Lietuvoje

2021.05.18 22:25

Politologė apie „Šeimų maršą“: gali atsirasti naujas politinis darinys, panašus į „Drąsos kelio“ organizaciją

LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“, LRT.lt2021.05.18 22:25

Ekspertai šalies vadovo žinutę savaitgalį, kai kreiptasi į Lietuvos šeimas ir tuo pačiu užsiminta apie partnerystės klausimą, vertina nevienareikšmiškai: vieniems atrodo, kad prezidentas pats sau prieštaravo, o kitiems – kad jis visuomenę veda į dialogą. Taip pat ekspertai aptaria ir tai, kad po „Šeimų maršo“ renginio galima kalbėti apie naujo politinio darinio galimybę.

Prezidentūra antradienį patikslino Gitano Nausėdos šeštadienį pasakytą sveikinimą. Šalies vadovo vyriausioji patarėja Asta Skaisgirytė interviu „Žinių radijui“ sakė, kad kreiptasi buvo ne konkrečiai į Vingio parke susirinkusiuosius į „Šeimos maršą“, bet į visas Lietuvos šeimas. Taip pat sveikinime Tarptautinės šeimos dienos proga Nausėda esą nepasisakė prieš Partnerystės įstatymą.

Lietuvos karo akademijos politologė Jūratė Novagrockienė pažymi – labai sunku patikėti, kad prezidentas pasisako už abi puses, nors iš jo kalbos atrodė, kad norėta, jog „ir vilkas sotus, ir avys sveikos būtų“.

Politologė įvertino Nausėdos pasisakymą Šeimų marše: sunku patikėti, kad jis palaiko abi puses

„Ko gero, toje kalboje nebuvo toks ryškus rėmimas tradicinės, konservatyvios pakraipos, kaip kad Skaisgirytės komentare. Jis kaip tik rodo, kad prezidentas laikosi tradicinių, konservatyvių pažiūrų.

Labai sunku patikėti, kad jis pasisako už abi puses. Tačiau jis niekur nedings, nes vis tiek reikės galbūt sėsti, jei partnerystės projektas praeis per Seimo komitetus ir frakcijas, jam reikės priimti galutinį sprendimą“, – sako politologė.

Komentuodama visuomenės apklausų rezultatus, politologė pažymi, kad mūsų visuomenė vis dar „labiau tiki senomis vertybėmis, kurios būdingos santykinai katalikiškai šaliai“, tad, anot jos, natūralu, kad prezidentas, nežiūrint, to kad jis per rinkimus žadėjo remti LGBT bendruomenę, vienaip ar kitaip palaiko būtent tradicinę orientaciją.

J. Novagrockienė taip pat pažymėjo, kad labai įdomu, kas išsirutulios iš „Šeimos maršo“ aktyvistų. Kyla klausimas – ar atsiras nauja jėga, kuri pasiglemš nuolat svyruojanti rinkėją?

„Atsiranda nauja politinė takoskyra, vertybinė kultūrinė takoskyra, kurios pagrindu gali rastis naujas politinis darinys, partija, galbūt kažkuo panaši į „Drąsos kelio“ politinę organizaciją. Kita vertus, tas paveiktų apskritai mūsų politinį landšaftą. Galimai persiskirstytų elektoratas, tam tikra prasme grėstų grėsmės valstiečių-žaliųjų partijai. Dalis galbūt balsuotų už tą naują darinį, kuris kalbėtų apie tradicinę šeimą ir panašiai“, – sako politologė.

Daugiau – pokalbio įraše.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.