Naujienų srautas

Lietuvoje2016.07.01 14:14

Pasibaigusios sesijos „derlius“ – beveik 350 teisės aktų

ELTA 2016.07.01 14:14

Seimas ketvirtadienį pasibaigusioje eilinėje pavasario sesijoje susirinko į 57 plenarinius posėdžius, kuriuose priėmė beveik 350 teisės aktų.

Pavasario sesijoje Seimas pagrindinį dėmesį skyrė socialinės apsaugos, nacionalinio saugumo ir krašto gynybos klausimams, taip pat apsvarstė nemažai ekonomikos, švietimo ir sveikatos, teisėtvarkos, savivaldos ir kitų sričių klausimų. Sesijoje buvo išklausytas Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės metinis pranešimas, vyriausybės metinė veiklos ataskaita.

Tarp svarbiausių Seimo pavasario sesijos darbų – patvirtintas socialinis modelis. Parlamentas priėmė naujos redakcijos Darbo kodeksą, patvirtino „Sodros“ reformą, pritarė pensijų sistemos pertvarkai, nustatė palankesnį teisinį reguliavimą darbo netekusiems asmenims, ilgai dirbusiems ir atleidžiamiems asmenims nustatė papildomas finansines garantijas, įtvirtino naujas išmokų rūšis Išmokų vaikams įstatyme. Parlamentarai patobulino nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų socialinio draudimo sistemą, sukūrė naują aktyvių darbo rinkos politikos priemonių taikymo modelį, priėmė kitus svarbius su socialiniu modeliu susijusius įstatymus.

Pasak Seimo Informacijos ir komunikacijos departamento Spaudos biuro, Seimas įtvirtino nuolatinį privalomosios pradinės karo tarnybos šaukimą, padidino pinigines išmokas kariams savanoriams ir sukūrė teisinius pagrindus mišrios kariuomenės modeliui įtvirtinti – kariuomenės vienetai bus komplektuojami profesinės ir nuolatinės privalomosios pradinės karo tarnybos kariais. Parlamentas taip pat patvirtino principinės 2017 m. kariuomenės struktūrą, priėmė sprendimus dėl Lietuvos karių dalyvavimo tarptautinėse operacijose.

Seimas pavasario sesijoje priėmė labai aktualų naują Mokslo ir studijų įstatymą, kuriuo nustatomas mokslo ir studijų valstybinis reguliavimas ir finansavimas. Parlamentas įtvirtino kriterijus, kuriuos atitinkantys asmenys bus laikomi gerai besimokančiais ir dėl to pagal Konstituciją turės teisę į valstybės apmokamą mokslą valstybinėse aukštosiose mokyklose. Pagal priimtas Švietimo įstatymo pataisas mokyklose nuo 2017 m. atsiras karjeros specialistai, be to, Lietuvos tyrėjams suteiktos naujos integracijos į Europos mokslinių tyrimų erdvę galimybės.

Sveikatos srityje Seimas po ilgų diskusijų priėmė Pagalbinio apvaisinimo įstatymą, kuriuo nustatytos moters pagalbinio apvaisinimo sąlygos, būdai ir tvarka; parlamentas taip pat sugriežtino kraujo donorų atrankos procedūrą – prieš imant kraują ar kraujo sudėtines dalis turės būti patikrinta ne tik donoro sveikata, bet ir atlikta Hepatito ir Kraujo donorų registrų duomenų patikra. Sesijos metu pakeistas triukšmo valdymo reglamentavimas ir viena valanda pailgintas ramybės laikas ryte.

Apibendrindamas nuveiktus sesijos darbus Seimo Informacijos ir komunikacijos departamento Spaudos biuras pažymi, kad priimtos Sveikatos priežiūros įstaigų įstatymo pataisos, kuriomis nustatyti sveikatos priežiūros paslaugų suteikimo terminai ir apmokėjimas už jas. Šiomis naujomis nuostatomis siekiama sumažinti eilės gydymo įstaigose.

Seimas sugriežtino draudimus dėl alkoholinių gėrimų – uždrausta skelbti apie alkoholinių gėrimų kainų sumažinimą, organizuoti ne tik konkursus, bet ir žaidimus, akcijas ar loterijas, kurie skatintų įsigyti ir (ar) vartoti alkoholinius gėrimus ir kt.

Priimtu Mokėjimų įstatymu tikimasi sumažinti būtiniausių mokėjimo paslaugų įkainius, siekiama padidinti mokėjimo paslaugų prieinamumą gyventojams, didinti konkurenciją tarp mokėjimo paslaugų teikėjų ir skatinti naudotis elektroninėmis mokėjimo priemonėmis. Centrinės kredito unijos ir Kredito unijų įstatymais patvirtinta kredito unijų sistemos pertvarka.

