Lietuvoje

2021.05.21 17:00

Svarbiausios penktadienio naujienos: įregistruotas Partnerystės įstatymo projektas ir Lietuvos pasitraukimas iš juodosios zonos

Paulius Viluckas, BNS2021.05.21 17:00

BNS pateikia svarbiausių penktadienio naujienų Lietuvoje ir užsienyje apžvalgą.

Partnerystės įstatymas. Seime įregistruotas Partnerystės įstatymo projektas, kuris įteisintų tiek vyro ir moters, tiek tos pačios lyties asmenų partnerystę. Projektu partnerystė apibrėžiama kaip oficialiai registruotas dviejų asmenų bendro gyvenimo faktas su tikslu sukurti, plėtoti, apsaugoti partnerių santykius. Žmogaus teisių komiteto narys konservatorius Andrius Navickas sako, kad didesnė dalis TS-LKD frakcijos Partnerystės įstatymą turėtų palaikyti. Opoziciniai socialdemokratai vieningos pozicijos neturi, o „darbiečiai“ projektui nepritars.

Koronaviruso situacija:

* Praėjusią parą nustatyti 664 nauji COVID-19 atvejai, nuo šios ligos mirė šeši žmonės. Teigiamų diagnostinių tyrimų dalis per pastarąsias septynias dienas siekia 4,7 procento.

* Pastarųjų dviejų savaičių naujų susirgimų rodiklis 100 tūkst. gyventojų siekia 497,9 atvejo – rodikliui kritus žemiau 500, Lietuva išlipo iš vadinamosios juodosios zonos.

* Šią savaitę nustatyti 72 Jungtinės Karalystės ir šeši Anykščiuose pirmąkart aptiktos COVID-19 atmainos atvejai.

* Skiepijimo lydere Lietuvoje išlieka Neringos savivaldybė – bent vieną skiepą čia jau gavo du trečdaliai gyventojų. Sparčiausiai gyventojus skiepijančiu didmiesčiu išlieka Kaunas, tarp mažiausiai paskiepijusių savivaldybių – Šalčininkų rajonas (18,8 proc.) ir Visaginas (20,3 proc.).

* Anot Sveikatos apsaugos ministerijos, skiepyti nuo koronaviruso jau galėtų 31 šalies vaistinė.

* Premjerė Ingrida Šimonytė sako, kad bus ieškoma galimybių, kaip Kaune saugiai su žiūrovais surengti atranką į olimpinį krepšinio turnyrą.

* Dėl pandemijos pasaulyje mirė gerokai daugiau žmonių, nei rodo statistika, sako Pasaulio sveikatos organizacija.

* Ispanija nuo birželio 7 dienos į šalį įsileis visus abiem dozėmis nuo COVID-19 pasiskiepijusius turistus.

* Japonija patvirtino bendrovių „Moderna“ ir „AstraZeneca“ vakcinas nuo koronaviruso.

„Fintech“ plėtra. Po bendrovės „Finolita Unio“, galimai dalyvavusios „Wirecard“ pinigų plovime, skandalo Finansų ministerijoje vyko Finansų rinkų politikos formavimo patariamosios komisijos posėdis. Po jo finansų ministrė Gintarė Skaistė pareiškė, kad tolesnė „fintech“ plėtra bus orientuota „į kokybę, ne kiekybę“. Ministerija teigia, kad šiemet ketinama parengti penkerių metų „fintech“ raidos perspektyvą, labiau orientuojantis į paslaugų prieinamumą.

VP rezultatai. Viena didžiausių Lietuvoje verslo grupių „Vilniaus prekyba“ pernai uždirbo 252 mln. eurų grynojo pelno – 23,5 proc. daugiau nei užpernai, grupės pajamos per metus didėjo 5 proc. iki 5,3 mlrd. eurų. „Vilniaus prekybos“ grupės vadovas Paulius Mencas teigia, kad augimą labiausiai skatino plėtra Lenkijoje ir e. prekybos spurtas. „Vilniaus prekyba“ teigia dividendų šiemet, kaip ir pernai, akcininkams nemokėsianti.

Paliaubos Gazoje. Įsigaliojo Izraelio ir Gazos Ruožą kontroliuojančio islamistų judėjimo „Hamas“ sudarytos paliaubos. Susitarimas nutraukti ugnį, pasiektas tarpininkaujant Egiptui, taip pat taikomas antrajai pagal įtaką ginkluotai palestiniečių grupuotei „Islamo džihadas“. Paliaubos įsigaliojo po 11 dienų trukusių kautynių.

Kritika BBC. Britų nacionalinis transliuotojas BBC ir jo žurnalistas Martinas Bashiras sulaukė princų Williamo ir Harry kritikos už 1995 metais apgaulingai gautą interviu su jų motina princese Diana. Nepriklausomas tyrimas nustatė, kad M. Bashiras pasinaudojo suklastotais dokumentais, kad gautų skandalingą interviu su 1997-aisiais žuvusia Velso princese. Tame interviu Diana papasakojo apie savo probleminę santuoką su sosto įpėdiniu princu Charlesu.

Į pensiją. Bendrovė „Microsoft“ paskelbė naršyklės „Internet Explorer“ pabaigą – palaikymas jai visiškai bus nutrauktas kitų metų birželį. Į pensiją išleidus „Internet Explorer“, „Microsoft“ dėmesį suteiks 2015 metais išleistos naršyklės „Edge“ tobulinimui. Ši naršyklė pakeitė „Explorer“ ir tapo numatytąja „Windows 10“ operacinės sistemos naršykle.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.