Lietuvoje

2021.05.18 10:43

Seimas patvirtino Mizarą KT teisėju – nesutrukdė net ir valdančiųjų nesutarimai

atnaujinta 12.17
Modesta Gaučaitė-Znutienė, LRT.lt2021.05.18 10:43

Seimas antradienį patvirtino teisininką, advokatą, Vilniaus universiteto profesorių Vytautą Mizarą Konstitucinio Teismo (KT) teisėju. Pats teisėju paskirtas V. Mizaras sakė besidžiaugiantis tuo, kad jo tvirtinimo procesas Seime galiausiai baigėsi.

Atnaujinta 11 val. 45 min.

V. Mizaro kandidatūrai Seimas pritarė, už jį balsavo 75 Seimo nariai, prieš buvo 44, o susilaikė 14.

„Labai gerai jaučiuosi. Labai gerai, kad pasibaigė visas šitas procesas, nes visas laikotarpis iki šio Seimo posėdžio, ir praeito, buvo labai netrumpas ir norėjosi, kad kuo greičiau ateitų toks, ar kitoks rezultatas“, – žurnalistams komentavo pats V. Mizaras.

Seimo salėje vykusias diskusijas jis vadino natūraliomis, o paklaustas apie tai, kad kai kurie politikai akcentavo tik jo veiklą bylose atstovaujant LGBT bendruomenei, V. Mizaras kalbėjo, kad kiekvienas Seimo narys išsirenka jam svarbiausią klausimą.

KT teisėju paskirtas kandidatas Seime prisieks birželio 8 dieną.

„Džiaugiuosi, kad Seimo nariai, skirtingų frakcijų atstovai teigiamai labai vertina kandidato kompetenciją ir susitikimai, mano žiniomis, praėjo sėkmingai. Labai tikiuosi, kad tai įvyks (V. Mizaras taps KT teisėju – LRT.lt)“, – žurnalistams komentavo V. Čmilytė-Nielsen.

Opozicijai kilo abejonių

Nors Seimo pirmininkė ir teigė, kad V. Mizaras sulaukė visų Seimo frakcijų palaikymo, opozicijos lyderis Saulius Skvernelis kalbėjo ką kitą. Pasak jo, kandidatas į KT teisėjus neturėtų būti politiškai angažuotas, o V. Mizaras, kaip teigė S. Skvernelis, prezidento rinkimų metu reiškė palaikymą vienai kandidatei – Ingridai Šimonytei.

„Buvome susitikę. Man asmeniškai, kaip teisininkas, paliko gerą įspūdį, tačiau yra ir kiti niuansai. Svarbiausias niuansas yra, kad teisėjai nebūtų politiškai angažuoti, nereikštų labai aiškių simpatijų ar antipatijų vienai ar kitai politinei jėgai, politinės jėgos atstovui.

Kiek prisimenu, jis aktyviai dalyvavo reikšdamas savo poziciją prezidento rinkimuose dėl vieno iš kandidatų“, – tvirtino S. Skvernelis.

Apie tai paklaustas V. Mizaras teigė, vienintelis palaikymas, kurį reiškė vienam ar kitam kandidatui, buvo balsavimas rinkimuose. Viešojoje erdvėje jis teigė niekada nereiškęs palaikymo nei vienam kandidatui.

„Aš, kaip ir kiekvienas Lietuvos pilietis, rinkimuose balsuoju už vieną ar kitą kandidatą. Tai tik toks ir palaikymas. Kitokių, aktyvių palaikymo veiksmų nesu atlikęs“, – sakė V. Mizaras.

Nesuprato pažertos kritikos

Svarstant V. Mizaro kandidatūrą Seimo salėje, liberalų frakcijos lyderis Eugenijus Gentvilas kalbėjo, šią kandidatūrąm Seimo pirmininkė siūlė įvertinusi ilgametę profesinę veiklą. Politikas teigė ir pats ketinantis balsuoti už šį kandidatą, ir kitus raginantis tai daryti.

Visgi jis teigė, kad parlamente politikai vertino ne V. Mizaro, kaip teisininko komepetencija, bet vertino, ką jis yra gynęs teismuose: „Pasakyta, kad teismuose jis gynė įvairių mažumų teises, todėl, kaip KT teisėjas, jis negali būti visiems vienodai teisingas. Toks oponuojančių kolegų požiūris atskleidžia bent tris ydingus dalykus.

Pirma, teisininkas, advokatas yra kritikuojamas už tai, ką gynė, o ne dėl to, kokia yra jo profesinė kompetencija, sugebėjo apginti ar ne. Advokato priesaika, kaip ir gydotojo, verčia ji ginti, kaip gydytoją gydyti, visus.“

E. Gentvilas taip pat dėstė, kad natūralu, jog advokatams žymiai dažniau tenka ginti mažumų atstovus, nes jų teisės daug dažniau yra pažeidžiamos daugumos. Be to, kaip sakė Liberalų sąjūdžio atstovas, toks Seimo narių požiūris yra sąmoningas daugumos teisių gynimas, nors jų niekas ir nepažeidžia.

„Kartu tai yra sąmoningas ar net homofobiškas mažumų puolimas“, – tvirtino E. Gentvilas.

Socialdemokratas Julius Sabatauskas plenarinio posėdžio metu citavo Vilniaus universiteto (VU) rektoriu Rimvydą Petrauską, kuris išreiškė paramą V. Mizarui ir sakė neabejojantis jo intelektu ir kompetencija.

„Nuo savęs norėčiau pridėti, kad profesorius V. Mizaras yra ypatingai gerbiamas teisininkų bendruomenėje ir norėčiau pasakyti, kad tai yra vienas geriausių variantų, ką galėjo pasiūlyti Seimo pirmininkė. Tai aukštos klasės teisės profesionalas, kuris yra ypatingai korektiškas ir spręs klausimus vadovaudamasis Konstitucija“, – teigė J. Sabatauskas.

Darbo partijos atstovas Mindaugas Puidokas kalbėjo, kad Seimas turėtų atsižvelgti į visus svarbius faktus ir faktorius. Anot jo, matoma situacija, kad Lietuvoje dominuoja liberalus sparnas ir didžioji dalis politikų palaiko šią kryptį.

„Priėmus į KT dar vieną teisėją, kuris vadovaujasi labai liberaliomis pažiūromis, šis sparnas toliau stiprės ir takoskyra tarp nuomonės visuomenėje ir tam tikros elito nuomonės (didės – LRT.lt). Pagalvokite prieš balsuodami ir priimdami sprendimą“, – sakė M. Puidokas.

Konservatorė Vilija Aleknaitė-Abramikienė teigė, kad abejones dėl V. Mizaro jai kelia kandidato viešai spaudoje skelbta nuomonė, kuri, anot politikės, liudija, jog kandidatas jau seniai užsiima politine veikla ir siekia plėsti LGBT bendruomenės teises.

„Politinė programa yra labai aiški, bet man ji nepriimtina. Nebijokime būti prieštaravimo ženklu, mūsų tauta to verta“, – dėstė Seimo narė.

Tiesa, valdančiųjų konservatorių gretose pozicija dėl V. Mizaro kandidatūros nebuvo vieninga. Frakcijos seniūnė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė Seimo salėje teigė prisidedanti prie visų teigiamų V. Mizarui išsakytų žodžių.

„Norėčiau pasidalinti įspūdžiu, iš buvusių profesoriaus studentų, kurie vertina jį kaip unikalų, intelektualų, itin plataus akiračio dėstytoją. Vienintelis toks, su kuriuo teko susidurti visame studijų procese. Atrodo, kad tai yra labai stiprus įvertinimas ir, matyt, kad tikrai pelnytas.

Profesorius V. Mizaras yra vertinamas geriausių intelektinės nuosavybės, autorinių teisių ir komercinės teisės žinovų“, – teigė R. Morkūnaitė-Mikulėnienė. Ji sakė mananti, kad konservatorių frakcija džiaugtųsi, jei vienu iš KT teisėjų taptų V. Mizaras.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.