Lietuvoje

2016.06.30 19:55

Į Lietuvą planuoja atvykti apie 800 Japonijos karių

BNS2016.06.30 19:55

Rugpjūtį į Lietuvą trimis kariniais laivais planuoja atvykti apie 800 karių iš Japonijos.

Lietuvoje Japonijos gynybos pajėgų mokomųjų laivų eskadra turėtų viešėti rugpjūčio 7–11 dienomis. Šį vizitą inicijavo pati Japonija.

Krašto apsaugos ministras Juozas Olekas sakė, kad japonai atvyksta susipažinti su Lietuva, jie karinėse pratybose nedalyvaus.

„Čia bus daugiau tokio bendravimo su kariškiais, su Karo akademijos absolventais padarysime susitikimą, suorganizuosime keltą ekskursijų po Lietuvą“, – BNS teigė ministras.

„Yra tokia tradicija, kai šalyse vieši užsienio valstybių laivai, jie priima mus ant savo denių, o užsieniečiai susipažina su mūsų šalimi“, – pridūrė jis.

Pasak J. Oleko, Japonija, kaip ir Lietuva, nėra didelė valstybė, abi šalys geografiškai yra arti Rusijos, todėl susiduria su panašiomis grėsmėmis saugumui.

Tokijo ir Maskvos ryšius temdo nuo Antrojo pasaulinio karo pabaigos besitęsiantis ginčas dėl teritorijų, kai Sovietų Sąjungos pajėgos užėmė keturias pietinės Kurilų salas Ramiajame vandenyne, kurios Japonijoje vadinamos Šiaurės Teritorijomis.

Dėl išliekančios įtampos abi šalys dar nėra pasirašiusios oficialios taikos sutarties, taip pat stringa dvišalė prekyba ir investicijos.

Anot Krašto apsaugos ministerijos, Japonijos karių vizitas organizuojamas siekiant pažymėti Lietuvos ir Japonijos diplomatinių santykių 25-erių metų jubiliejų ir toliau plėtoti dvišalį bendradarbiavimą gynybos srityje.  

Aktyviausias Lietuvos ir Japonijos bendradarbiavimas gynybos ir saugumo klausimais vyko NATO tarptautinių saugumo pajėgų operacijos Afganistane metu. Nuo 2009 iki 2011 metų Japonijos civilinis biuras, atsakingas už vystomojo bendradarbiavimo projektus, veikė Lietuvos vadovaujamoje Provincijos atkūrimo grupėje Afganistano Goro provincijoje, vėliau biuras savo veiklą perkėlė į Kabulą, iš kur koordinavo paramos teikimą.

Japonų paramos Goro provincijai veikla nenutrūko ir po Provincijos atkūrimo grupės veiklos pabaigos 2013 metų rugpjūčio mėnesį. Japonija per visą paramos laikotarpį Goro provincijoje finansavo projektų už maždaug 45 mln. eurų.

Kita svarbi Vilniaus ir Tokijo bendradarbiavimo sritis yra Japonijos ekspertų paskaitos Lietuvos karo akademijoje ir Baltijos gynybos koledže, kurių metu Nacionalinio gynybos instituto prie Japonijos gynybos ministerijos atstovai supažindina su saugumo situacija Azijoje ir jos įtaka pasauliniam saugumui.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.