Lietuvoje

2013.05.21 09:57

Atvykti į Vilnių užsienio delegacijoms bus nelengva

Lietuvai vasarą perėmus pirmininkavimą Europos Sąjungos (ES) Tarybai laukiama atvykstant apie 20–30 tūkst. svečių. Lietuvos valdininkai jau dabar ima nerimauti, kad užsienio delegacijoms atvykti į renginius Vilniuje nebus paprasta.

Lietuvai vasarą perėmus pirmininkavimą Europos Sąjungos (ES) Tarybai laukiama atvykstant apie 20–30 tūkst. svečių. Lietuvos valdininkai jau dabar ima nerimauti, kad užsienio delegacijoms atvykti į renginius Vilniuje nebus paprasta, rašo „Lietuvos žinios“.

Stringantį susisiekimą oro linijomis su Vilniumi vakar teko išbandyti ir Lietuvos premjerui Algirdui Butkevičiui. Jo planus sujaukė sugedęs Vokietijos skrydžių bendrovės „Lufthansa“ lėktuvas. Neturėdamas patogesnio pasirinkimo, A. Butkevičius su žmona atostogauti į Gran Kanariją vyks lėktuvais ir automobiliu aplinkiniais keliais – per Helsinkį, Briuselį ir Frankfurtą prie Maino. Pavykus gauti bilietus vakar vakarui iš Vilniaus į Helsinkį, iš jo premjeras skris į Briuselį, po to – automobiliu į Frankfurtą, o penktadienį 5 val. ryto skris į Gran Kanariją.

Tuo metu susisiekimas tarp Vilniaus ir ES sostine vadinamo Briuselio jau kurį laiką rimtą galvos skausmą kelia Lietuvos valdininkams. Pirmininkavimo ES Tarybai metu šia kryptimi numatomi patys didžiausi atvykstančiųjų srautai. Susitikimus ir konferencijas rengiantys ministerijų klerkai baiminasi, kad daliai svečių atvykti bus itin keblu, kai kuriems jų teks tenkintis jungiamaisiais skrydžiais per kitų miestų oro uostus.

Susisiekimo ministerijos (SM) vadovaujama tarpžinybinė darbo grupė konstatavo, kad šiuo metu esantis vienintelis per dieną skrydis iš Briuselio pirmyn ir atgal tenkintų tik minimalius pirmininkavimo poreikius. Tačiau sklandžiu užsienio delegacijų atvykimu taip pat besirūpinanti Užsienio reikalų ministerija (URM) viliasi, kad nors ir netiesioginių, bet jungiamųjų skrydžių per kitus Europos oro uostus pasiekti Vilnių užsienio diplomatams, valdininkams ir politikams turėtų pakakti.

Svarstoma perkelti renginius

Kaip teigė LŽ kalbinti ministerijų atstovai, labiausiai tikėtinas atvejis, kad atvykstantiems svečiams pritrūks vietų tiesiogiai skristi kryptimi Vilnius-Briuselis. Todėl susisiekimo imta ieškoti ir per kitus Europos miestus. „Šiuo metu yra 12 optimalių būdų iš Briuselio pasiekti Vilnių. Nesant tiesioginio skrydžio, tai būtų galima padaryti jungiamaisiais skrydžiais“, – pažymėjo URM atstovai. Galvojama ir apie kitas galimas alternatyvas. „Jei vis dėlto atsirastų papildomų problemų dėl atvykimo galimybių, būtų svarstomos įvairios priemonės, tarp jų – net renginio datos keitimas“, – LŽ teigė Energetikos ministerijos vyriausioji patarėja Daiva Rimašauskaitė.

Atvykti svečiams į Vilnių sunkiausia turėtų būti tomis dienomis, kai tuo pačiu metu vyks keli renginiai. „Mūsų žiniomis, šiuo metu problema susidariusi liepos 2–3 dienomis, nes vienu metu vyks bent keli renginiai. Kitomis datomis indikacijų apie ryškesnes problemas neturime“, – tvirtino kultūros ministro patarėja Dalia Vencevičienė. Ji pažymėjo, jog URM išplatino renginių kalendorių institucijoms, kad dalį susitikimų būtų galima perkelti į laisvesnes dienas. „Tai irgi prisidėtų prie patogesnio svečių atvykimo“, – pabrėžė D.Vencevičienė.

Skris ir kariniais lėktuvais

„Oro linijų bendrovėms esame pateikę informaciją apie gerokai išaugsiančius keleivių srautus, nes avialinijos savo skrydžių grafikus derina pagal komercinę naudą“, – pažymėjo URM valdininkai. Kaip sakė Vidaus reikalų ministerijos (VRM) atstovai, Briuselio oro linijos, matydamos jau dabar esantį skraidančiųjų skaičiaus didėjimą, pradėjo naudoti daugiau vietų turintį lėktuvą, taip pat numatė patogesnį skrydžių laiką.

