Lietuvoje

2021.05.23 23:15

Nerimą keliančios tendencijos – po ketverių metų gali trūkti kone 2 tūkst. mokytojų

Urtė Korsakovaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.05.23 23:15

Prognozės negailestingos – ateityje mokytojų trūkumas tik didės. Išeiti iš darbo pedagogus dar labiau paskatino pasikeitusios drbo sąlygos – nuotolinis mokymas. Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM) žada toliau teikti tikslines stipendijas būsimiems pedagogams.

Birūtė Češūnienė 40 metų mokė pradinukus ir nors jai dar liko keleri metai iki pensijos, rudenį grįžti į mokyklą ji nebenori. Kaip pedagogė sakė LRT TELEVIZIJAI, prisitaikyti prie besikeičiančio gyvenimo ritmo sunku, kaip ir pereiti į nuotolinį mokymą.

„Tokia buvo baimė ir toks buvo siaubas, nežinomybė. Žinojau, kad mane matys tėvai, vaikai, bet nežinojau, kaip man seksis, kaip pasijungsiu“, – pasakojo pedagogė.

Pernai išeitinių išmokų fondu pasinaudojo daugiau nei tūkstantis mokytojų, gavusių daugiau nei 5 mln. eurų. Šiemet fonde numatyta milijonas eurų, tačiau profsąjungos sako, kad sumos gali ir nepakakti – nuo metų pradžios kasdien kreipiasi mokytojai, norintys išeiti iš darbo.

„Turėtų būti nemažesnis skaičius, nei kad buvo pernai, nes jau nuo šių metų pradžios, nuo sausio antros savaitės mes kasdien sulaukiame ne mažiau po 5-6 paklausimus, mokytojai klausia, kaip jie galėtų pasinaudoti ir išeiti iš švietimo sistemos“, – LRT TELEVIZIJAI komentavo Švietimo ir mokslo profesinės sąjungos vadovas Egidijus Milešinas.

ŠMSM sako ketinanti atsižvelgti į norinčiųjų išeiti poreikį. Mokyklose didėjančius laisvų darbo vietų skaičius fiksuoja ir Užimtumo tarnyba. Jos duomenimis, dabar didžiausias poreikis Vilniuje. Mokyklų vadovai sako, kad prieš naujus mokslo metus surasti mokytojų ne taip paprasta.

„Jeigu lygintume su praeitais metais, tai laisvų darbo vietų padidėjimas tikrai jaučiamas, ypač specialiųjų poreikių mokinių mokytojams, nes jiems, lyginant su praėjusiais, metais laisvų vietų pasiūla išaugo 75 proc.“, – sakė Užimtumo tarnybos skyriaus vedėja Jurgita Zemblytė.

Vilniaus Šv. Kristoforo progimnazijos direktorė Jurgita Zinkienė teigė, kad pedagogų poreikis sostinėje didėja dėl augančių moksleivių skaičiaus.

„Tikrai Vilniuje yra didelis poreikis vien dėl to, kad ir mokyklos vis didėja, mokinių skaičius auga, atvyksta tėveliai, kurie atsiveža mokytis mažus vaikus į Vilnių“, – aiškino J. Zinkienė.

Pagal Vyriausybės strateginės analizės centro tyrimą, po ketverių metų mokytojų poreikis dar labiau išaugs. Gali trūkti apie 700 matematikos mokytojų, 600 lituanistų, pustrečio šimto chemijos mokytojų. Trūks ir fizikų, biologų.

„Dalis vyresnio amžiaus pedagogų paliks darbo vietas kiek anksčiau, negu, galbūt, paliktų kitoje situacijoje. Korespondentai nurodo, kad tą gali nulemti keletas veiksnių, pavyzdžiui, kaip skaitmeninių įgūdžių trūkumas arba nepakankamumas, taip pat ir skaitmeninių programų, ugdymo turinio stoka, padidėjęs darbo krūvis ir su sveikata susijusi įtampa“, – LRT TELEVIZIJAI komentavo STRATA vyriausioji politikos analitikė Beatričė Leiputė.

Praėjusi Vyriausybė pedagogų trūkumo problemą bandė spręsti tikslinėmis stipendijomis. Anot švietimo, mokslo ir sporto viceministro, toks žingsnis nepasiteisino. Tačiau 300 eurų paskatą žada ir šiemet.

„Šiems metams to nebespėjome padaryti, tai realiai turėjome pasirinkimą arba tęsti šią priemonę, arba netaikyti jokios. Tai tęsiame, kuri buvo sukurta, o dabar peržiūrėsime reikės pakeitimų Mokslo ir studijų įstatyme, kad net planavimą galėtume daryti specializacijos lygiu“, – sakė viceministras Gintautas Jakštas.

Pasak viceministro, reikėtų mechanizmo, kad baigusieji studijas bent kelerius metus dirbtų mokytojais. Svarstoma, kad reikalingiausių specializacijų studentai paskolų už mokslą galėtų negrąžinti, jeigu kelerius metus dirbtų mokykloje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt