Lietuvoje

2021.05.18 09:31

Konservatoriai suabejojo Liekio nešališkumu – kliūva, kad jį prieš metus samdė Vyriausybei pavaldi įstaiga

atnaujinta 13.40
Liepa Želnienė, LRT RADIJAS, LRT.lt, Milena Andrukaitytė, BNS2021.05.18 09:31

Valdantiesiems klaustukų kelia prezidento Gitano Nausėdos į Vyriausiąją rinkimų komisiją (VRK) pasiūlyta Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) profesoriaus Šarūno Liekio kandidatūra. Kai Vyriausybei vadovavo Saulius Skvernelis, politologas Š. Liekis buvo samdytas Vyriausybei pavaldžios įstaigos. Valdantieji abejoja, ar profesorius išliko nešališkas vertindamas S. Skvernelio Vyriausybės veiklą. Pats Š. Liekis sako, kad Vyriausybės strateginės analizės centras samdo šimtus ar net tūkstančius ekspertų.

Viešai konservatoriai prezidento Vyriausiosios rinkimų komisijos nariu siūlomu Š. Liekiu nepatenkinti dėl jo išsakyto požiūrio į Baltarusijos režimo vadą Aliaksandrą Lukašenką. Tačiau kartu abejojama, ar politologas išliko nešališkas vertindamas S. Skvernelio Vyriausybės veiklą.


LRT RADIJO turimi duomenys, rodo, kad Š. Liekio pavardė pernai vasario pabaigoje buvo minima Vyriausybės išlaidų žurnale. Nurodyta, kad ketinama iš jo įsigyti eksperto paslaugų už 2 tūkst. eurų.

Tačiau Vyriausybė LRT RADIJUI paneigė, kad tokios paslaugos buvo įsigytos. Š. Liekis taip pat tvirtina apie Vyriausybės planus jį samdyti girdintis pirmą kartą. Jis sako, kad kaip ekspertas tuo pačiu laiku tarėsi bendradarbiauti tik su Vyriausybės strateginės analizės centru (STRATA).

„Aš sutarties neturiu jokios, aš nebuvau su niekuo susitaręs. Aš tik STRATA’oje dirbau. Aš nežinau, iš kur, apie kokius 2 tūkstančius kokiame žurnale, ką jūs čia šnekate. Pirmą kartą girdžiu. Pirmą kartą girdžiu, jokių pinigų neturiu ir nežinau.

Tuo laiku mes šnekėjomės su STRATA, kad mus STRATA samdys konsultacijoms ir kad galėčiau padėti ten tuos visus covidus savo ten. STRATA visą tą darbą koordinavo. O iš kur ta suma, tai manęs neklauskite, negaliu nieko atsakyti. Nei mačiau, nei girdžiu, pirmą kartą iš jūsų girdžiu šitą dalyką, kad žurnale yra“, – teigia Š. Liekis.

Buvęs Vyriausybės kancleris Algirdas Stončaitis sako neatsimenantis, kokias politologo Š. Liekio paslaugas planavo pirkti Vyriausybė, ir kodėl jo pavardė ir 2 tūkst. eurų suma atsirado Vyriausybės išlaidų žurnale, tačiau galiausiai paslaugos iš jo nenupirktos.

„Na jau ne, mano nei ten parašų gali būti, yra nei aš samdžiau. Tikrai mano atmintis neneša, kad būčiau tokį kada rašęs, kad va čia samdęs. Gali būti labai įvairiai, galėtų būti vieninteliu atveju, jei būtų samdoma kokiai išvadai, gal kokioms apklausoms, bet aš čia teoriškai kalbu. Konkrečiam dalykui, kaip yra samdomi specialistai. Jei išlaidos nepadarytos, reiškia nebuvo sutartis pasirašyta arba negautas rezultatas, jei buvo tokia sutartis. Kitų kelių aš nematau“, – aiškino A. Stončaitis.

Sutartys su STRATA – 10 tūkst. eurų vertės

Pagal Vyriausybės išlaidų žurnalą 2 tūkst. eurų Š. Liekiui Vyriausybė planavo sumokėti vasario pabaigoje, tačiau to nepadarė. Kovo 20 dieną Šarūnas Liekis su Vyriausybei pavaldžia įstaiga – Vyriausybės strateginės analizės centru – pasirašė 6 tūkst. eurų vertės sutartį. Iš politologo pirktos ekspertinės konsultacinės paslaugos socialinės politikos formavimo klausimais.

