Seimo komitetų posėdžio politikai kalbėjo, kad Baltarusija yra pasiruošusi visiškai beprecendenčiams veiksmams, todėl Lietuvoje esantys režimo opozicijos atstovai turi ir patys rūpintis savo saugumu.

Po to, kai sekmadienį Minske buvo prievarta nutupdytas iš Atėnų į Vilnių skridęs lėktuvas su daugiau nei 120 keleivių, kurių daugiau nei 90 Lietuvos piliečiai, Seime buvo sušauktas neeilinis Nacionalinio saugumo ir gynybos (NSGK) bei Užsienio reikalų komitetų (URK) bendras posėdis. Už uždarų durų buvo aptartas incidentas ir galimos reakcijos į jį.

URK pirmininkas Žygimantas Pavilionis po bendro komitetų posėdžio komentavo, kad pirmadienį Seimo komitetai patvirtino papildomus klausimus dėl Baltarusijos Europos vadovų tarybai (EVT), kuriems anksčiau pirmadienį pritarė ministrų kabinetas.

„Tikėtina, kad rytoj (antradienį – LRT.lt) pateiksime tą poziciją papildytą ir Seimo plenariniame posėdyje, kadangi reikia tikrai paremti mūsų Vyriausybę, kuri kelia tuos klausimus, kuriuos jau ne vieną kartą kėlė, kaip kad dėl sankcijų ir kitų klausimų, kurie kartais strigdavo Briuselyje, kad jie šiuo metu būtų priimti“, – sakė Ž. Pavilionis.

Jis taip pat teigė, kad komitetų posėdyje aptarti tarptautinio incidento tyrimo spartinimo klausimai. Be to, anot Ž. Pavilionio, aptartos priemonės, kurių Lietuva galėtų imtis, siekdama apsaugoti tiek Baltarusijos, tiek Rusijos demokratus, kuriuos priima Lietuva.

Posėdyje dalyvavęs užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis komentavo, kad sekmadienio įvykiai įrodė, jog Baltarusijos opozicijos atstovams kylanti grėsmė yra tokia reali, kad režimas yra pasiruošęs beprecedenčiams veiksmams.

„Norėdama nutildyti režimo oponentus. Tą turime turėti galvoje tiek ir mes, priimančioji valstybė, tiek ir turi jausti didelę atsakomybę žmonės, kuriuos mes priglaudžiame. Nuo jų veiksmų taip pat priklauso jų saugumas“, – teigė G. Landsbergis.

Opozicijos atstovai turi saugotis

NSGK pirmininkas Laurynas Kasčiūnas po susitikimo teigė, kad posėdyje buvo aptarta Lietuvos ir tarptautinė reakcija į Baltarusijos režimo veiksmus. Jis, kaip ir Ž. Pavilionis, teigė, kad antradienį Seimas spręs, ar pritarti Vyriausybės pirmadienį patvirtintiems siūlymams dėl Baltarusijos paskelbimo neskraidymo zona ir t.t.

„Lietuva jau planuoja sprendimus, kad Vilniaus oro uoste negalėtų leistis lėktuvai, kurie skrenda per Baltarusiją. Jeigu tą patį padarytų Lenkija, Ukraina, kitos Baltijos šalys, Baltarusijos lėktuvai jau turėtų labai rimtų problemų, nes liktų tik kelias per Rusiją ir Šiaurę, kas ekonomiškai būtų labai didelis smūgis“, – komentavo L. Kasčiūnas.

Pasak komiteto pirmininko, taip pat kalbėta apie tai, kad nemažai žmonių, besisaugančių nuo režimo, ieško prieglobsčio Lietuvoje. Iš to, ką parodė ši situacija, anot L. Kasčiūno, tapo aišku, kad Baltarusijos KGB gali veikti ne tik valstybės viduje, bet spec. operacijas gali vykdyti ir ES šalyse.

„Tai jau yra savotiškas lūžis, į tai reikia atkreipti dėmesį. Reikia suvokti, ką daug kas Vakaruose ir suvokia, kad tas lėktuvas galėjo būti bet kurios šalies. Jeigu spec. operacija būtų vykusi, ar tai būtų Vokietijos, ar kitos valstybės lėktuvas, prieš jį būtų vykdoma tokia pati operacija.

Tas suvokimas skatina mus Lietuvoje, Lenkijoje ir visoje ES mąstyti, ar ta apsaugos infrastruktūra, kurią mes taikome saugomiems asmenims, politiniams pabėgėliams yra pakankama, kad tokių operacijų išvengtume, jos atsidaužtų į mūsų valstybės apsaugos sieną“, – žurnalistams kalbėjo NSGK pirmininkas.

Pats opozicijos veikėjas turi norėti taikyti tas savisaugos priemones.

L. Kasčiūnas

Pasak L. Kasčiūno, policija pristatė algoritmą, kaip saugoti režimo taikiniu tapusius asmenis. Visgi, kaip ir užsienio reikalų ministras, jis taip pat kalbėjo, kad patys nuo režimo Lietuvoje besisaugantys žmonės turi elgtis atsakingai ir rūpintis savo saugumu.

„Pats opozicijos veikėjas turi norėti taikyti tas savisaugos priemones. Jo nepriversime, jei jis to nenorės. Jeigu tu nori laisvai viešinti visur savo gyvenimo akimirkas, tai labai sunku bus tave apsaugoti. Tai kiekvieno jų apsisprendimas, negali jų sukontroliuoti“, – teigė L. Kasčiūnas.

Politikas davė pavyzdį, kaip turėtų saugotis režimų opozicijos atstovai. Kaip pasakojo NSGK pirmininkas, prieš metus Lietuvoje viešėjo Ukrainos delegacija, kurios vienas narių buvo įtrauktas į Rusijos paiešką, nes gynė Ukrainą Donbase.

„Jis neskrido į Lietuvą reisu Kijevas-Vilnius, tradiciniu reisu per Baltarusiją. Jis skrido per Varšuvą. Pradėkime, tarkime, nuo to“, – sakė L. Kasčiūnas.

Jis kalbėjo, kad nors šiuo metu visiems Baltarusijos opozicijos atstovams, esantiems Lietuvoje, rizika yra padidėjusi, nėra žinių apie konkrečias jiems kylančias grėsmes. Tiesa, NSGK pirmininkas kalbėjo, kad saugoti reikia ne tik nuo režimų pabėgusius rusus ir baltarusius, bet ir Lietuvos piliečius.

„Natūralu, kad tai (apsauga – LRT.lt) labai brangiai kainuoja. Šiandien kalbėjome, kad peržiūrint valstybės biudžetą, mums reikėtų labai rimtai apie tai pagalvoti ir tuos resursus labiau sutelkti. Čia nepamirškime ir to, kad mes turime Lietuvos piliečių, kurių paieška yra paskelbta, pavyzdžiui, Rusijos Federacijos – tai mūsų prokurorai, teisėjai Sausio 13-osios byloje. Tuos žmones privalome saugoti. Ne tik instruktuoti, bet ir padaryti, kad į tokias situacijas jie nepakliūtų“, – dėstė Seimo narys.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt