Lietuvoje

2021.05.18 22:01

Netikėta kliūtis Laisvės kovų muziejaus fondų pastato statyboms – teritorijoje rasti palaikai

Rūta Lankininkaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.05.18 22:01

Kultūros paveldo departamentas stabdo Laisvės kovų muziejaus fondų saugyklų statybas Lazdijuose – dėl statybvietėje rastų palaikų. Pastatas turėtų iškilti pokariu buvusios sovietų saugumo būstinės kalėjimo kieme. Spėjama, kad ten gali būti užkasti nukankintų laisvės kovotojų palaikai. Statybvietėje bus atlikti archeologiniai tyrimai.

Pokariu buvusios sovietų saugumo būstinės kieme pradėjus Laisvės kovų muziejaus fondų saugyklos statybos darbus, pusės metro gylyje rasti palaikai. Žemės kasimo darbai sustabdyti, kol bus atlikti archeologiniai tyrimai. Iki šiol teritorija nebuvo tirta.

KGB kalėjimo kieme rasti palaikai: spėjama, jie gali būti kankintų laisvės kovotojų

„Pradėsime ikiteisminį tyrimą mirties priežasčiai nustatyti. Veiksmus derinsim su archeologais. Kad jie atkastų, identifikuotų, ar tai tikrai žmonių palaikai, kaulai. Ekspertai nustatys, kokio amžiaus kaulai, kada jie buvo užkasti“, – teigia Lazdijų policijos komisariato viršininkas Vidmantas Kondrackis.

„Šitame procese, be abejo, turėtų įsijungti Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras. Atsiranda ir tapatybių nustatymai, ir DNR medžiagos paėmimo klausimai“, – sako Kultūros paveldo departamento skyriaus vedėjas Alius Baranauskas.

Vietos muziejininkai neabejoja – gali būti rasta ir daugiau kovotojų už laisvę palaikų. Pastate, kuriame įsikurs Laisvės kovų muziejus, pokariu buvo sovietų saugumo būstinė, šalia – dar du jėgos struktūrų pastatai. Saugumo rūsiai buvo paversti kalėjimu, įrengtos su grotomis kameros išlikusios ligi šiol, kaip ir įkalintųjų pasivaikščiojimo kiemas, tardymo izoliatorius.

„Čia buvo kankinami partizanai, partizanų rėmėjai, kūnai buvo vežami į kiemą ir išniekinami. Vėliau tie kūnai būdavo kažkur išvežti, kiti galimai vietoje užkasti. Yra ir pavardės žmonių, kurie buvo čia kankinami“, – pasakoja Lazdijų krašto muziejaus muziejininkė Jūratė Paciukonienė.

Lazdijų merė Ausma Miškinienė tikina esą savivaldybė pasirengusi finansuoti archeologinius tyrimus ir kitus darbus.

„Esame pasirengę neskubėti, bendradarbiausime su atsakingomis įstaigomis, kad tie palaikai būtų tinkamai, pagarbiai iškasti ir tinkamai garbingai perlaidoti“, – teigia merė.

Sustabdžius muziejaus fondų saugyklos statybą gali užsitęsti eksponatų iš senojo Laisvės kovų muziejaus perkėlimas. Tačiau planuojama, kad naujasis muziejus ir fondų saugyklos duris turėtų atverti po metų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.