Birželį už 4 tūkst. eurų Š. Liekis konsultavo Vyriausybės strateginės analizės centrą COVID–19 ir kitais socialinės politikos klausimais.

„Bendradarbiavimo su Šarūnu Liekiu sutartys buvo sudarytos praėjusių metų kovo ir birželio mėnesiais. Iš šio asmens, kaip fizinio asmens, pirktos ekspertinės –konsultacinės paslaugos COVID–19 ir socialinės politikos strateginiais klausimais. Šios sutartys paviešintos“, – sakė STRATA komunikacijos vadybininkė Rūta Jadzevičiūtė.

Tačiau Vyriausybės strateginės analizės centras nepasidalijo jokiais Š. Liekio darbo rezultatais, jo pavardės nėra ir prie centro skelbtų analizių.

Pats Š. Liekis sako, kad Vyriausybės strateginės analizės centras samdo šimtus ar net tūkstančius ekspertų.

„Turėjau sutartį su STRATA, savo padariau, kiek mes ten keturis mėnesius atidirbome ir liepos mėnesį pabaigėme viską, man atrodo. Su STRATA dirba šimtai čia tų ekspertų, tūkstančiai“, – sako Š. Liekis.

Viešai skelbiama, kad pernai centras kaip ekspertus papildomai samdė tris fizinius asmenis, dar iš dviejų pirko konsultacijas.

Tuo pat metu už tokias pačias sumas, kaip ir su Šarūnu Liekiu, pernai kovą ir birželį Vyriausybės strateginės analizės centras sudarė sutartis su dar dviem Vytauto Didžiojo universiteto politologais Lauru Bieliniu ir Mindaugu Jurkynu.

Dirbo valstybės institucijai, o ne politikams

Pagal įstatymus sandorių su Vyriausybei pavaldžia institucija politologai deklaruoti interesų deklaracijose neturi.

Mindaugas Jurkynas LRT RADIJUI sako, kad konfliktas galėtų būti tik tuo atveju, jei politologai komentuotų juos samdžiusio Vyriausybės strateginės analizės centro klausimus.

„Taigi mes ten nedirbome, žinot, kažkokiam politikui ar dar kažkam, mes dirbome valstybės institucijai. Kaip buvo kažkada viena valdžia, dirbome vienoms institucijoms, dabar kita valdžia, vėl valstybės institucijoms. Esmė yra, kad tu valstybės institucijai dirbi, ne kažkokiai politinei partijai. Čia visa esmė“, – sakė M. Jurkynas.

Š. Liekis sako, kad jam kaip dekanui kol kas deklaruoti neprivaloma nieko.

„Kaip dekanui nepriklauso deklaruoti. Dekanas nėra parašo davėjas, nėra įstaigos vadovas. Nėra čia interesų konfliktas, čia yra eilinė sutartis su valstybine įstaiga. Turėjau su URM, turėjau su valstybinėm institucijom, turėjau. Daugiausia su Užsienio reikalų ministerija, tarp kitko ir dabar dar va yra tik pasibaigusios. Čia visiškai normalus darbas“.

Abejones verta išsklaidyti iki sprendimų

Politologo Šarūno Liekio kandidatūrą į Vyriausiosios rinkimų komisijos narius svarstantiems konservatoriams atrodo kitaip.

„Stebina tokie dalykai, nes aš tikrai manyčiau, kad politologai turėtų būti nepriklausomi tiek nuo valdžios, tiek nuo opozicijos. Ir jeigu jau yra kažkokie mokėjimai, tai deklaruojama. Na, pavyzdžiui, mūsų Tėvynės sąjunga yra užsakiusi kažkada politologų paskaitas, tai visada deklaruoji, VRK ataskaitose matosi vardai, pavardės. Mane stebina tokie keisti slapti pinigų vaikščiojimai“, – teigė konservatorius Andrius Vyšniauskas.

„Transparency International“ Lietuvos skyriaus programų vadovė Ingrida Kalinauskienė LRT RADIJUI teigia, kad Seimui svarstant naujų Vyriausiosios rinkimų komisijos narių skyrimą labai svarbu laiku išsklaidyti visas abejones.

„Iš principo džiaugiuosi, kad šias diskusijas turime, nes yra aišku, kad VRK yra mums visiems labai svarbi institucija ir kad turėsime daug svarbių pokyčių per ateinančius metus, apie kuriuos kalbame, tokių kaip rinkimų sistemos pokyčiai. Taigi svarbu, kad ten būtų stiprūs ir nepriekaištingos reputacijos žmonės.

