Lietuvoje

2021.05.17 14:20

Registrų centro atstovė: siūlytume gyventojams šią savaitę e.sveikatoje pasitikrinti duomenis apie COVID-19 situaciją

Kornelija Mykolaitytė, ELTA2021.05.17 14:20

Artėjant gegužės 24 dienai, kai dalis gyventojų galės pasinaudoti Galimybių paso privalumais, Registrų centras gyventojams siūlo per šią savaitę, prisijungus prie e.sveikatos, pasitikrinti savo duomenis dėl COVID-19 situacijos.

„Turbūt reikėtų akcentuoti kelis dalykus – vienas, kad duomenis ima iš e.sveikatos ir per šitą savaitę siūlytume kiekvienam Lietuvos gyventojui pasitikrinti savo paciento profilyje, kokie yra duomenys apie COVID situaciją, ar yra užfiksuotas skiepo, vakcinacijos faktas, ar tiems, kurie persirgo, užfiksuotas persirgimo faktas”, – Seimo Laisvės frakcijos posėdyje pirmadienį sakė Registrų centro Paslaugų valdymo direktorė Diana Vilytė.

„Dėl testų – kadangi testų galiojimas yra 24 valandos, siūlytume naudotis greitaisiais testais, nes jų įvedimas į sistemą yra šiek tiek greitesnis”, – pridūrė D. Vilytė.

Ji tikino, kad Registrų centras su Galimybių pasu yra finišo tiesiojoje.

„Ieškojome kuo paprastesnio sprendimo, kad žmonėms nebūtų sudėtinga prisijungti. Įėjus per nurodytą svetainę ir autentifikavusis, asmuo galės savo mobiliame įrenginyje arba popieriniame variante išsisaugoti Galimybių pasą”, – sakė D. Vilytė.

Ekonomikos ir inovacijų viceministras Vincas Jurgutis taip pat sakė, kad vyksta paskutiniai pasirengimai techninio sprendinio įgyvendinimui.

„Vyriausybė yra priėmusi sprendimą, kad nuo gegužės 24 dienos pradeda galioti Galimybių pasas. Vadinasi, tą dieną jau gali vienokios ar kitokios paslaugos veikti. Iki tol turi būti įgyvendintas techninis sprendimas, kad nuo ankstyvo ryto ar vidurnakčio tie, kas norėtų pasinaudoti, jau galėtų pasinaudoti“, – sakė V. Jurgutis.

Jis priminė, kad su Galimybių pasu bus galima teikti maitinimo ir kitas paslaugas viduje, bus atlaisvinami ribojimai apgyvendinimo įstaigoms.

„Dar viena dalis – asmeninės šventės, jas matome kaip pakankamai didelę, plačią industriją, ir tai yra ekonomikai svarbi dalis, nes čia yra ir paslaugų teikėjai, salių ar kaimo turizmo sodybų nuomotojai, renginių vedėjai, muzikantai, floristai. Kalbant ne tik apie didžiuosius miestus, bet ir apie regionus, tai pakankamai platus ratas žmonių, kurie galės pradėti veikti“, – sakė V. Jurgutis.

Anot viceministro, Galimybių pasą bus galima gauti nueinant į svetainę, kurios adresas bus paskelbtas vėliau, ir identifikuojant save per elektroninės valdžios vartus.

„Prisijungus ekrane atsiranda kodas, kurį galima išsisaugoti kaip PDF, pasidaryti ekrano nuotrauką ar kitu būdu, lygiai tokiu pat būdu galima prisijungti per stacionarų kompiuterį, namuose ar darbovietėje (galima – ELTA), atsispausdinti tokį lapą, jei nesinaudojama išmaniuoju telefonu. Tie žmonės, kurie nesinaudoja elektronine bankininkyste ar mobiliuoju parašu, galės gauti popierinę pažymą“, – sakė V. