Lietuvoje

2021.05.17 16:58

Įsibėgėjusio Vilniaus vakcinavimo patirtis: Šimašiaus patarėjas Lietuvai siūlytų vėlinti „Pfizer“ antrąjį skiepą ir gręžtis į jaunimą

LRT.lt2021.05.17 16:58

Pirmadienį startavo visuotinė elektroninė registravimo sistema skiepams nuo COVID-19 – žmonės vakcinacijai galės registruotis bendroje sistemoje per elektroninius valdžios vartus, kitu atveju – telefonu 1808. Šalyje šią savaitę visuotinai bus skiepijami vyresni nei 45 metų asmenys.

Tiesa, sostinė jau prieš kurį laiką pradėjo skiepyti šio amžiaus asmenis, o 45+ amžiaus asmenų, pasak savivaldybės atstovų jau paskiepyta daugiau nei 30 proc.

Sostinės mero patarėjas Karolis Žukauskas socialinio tinklo paskyroje išreiškė požiūrį, ko imtųsi Vilnius, jei į jų rankas atitektų visos šalies vakcinavimo valdymas.

Anot mero patarėjo, visų pirma būtų svarbu atlikti du žingsnius.

„Pirmiausia ir svarbiausia - pavėlintume Pfizer antro skiepo laiką iš dabartinių 3 savaičių kiek įmanoma vėliau“, – rašo K. Žukauskas.

Vienas to argumentų – pastaruoju metu labai didelė dalis gaunamų „Pfizer“ vakcinų keliauja revakcinacijai. Jeigu antra „Pfizer“ dozė būtų pavėlinta, K. Žukausko teigimu, galima būtų daugiau žmonių pirmąja doze apsaugoti jau dabar, ypač aktyvaus jaunimo.

„Pagal pilnai vakcinuotus asmenis ir pagal vakcinacijos tempą mes esame prie lyderių Europoje – esame antri po Danijos. Tačiau jei imsime tik pirmą dozę – mes jau tik Europos viduryje“, – tikina K. Žukauskas, ragindamas pažiūrėti į Suomijos ir Vokietijos šalių pavyzdžius.

Dar viena priežastis – šviežiai paskelbti tyrimai, kad kuo vėlesnė „Pfizer“ antra dozė, tuo tvirtesnis imunitetas susidaro.

„Ir trečias argumentas – tuoj ateis laikas, kai turėsime pripažinti realybę, kad „AstraZenecos“ niekas nebenori imti ir net antros dozės paankstinimas neatsvers to, kad „Pfizer“ pilna vakcinacija su dabartiniu 3 savaičių antru skiepu vyksta žymiai greičiau. Todėl vėlindami „Pfizerį“ mes didintume AZ patrauklumą“, – mano R. Šimašiaus patarėjas.

K. Žukausko teigimu, ką Vilnius darytų kitaip visoje vakcinacijos kampanijoje – leistų jau dabar skiepytis jaunesnėms grupėms.

„Na, pavyzdžiui, praėjusį šeštadienį visoje Lietuvoje buvo paskiepyti 3575 asmenys, priklausantys 18-54 m. amžiaus grupei, ir tik 2398 asmenys, vyresni nei 55 m. O juk praėjusią savaitę šalyje dar galiojo 55+ prioritetas - nors jaunesnių paskiepyta daugiau. Ką tai reiškia? Visi vyresni, kuriems COVID rizika didesnė ir kurie jau norėjo gauti skiepą, jį gavo. Laikas skiepyti jaunesnius, aktyvius, kurie, deja, savo socialiniu aktyvumu ir platina virusą. Skaičiai rodo, kad iš esmės šalyje tai ir vyksta, jau skiepijami jaunesni, bet oficialiai kažkodėl vis dar žaidžiame vyresnių asmenų prioritetus“, – svarsto K. Žukauskas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.