Aš asmeniškai tikėčiausi, kad visi klausimai dėl galimos įtakos darbui, įtakos veiklai būtų aptariami atrankos metu ir kad būtų išsklaidytos visos abejonės dėl kandidatūros, o jei atsiranda papildomų klausimų, kad jie būtų aptariami iki sprendimo priėmimo ir kad būtų išsklaidytos visos abejonės“, – sako Ingrida Kalinauskienė.

Balsuoti dėl naujos sudėties Vyriausiosios rinkimų komisijos sudarymo Seimas planuoja antradienį.

Š. Liekis sako patyręs TS-LKD spaudimą

Į Vyriausiąją rinkimų komisiją (VRK) prezidento deleguojamas politologas Š. Liekis kaltina TS-LKD spaudimu, konservatoriai kaltinimus neigia.

Seime antradienį svarstant naujos VRK sudėtį Š. Liekis paskelbė norintis pranešti apie aplinkybes, kurias vertina kaip spaudimą, „patiriamą iš vienos partijos ir vienos visuomenės informavimo priemonės“.

„Nuo to momento, kai prezidentas G. Nausėda delegavo mane į VRK narius, dar nesvarsčius mano kandidatūros frakcijoje, TS-LKD atstovai apie mane paslapčiomis skleidė neigiamą informaciją, taip siekdami pasėti abejones mano objektyvumu ir nešališkumu“, – sakė Š. Liekis.

„Vertinu tai kaip spaudimą Seimo narių laisvam pasirinkimui, manipuliuojant visuomenės nuomone ir akivaizdžiai pramanytais pretekstais prieš mane kaip rezidento kandidatą“, – pažymėjo politologas.

Š. Liekis minėjo Lietuvos radijo reportažą, kuriame teigta, kad konservatoriai kelia klausimus dėl jo objektyvumo, nes praėjusiais metais jis konsultavęs buvusią centro-kairiųjų Vyriausybę.

„Visuomeninio transliuotojo LRT radijo laidoje buvo paviešintas reportažas, kuriame bandoma teigti, kad aš neobjektyvus, kadangi COVID-19 pandemijos metu 2020 metais kelis mėnesius konsultavau Vyriausybės strateginės analizės centrą, kuris pagal priskirtas funkcijas vykdo analizes ir teikia rekomendacijas Vyriausybei“, – sakė Š. Liekis.

„Visą savo profesinį gyvenimą dirbu Lietuvos valstybei ir konsultuoju jos institucijas ir organizacijas, esu įsitikinęs, kad jokia partija nėra aukščiau valstybės ir neturi teisės monopolio, ir jokia partija ar valstybės institucija negali manyti, kad įsigijusi ekspertines paslaugas kartu su jomis nusiperka ir jo sąžinę“, – sakė politologas.

Seime per diskusiją dėl VRK kalbėjęs TS-LKD atstovas Andrius Vyšniauskas pasisakė už naują komisijos sudėtį, nors pripažino, kad „galbūt tam tikrų abejonių dėl komisijos narių kyla“.

„Iš tikrųjų, aš norėčiau pasisakyti už VRK sudėtį, nors galbūt tam tikrų abejonių dėl komisijos narių kyla, bet iš esmės matome stiprią VRK, kuri bus stipriai atsinaujinusi, kurioj yra daug jaunų ir profesionalių žmonių, bet jau daug patyrusių rinkiminiame darbe“, – sakė A. Vyšniauskas.

Į Š. Liekio pareiškimą konservatorių atstovas per Seimo posėdį nieko neatsakė. Vėliau komentuodamas situaciją BNS jis teigė, kad kaltinimai spaudimu yra „absurdiškos insinuacijos, kurios neturi nieko bendro nei su realybe, nei su tiesa“.

„Vakar mūsų frakcijos posėdyje buvo ganėtinai aštri diskusija dėl gerbiamo Š. Liekio, tiek ir tam tikrų užsakymų jo politologinių ar kitų paslaugų, tiek ir dėl jo pasisakymų Baltarusijos atžvilgiu – mūsų frakcija, natūralu, tuos klausimus kėlė frakcijos posėdyje. Turėjome diskusiją frakcijos posėdyje, kažkokio spaudimo ar kitų dalykų nėra daroma, bet natūralu, jei apie žmogaus veiksmus, biografiją kyla klausimų, jis turi atsakyti, o ne mėtytis kažkokiais kaltinimais“, – BNS sakė A. Vyšniauskas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.