Lietuvoje

2021.05.18 14:53

Dulkiui nepasirodžius Seimo posėdyje, pasipylė politikų pyktis – prakalbo apie nepagarbą, kurios buvę premjerai neleisdavo

Modesta Gaučaitė-Znutienė, LRT.lt2021.05.18 14:53

Sveikatos apsaugos ministro Arūno Dulkio nepasirodymas Seime posėdyje sukėlė didelį parlamentarų pyktį. Politikams atrodė nesuprantama, kaip ministras gali nedalyvauti patikslinto biudžeto pateikime, o vietoje savęs deleguoti viceministrę.

Antradienį Seimui buvo pateikiamas patikslintas 2021 metų valstybės biudžetas, tačiau daugiausia ginčų kilo ne dėl paties biudžeto projekto, o dėl to, kad posėdyje biudžeto pristatyti nepasirodė ministras A. Dulkys. Vietoje savęs į posėdį ministras delegavo viceministrę Živilę Simonaitytę.

Ministrui nepasirodžius rytiniame posėdyje, opozicinės Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) atstovai paprašė biudžeto pateikime padaryti pertrauką iki kito posėdžio. Kitas posėdis, tai yra, vakarinis plenarinis posėdis, prasidėjo 14 val., bet ir jame ministras A. Dulkys nepasirodė.

Prasidėjus vakariniam plenariniam posėdžiui, jam pirmininkavęs Seimo vicepirmininkas Vytautas Mitalas pranešė, kad ministras A. Dulkys nepasirodė posėdyje, nes dalyvauja renginyje.

„Per pertrauką mes gavome informacijos, kad, deja, sveikatos apsaugos ministras yra tarptautiniame renginyje, Pasaulio sveikatos organizacijos organizuojamame ir šiandien jis negalėtų prie mūsų prisijungti.

O taip pat ketvirtadienį jis dalyvauja neformaliame Europos sveikatos apsaugos ministrų posėdyje ir sako kalbą. Dėl to drįsčiau gerbiamo Seimo paprašyti, kad mes galėtume sudaryti galimybę pateikti PSDF biudžeto projektą ir lydintį projektą šiandien ir suteikti galimybę sveikatos apsaugos viceministrei pristatyti klausimą“, – plenariniame posėdyje kalbėjo Seimo vicepirmininkas.

Tačiau tokia žinia sukėlė parlamentarų pyktį. Vienas po kito jie teigė, kad ministro nedalyvavimas posėdyje, kai pateikiamas patikslintas valstybės biudžetas, nėra priimtinas.

„Mano žiniomis, PSO renginys vyksta nuotoliniu būdu, ministras yra Lietuvoje, jo kalba, greičiausiai, truks 2-3 minutes ir, beveik neabejoju, ta kalba bus bendro pobūdžio. Todėl man atrodo, kad net statyti ant lekštelės tokių klausimų, kaip dalyvavimas plenariniame posėdyje pristatant biudžeto lydinčius aktus ir dalyvavimas PSO renginyje nuotoliniu būdu, kur reikia kelių minučių, tai yra nepalyginimi.

Ministras rodo ne tik nesupratimą, bet ir nepagarbą parlamentui. Jeigu prieš tai būčiau abejojęs klausimu, tai aš dabar neabejoju, kad ministras turi būti čia ir greitai“, – pakeltu balsu kalbėjo Darbo partijos frakcijos atstovas Vytautas Gapšys.

Tokį jo pareiškimą Seimo salėje lydėjo plojimai. LVŽS atstovė Rimantė Šalaševičiūtė priminė, kad ji pati buvo ministre ir jei Seime būdavo suplanuojamas biudžeto svarstymas, premjeras neleisdavo ministrams išvykti ar dalyvauti renginiuose.

„Puikiai žinojome, kad ministras turi ateiti čia ir atstovauti sveikatos sistemai. Aš manau, kad ministras turėtų pats pristatyti projektą“, – piktinosi R. Šalaševičiūtė, dalį Algirdo Butkevičiaus Vyriausybės kadencijos ėjusi sveikatos apsaugos ministrės pareigas.

„Valstiečių“ frakcijos atstovas Aurelijus Veryga taip pat kalbėjo, kad jam pačiam teko dalyvauti PSO renginiuose, neformaliose ministrų tarybose: „Laikai ten yra fiksuoti, labai aišku, kada ministras turi pasisakyti. Seimas galėtų prisiderinti, rasti laiką darbotvarkėje, kada ministras gali. Bet privalome reikalauti, kad tokį svarbų klausimą pristatytų ministras.“

A. Veryga, dėl ministro nedalyvavimo, vėl paprašė klausimo pateikime pertraukos iki kito plenarinio posėdžio.

Konservatorius Mindaugas Lingė teigė, kad posėdžio pradžioje buvo balsuojama dėl darbotvarkės, kurioje įrašyta, jog klausimą dėl PSDF biudžeto pristatyti turi ne A. Dulkys, o viceministrė Ž. Simonaitytė.

„Esame patvirtinę, dirbkime pagal darbotvarkę nekeldami triukšmo ir sumaišies“, – sakė M. Lingė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.