Lietuvoje

2015.09.08 13:45

Valstybės akibrokštas: nori išsaugoti vaiko vietą darželyje – mokėk 7 Lt per dieną

Antros atžalos besilaukianti jauna šeima praėjo kryžiaus kelius norėdama gauti oficialų leidimą kurį laiką nevesti vyresniojo vaiko į darželį. Mat iki gimdymo mama norėtų juo rūpintis pati.

Antros atžalos besilaukianti jauna šeima praėjo kryžiaus kelius norėdama gauti oficialų leidimą kurį laiką nevesti vyresniojo vaiko į darželį. Mat iki gimdymo mama norėtų juo rūpintis pati.

Tačiau dabar jiems tenka susimokėti už darželio nelankančio vaiko maitinimą, antraip vaikas bus išbrauktas iš sąrašų. Nors darželinukų maitinimui dienai skiriama vos apie 7 Lt, per mėnesį susidaro solidi suma.

„Sužinojome, kad norėdami išsaugoti vietą darželyje ir nemokėti už maitinimą, turėtume atnešti kažkokią pažymą. Taigi iš „Sodros“ gavome oficialų raštą su visais antspaudais ir parašais, kad žmona nuo vasario iki birželio mėnesio išleista nėštumo ir gimdymo atostogoms. Tačiau darželyje mums pasakė, kad tai yra niekinė pažyma, kad ji negalioja, reikia kitokios. O kokios reikia – nepasakė. Klausėme darbovietėje, jie taip pat gūžčioja pečiais – esą turėtų užtekti ir tokios. Juk oficialus dokumentas.

Galiausiai kreipėmės į Vilniaus savivaldybę, gavome už šią sritį atsakingos specialistės telefono numerį, kuriai skambiname darbo metu antrą dieną, tačiau nė karto nepavyko prisiskambinti. Tiesiog niekas neatsako. Esame visiškai sutrikę. Norime, kad žmona šiuo metu vaiką prižiūrėtų pati, tačiau kartu norime išsaugoti vaiko vietą darželyje, nemokėdami pinigų už paslaugą, kuria nesinaudojame. Tačiau iš valstybinių institucijų mums nepavyksta sužinoti, kaip turėtume elgtis, kokiais teisės aktais vadovautis“, – piktinosi šeimos galva.

Pašnekovo teigimu, jų atvejis – ne pirmas, kai šeima susiduria su panašia situacija. Jo žiniomis, analogiška problema buvo iškilusi dar vienai jo pažįstamai mamai, tačiau jis teigė nežinantis, ar moteriai pavyko ją išspręsti.

Užklausus savivaldybės atstovų, ką jie galėtų patarti šeimai, pastarieji informavo, kad teisės aktai nenumato tokios lengvatos motinystės atostogose esančioms moterims.

„Apgailestaujame, bet pagal dabartinę tvarką, kurioje nustatyti mokesčiai už darželius, nėra numatyta, kad motinystės atostogų metu tėvai galėtų būti atleidžiami nuo mokesčio už vaiko maitinimą. Išlygos taikomos tik tuo atveju, kai vaikas serga, tėvų kasmetinių atostogų metu, prastovų darbovietėje, tėvams dirbant pagal kintantį darbo grafiką, vasaros sezono metu ar kitais tvarkoje numatytais atvejais. Šiuo atveju mokestį už maitinimą tėvams mokėti reikės net ir neleidžiant vaiko į darželį. Be to, primename, kad Vilniaus savivaldybė miesto darželius kasmet dotuoja daugiau kaip 59 mln. litų. Vieno vaiko išlaikymas savivaldybės darželiuose kainuoja apie 6440 Lt per metus (42 proc. – savivaldybės lėšos, 37 proc. valstybės skiriamos „krepšelio“ lėšos, 21 proc. – tėvų mokesčiai)“, – teigė Vilniaus savivaldybės Švietimo skyriaus vedėjas Džeraldas Dagys.

Ikimokyklinio ugdymo įstaigose, esančiose Vilniuje, yra taikoma Vilniaus savivaldybės nustatyta mokėjimo tvarka, pagal kurią už vaiko maitinimą ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo grupėse už kiekvieną lankytą, nelankytą ir be pateisinamos priežasties nelankytą dieną tėvai moka fiksuotą 6,26 Lt mokestį lopšelio grupėse ir 7,16 Lt mokestį darželio grupėse. Ikimokyklinio ugdymo grupėse, kuriose ugdomi specialiųjų poreikių turintys vaikai, šis mokestis lopšelio grupėse siekia 7,00 Lt, darželio grupėse – 7,70 Lt.

Taigi minėtai šeimai, norinčiai keletą mėnesių vaiką ugdyti šeimoje, už negautą paslaugą teks kas mėnesį mokėti per 150 Lt.

www.DELFI.lt