Lietuvoje

2012.06.22 10:43

NATO generolas dėl Kaliningrado ragina kalbėtis su Rusija

ELTA2012.06.22 10:43

NATO gerai suvokia, kokią reikšmę Kaliningrado srities militarizacijos problema turi Lietuvai, ir ši problema turi būti sprendžiama vystant nuoseklų dialogą su Rusija, sako NATO karinio komiteto pirmininkas generolas Knudas Bartelsas. 

NATO gerai suvokia, kokią reikšmę Kaliningrado srities militarizacijos problema turi Lietuvai, ir ši problema turi būti sprendžiama vystant nuoseklų dialogą su Rusija, penktadienį po susitikimo su Premjeru Andriumi Kubiliumi sakė NATO karinio komiteto pirmininkas generolas Knudas Bartelsas.

„Akivaizdu, kad šiuo (Kaliningrado srities militarizacijos – ELTA) klausimu reikalinga rimta diskusija. Mano supratimu, nėra kitos alternatyvos, kaip vystyti nuoseklų dialogą su Rusija“, – trumpoje spaudos konferencijoje Vyriausybėje teigė K. Bartelsas.

Generolas pažymėjo, kad yra gavęs kvietimą atvykti į Maskvą ir susitikti su Rusijos kariuomenės vadu, ir žadėjo, kad susitikime kels šį klausimą.

K. Bartelsas taip pat tvirtino, kad Lietuvos indėlis į NATO operacijas yra labai svarbus ir jis už tai nuoširdžiai dėkoja Lietuvai. Kaip ypatingą Lietuvos indėlį į NATO veiklą jis išskyrė buvimą Afganistane. Pasak jo, Lietuvos buvimas Afganistane yra vertintinas ne tik dėl to, ką padaro jos kariai, bet ir dėl to, kad tai simbolizuoja Aljanso vienybę.

Kalbėdamas apie saugumo situaciją Afganistane ir vietos pajėgų pasirengimą perimti šalies kontrolę generolas minėjo du dalykus.

„Pirma, Afganistano kontrolės perdavimas šalies saugumo pajėgoms yra tęstinis procesas, kuris baigsis tik 2014 m. Mes tikimės, kad 2014 m. Afganistano nacionalinės saugumo pajėgos vadovaus visoms ten vykstančioms operacijoms“, – sakė jis.

„Antra, mes turime atkreipti dėmesį į tai, kad šiuo metu 75 proc. Afganistano gyventojų jau saugo vietos saugumo pajėgos. Veiksmai, kuriuos šiuo metu vykdo sukilėliai, yra aiškiai matomi ir atkreipiantys dėmesį, bet abejoju, ar galima sakyti, kad jie siekia karinių tikslų. Jų tikslai pirmiausia yra psichologiniai. Žinoma, tai irgi svarbu, bet kariniu požiūriu dėl situacijos Afganistane esu atsargus optimistas“, – pridūrė generolas.

Anot jo, svarbu nepamiršti, kad net ir perdavusi visišką šalies kontrolę vietos pajėgoms NATO ir toliau joms padės, pavyzdžiui, rengiant karius. Kokios būtent rūšies pagalba bus teikiama, anot K. Bartelso, dar nenuspręsta ir šiuo metu Briuselyje kaip tik svarstoma.

A. Kubilius spaudos konferencijoje pabrėžė, kad susitikimas su NATO generolu buvo vaisingas – tai buvo ir galimybė aptarti konkrečius dalykus ir plačiau pasižiūrėti į regiono saugumo reikalus.

„Turėjome gerą progą išdėstyti, kiek mums svarbi yra narystė NATO, kuri iš tiesų mums leidžia jaustis visiškai kitaip, negu mes jausdavomės per visus ilgus istorijos šimtmečius. Lietuva, būdama NATO nare, yra saugi ir kartu gali prisiimti atsakomybę su partneriais spręsti saugumo problemas ir kituose pasaulio taškuose. Mes esame pareigingi NATO nariai, nes žinome, kad mūsų saugumas priklauso nuo NATO gebėjimų elgtis pareigingai ir atsakingai“ , – sakė Premjeras.

K. Bartelsas su dviejų dienų oficialiu vizitu į Lietuvą atvyko ketvirtadienį Lietuvos kariuomenės vado generolo leitenanto Arvydo Pociaus kvietimu.

Be A. Kubiliaus, vizito metu generolas susitinka su krašto apsaugos ministre Rasa Juknevičiene, užsienio reikalų ministru Audroniu Ažubaliu, A. Pociumi, Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos bei Užsienio reikalų komitetų atstovais.

Susitikimų metu planuojama aptarti NATO gynybos planus, dalyvavimą tarptautinėse operacijose, Lietuvos karių dalyvavimą organizuojant bei vykdant NATO pratybas Baltijos regione, Baltijos šalių oro policijos misijos aktualijas, energetinio saugumo klausimus.

Kaip NATO karinio komiteto pirmininkas K. Bartelsas Lietuvoje lankosi pirmą kartą.

Šias pareigas Danijos generolas pradėjo eiti 2012 m. sausį. Iki paskyrimo naujasis NATO karinio komiteto pirmininkas ėjo Danijos kariuomenės vado pareigas. 2004–2006 metais K. Bartelsas vadovavo Danijos divizijai, kuriai yra priskirta ir Lietuvos kariuomenės Mechanizuotoji pėstininkų brigada „Geležinis Vilkas“.

NATO karinis komitetas yra aukščiausia NATO karinė institucija, teikianti konsultacijas Šiaurės Atlanto Tarybai. Karinį komitetą sudaro 28 NATO šalių kariuomenių vadai arba valstybės atstovai, jo pirmininkas yra renkamas ketverių metų kadencijai. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.