Lietuvoje

2021.05.18 09:03

Prezidentūra pakomentavo Nausėdos šeštadienio sveikinimą: kreipėsi ne konkrečiai į šeimos maršo dalyvius

atnaujinta 09.11
Benas Brunalas, ELTA2021.05.18 09:03

Prezidentūra tvirtina, kad šeštadienį „Didžiajame šeimos gynimo marše“ transliuotu šalies vadovo Gitano Nausėdos sveikinimu kreiptasi ne konkrečiai į Vingio parke susirinkusius „maršo“ dalyvius, bet į visas Lietuvos šeimas. Taip pat, leidžia suprasti prezidento vyriausioji patarėja Asta Skaisgirytė, savo sveikinime Tarptautinės šeimos dienos proga G. Nausėda nepasisakė prieš Partnerystės įstatymą.

Patarėjos teigimu, prezidentas, užsimindamas, kad pasinaudos savo galiomis, kad šeima ir toliau liktų visuomenės ir valstybės pagrindu, veikiausiai kalbėjo apie santuokos klausimą.

„Prezidentas brėžia liniją, kaip jis žiūri į vienos lyties asmenų bendro gyvenimo klausimus ir čia prezidentas labai aiškiai sako, kad jis atkreipia dėmesį į Lietuvos Respublikos Konstitucijos 38 straipsnį, kuris kalba apie šeimą, kad šeima yra visuomenės ir valstybės pagrindas, o santuoka yra sudaroma laisvu vyro ir moters sutarimu... Ir prezidentas sako, kad šis Konstitucijos straipsnis neturi būti pažeidžiamas“, – „Žinių radijui“ sakė A. Skaisgirytė.

„Jei būtų bandymas sakyti, kad santuoka ne tik vyro ir moters sutarimas – tai, matyt, būtų galima traktuoti kaip Konstitucijos pažeidimą“, – akcentavo ji.

A. Skaisgirytės teigimu, Lietuvoje kol kas esama spragų, reguliuojant tos pačios lyties partnerystes.

„Reikia pasakyti, kad partnerystės klausimas Lietuvoje nėra visiškai teisiškai sureguliuotas ir yra tam tikra spraga, ypač jei kalbėtume apie vienos lyties žmonių partnerystę. Tokių žmonių yra, jie gyvena kartu, tačiau jų civilinės teisės nėra niekaip apibrėžtos. Ir šiuo momentu prezidentas sako, kad reikėtų teisiškai sureguliuoti ir vienos lyties asmenų bendro gyvenimo klausimus“, – sakė patarėja, pažymėdama, kad Prezidentūrai kol kas pasisakyti šiuo klausimu keblu, nes dar nėra paties Partnerystės įstatymo projekto.

„Kol kas konkrečių įstatymo projektų mes neturime, jie yra kažkur daromi, bet Seime nėra įregistruoti. Referencinio teksto, kurį mes galėtume kažkaip komentuoti, mes kol kas neturime“, – sakė patarėja.

Prezidentas kreipėsi ne tik į „maršo“ dalyvius

Kartu A. Skaisgirytė pažymėjo, kad kritiškai politikos apžvalgininkų įvertintas sprendimas transliuoti prezidento sveikinimą „Didžiojo šeimos gynimo maršo“ metu, nebuvo skirtas tik šio renginio dalyviams ir organizatoriams.

„Prezidentas kreipėsi ne konkrečiai į maršo organizatorius, o visas Lietuvos šeimas. Tai yra tam tikras skirtumas“, – teigė A. Skaisgirytė.

„Prezidentas Tarptautinę šeimos dieną (...) pasveikino visas Lietuvos šeimas“, – akcentavo ji.

Nesureikšmina fakto, kad „marše“ pasisakė „proputiniškas“ europarlamentaras

Prezidento patarėja nesureikšmino fakto, kad po sveikinimo kalbų, kurias renginio metu pradėjo prezidentas G. Nausėda, į susirinkusius „maršo“ dalyvius kreipėsi Vokietijos radikalios dešiniosios partijos „Alternatyva Vokietijai“ (AfD) Europos Parlamento narys Bernhardas Zimniokas. Kritika, kad G. Nausėdos pasisakymas transliuotas tame pačiame renginyje, kuriame kalbėjo Rusijos prezidento Vladimiro Putino draugų ratui viešojoje erdvėje priskiriamas EP narys, Prezidentūros teigimu, neturi pagrindo.

„Siūlyčiau labai nesureikšminti vieno konkretaus žmogaus, kuris išreiškė savo poziciją. Ar jis vienintelis, priklausantis Putino draugų ratui, bijau, kad jis nėra vienintelis“, – sakė A. Skaisgirytė.

„Tai nėra nei didelio tarptautiškumo įrodymas, nei ką. Man atrodo, kad pernelyg sureikšminate šį kreipimąsi“, – pridūrė ji.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.