Lietuvoje

2016.06.28 16:27

Kazachstano pilietis S. Šalabajevas nebus išduotas Ukrainai ir Kazachstanui

LRT.lt2016.06.28 16:27

Vilniaus apygardos teismas antradienį atsisakė išduoti Kazachstano pilietį Syrymą Šalabajevą Kazachstanui ir Ukrainai, skelbiama teismo pranešime spaudai.

Šiai nutarčiai iš karto po paskelbimo įsiteisėjus, panaikinamos užsienio piliečiui skirtos kardomosios priemonės – namų areštas, įpareigojimas registruotis, dokumentų paėmimas ir užstatas.

Tokį sprendimą teismas priėmė nutaręs, kad pabėgėlio statusą Lietuvoje 2016 m. pradžioje gavęs Kazachstano pilietis nebus saugus nei gimtojoje šalyje, nei trečiojoje valstybėje – Ukrainoje (abi šios šalys prašo išduoti S. Šalabajevą.), kadangi šiose šalyse jam gresia persekiojimas (Ukrainoje byla iškelta Kazachstane pradėtos bylos pagrindu; abu ekstradicijos prašymai yra susiję). Teismas primena, kad dėl veikų, už kurias baudžiamoji atsakomybė numatyta tarptautinių sutarčių pagrindu, neleidžiama išduoti asmens prašančiai valstybei, kurioje tam asmeniui gresia persekiojimas.

Migracijos departamento vertinimu, priežastys, dėl kurių S. Šalabajevui gresia persekiojimas Kazachstane ir Ukrainoje – ne jam iškeltos bylos, o giminystės ir verslo ryšiai su Kazachstane žinomu disidentu, oligarchu ir Kazachstano prezidento politiniu oponentu. Departamento išvadoje minima ir tai, kad egzistuoja reali tikimybė, jog byla S. Šalabajevui dėl jo minėtų ryšių yra sufabrikuota, jį norima persekioti dėl jo priklausymo tam tikrai socialinei grupei. Anot Migracijos departamento, S. Šalabajevui gresiantys veiksmai prilygsta persekiojimui. Kazachstano pilietis kaltinamas ir prašomas išduoti dėl bendrininkavimo pasisavinant ir iššvaistant didelės vertės turtą ir kt. veikų.

Kazachstano prašymo išduoti S. Šalabajevą nepalaiko ir Generalinė prokuratūra – posėdžio metu prokurorė atsisakė reikalavimo dėl šio asmens išdavimo Kazachstanui; ji palaikė prašymą išduoti šį asmenį tik Ukrainai.

Už nusikaltimus, kuriais kaltinamas S. Šalabajevas, yra baudžiama ir Lietuvoje, todėl teismas neatmeta, kad asmuo gali būti traukiamas atsakomybėn Lietuvoje pagal Lietuvos Respublikos baudžiamąjį kodeksą.

Lietuvos Respublikos generalinė prokuratūra yra gavusi Kazachstano ir Ukrainos teisinės pagalbos prašymus, kuriuose prašoma Kazachstano Respublikos pilietį S. Šalabajevą išduoti iš Lietuvos Respublikos baudžiamajam persekiojimui. Viršenybę prašoma teikti Ukrainos generalinės prokuratūros teisinės pagalbos prašymui.

Ši Vilniaus apygardos teismo nutartis per 7 dienas dar gali būti skundžiama Lietuvos apeliaciniam teismui.  

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.