Krašto apsaugos ministerijos (KAM) teigimu, į jos organizuojamus renginius atvykstančiųjų laukiama ne tik iš Briuselio, bet ir iš kitų ES sostinių. „Į rugsėjį suplanuotą gynybos ministrų susitikimą dauguma ministrų ir delegacijų atvyks kariniais lėktuvais“, – teigė KAM Visuomenės informavimo skyriaus vedėja Viktorija Cieminytė.

Valdininkai viliasi, kad artėjančiam pirmininkavimui Europos skrydžių bendrovės ruošiasi. Jau žinoma, kad vasaros sezonu į Briuselį iš Vilniaus tris kartus per savaitę skraidins pigių avialinijų kompanija „Ryanair“. „Susisiekimo klausimas iškilo ir kitoms pirmininkavusioms šalims, tačiau praeitą pusmetį Kipro pavyzdys parodė, kad sklandžiai pirmininkauti įmanoma ir turint silpniau negu Lietuvos atveju išplėtotą susisiekimą su Briuseliu“, – pabrėžė VRM atstovai.

Derybos kol kas nesėkmingos

URM ir SM pastangomis dėl papildomų skrydžių į Briuselį jau derėtasi su Belgijos kompanija „Brussels Airlines“, latvių „Air Baltic“, susidomėjimą esą rodė ir airių avialinijos „Aer Lingus“. „Papildomų skrydžių nepavyko susiderėti, tačiau darbo grupė padarė išvadą, kad esamų skrydžių pakaks užtikrinti patenkinamą pirmininkavimą“, – LŽ tvirtino susisiekimo ministras Rimantas Sinkevičius. Per derybas būta ir nuogąstavimų, kad kai kurios aviakompanijos, kurios dabar skraidina į Briuselį, ketina visai atsisakyti šių reisų. Tačiau susisiekimo ministras LŽ patikino, kad iki metų pabaigos lėktuvai iš Briuselio į Vilnių leisis. „Nei URM, nei SM negali daryti įtakos privačių oro vežėjų sprendimams, juos lemia komerciniai interesai ir rinkos logika“, – tvirtino URM valdininkai.

Vienintelis dalykas, kuris esą galėtų paskatinti oro vežėjus persigalvoti, – finansinis paskatinimas. Tačiau, URM teigimu, mokėti pinigus aviakompanijoms nėra jokių galimybių. Skiriant pinigų oro vežėjams būtų prasilenkiama su galiojančiais ES teisės aktais ir lygios konkurencijos, skaidrumo principais. „Apie reisų pirkimą ir dotacijas, kurios šiam pusmečiui turėtų būti nemažos, kol kas nesvarstoma“, – patikino ir SM vadovas.

Ambicijų tiesioginiais skrydžiais sujungti Vilnių su Briuseliu turi ir sostinės mero Artūro Zuoko kuriama skrydžių kompanija „Air Lituanica“. Tačiau šiai oro bendrovei dar reikia baigti licencijavimo darbus ir pradėti realius skrydžius.

Didžiausias antplūdis – iki 4 tūkst. svečių

URM preliminariais skaičiavimais, skrydžių Lietuvos pirmininkavimo ES Tarybai laikotarpiu turėtų pakakti. „Šiuo metu organizuojami tiesioginiai skrydžiai į pagrindinius Vakarų Europos oro uostus, iš ten jungiamaisiais skrydžiai galima nesunkiai pasiekti Lietuvą“, – tvirtina URM atstovai. Jų teigimu, dalis užsienio delegacijų atvyks ne komerciniais, bet vyriausybiniais lėktuvais.

URM pažymi, kad didžiuliai keleivių srautai laukiami pirmosiomis liepos dienomis, kai Lietuva perims pirmininkavimo ES Tarybai vairą. Pavyzdžiui, liepos 3–5 dienomis suplanuoti net penki susitikimai, kuriuose laukiama apie 600 žmonių. Iš jų 270 atvyks iš Briuselio. Liepos 3–6 dienomis laukiama 60 Briuselyje akredituotų įvairių šalių žurnalistų. „Atvykstantiems žurnalistams bilietai jau nupirkti, todėl problemų dėl susisiekimo neturėtų kilti“, – teigė ministerijos atstovai. Didžiausio svečių antplūdžio iš užsienio laukiama informacinių ir ryšių technologijų konferencijoje ICT 2013. Lapkričio 6–8 dienomis vyksiančioje konferencijoje laukiama 2500–4000 svečių.