Parlamentarai nustatė tarptautinių Vilniaus, Kauno ir Palangos oro uostų koncesijos sąlygas. Koncesija siekiama didinti Lietuvos oro uostų transporto sistemos konkurencingumą, gerinti oro uostų veiklos valdymo efektyvumą bei užtikrinti oro uostų infrastruktūros plėtrą pritraukiant privačias investicijas. Seimas pakeitė Klaipėdos valstybinio jūrų uosto žemės nuomos tvarką ir įtvirtino, kad Uosto direkcija uosto žemę galės išnuomoti tik viešosios procedūros tvarka, išskyrus atvejus, susijusius su nacionaliniu saugumu. Giraitės ginkluotės gamykla įtraukta į strateginę reikšmę nacionaliniam saugumui turinčių įmonių sąrašą, patikslintos Žuvininkystės įstatymo nuostatos dėl žvejybos kvotų, žvejybos galimybių, atsakingų už žvejybos tvarką institucijų.

Seimas reglamentavo teismų reorganizavimo sąlygas – reorganizuoti teismai darbą pradės nuo 2018 m. Seimas po pirmojo svarstymo pritarė Konstitucijos pataisoms, papildančioms šeimos sąvoką, tačiau dėl pakeitimų priėmimo dar turės būti balsuojama du kartus. Priimtos Pilietybės įstatymo pataisos užtikrins tarpukariu iš Lietuvos išvykusių žydų bei jų palikuonių teisę atkurti Lietuvos pilietybę.

Parlamentarai nustatė baudžiamąją atsakomybę už fiktyvias santuokas, kriminalizavo manipuliavimą sporto rezultatais, leido įsigyti ir turėti ginklus, būtinus šaulio ar kario savanorio, ar kito aktyviojo rezervo kario tarnybai, patikslino pareigūnų prievartos naudojimo reglamentavimą, reikalavimus gyvenamosios vietos deklaravimui, apribojo lošimų priklausomybę turinčių asmenų galimybės lošti. Moterų ir vyrų lygių galimybių įstatyme įtvirtinta darbdavio arba darbdavio atstovo pareiga imtis priemonių, kad darbuotojas nepatirtų ne tik seksualinio priekabiavimo, bet ir priekabiavimo.

Valstybės valdymo ir savivaldos srityje Seimas sudarė galimybę piliečių parašus dėl įstatymo leidybos iniciatyvos ir referendumo paskelbimo rinkti ir elektroninio ryšio priemonėmis bei pailgino parašų, reikalingų referendumui surengti, rinkimo terminus. Priimtu Valstybės ir tarnybos paslapčių įstatymu naujai reglamentuojami informacijos įslaptinimo, naudojimo, išslaptinimo bei kontrolės tvarka. Seimas įteisino visuomeninius konsultantus ir padėjėjus savivaldoje, leido Neringos gyventojams visomis turimomis transporto priemonėmis nemokamai keltis keltais.

Tarp svarbiausių aplinkosaugos srities priimtų sprendimų – priimtos Pakuočių ir pakuočių atliekų tvarkymo įstatymo pataisos, kuriomis nutarta pakuočių pardavėjams ir platintojams nuo 2019 m. drausti prekių ar produktų pardavimo vietose nemokamai dalyti lengvuosius plastikinius pirkinių maišelius. Seimas nusprendė atsisakyti nuo 2016 m. įsigaliojusios nuostatos privalomai ženklinti visus šunis, kates ir šeškus.

Užsienio reikalų srityje Seimas priėmė rezoliuciją ir paragino Vyriausybę imtis visų priemonių dėl nesaugios Baltarusijos atominės elektrinės statybos sustabdymo, taip pat priėmė rezoliuciją dėl žmogaus teisių padėties Rusijos Federacijos okupuotame Kryme, išreiškė paramą neteisėtai Ukrainoje sulaikytai ir Rusijoje įkalintai Ukrainos lakūnei Nadijai Savčenko.

Seimas sesijoje intensyviai svarstė kandidatūras, minėjo sukaktis ir netektis. Seimas pritarė finansų ministro pareigas ėjusio Rimanto Šadžiaus kandidatūrai į Europos Audito Rūmų narius, antrajai kadencijai paskyrė Vitą Vasiliauską Lietuvos banko valdybos pirmininku, pritarė Algimanto Valantino skyrimui Lietuvos apeliacinio teismo pirmininku. Sesijos metu prisiekė sveikatos apsaugos ministras Juras Požela ir finansų ministrė Rasa Budbergytė.

Seimo posėdyje pagerbtas Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarų Jokūbo Minkevičiaus, Stanislovo Gedimino Ilgūno, Vladimiro Beriozovo atminimas, taip pat prieš 30 metų įvykusios Černobylio atominės elektrinės avarijos aukų atminimas, paminėtas Seimo atnaujintos narystės Tarpparlamentinėje Sąjungoje 25-metis.

Pavasario sesijoje Seimas nusprendė 2017-uosius paskelbti Reformacijos metais, Tautinio kostiumo metais ir Sporto metais.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi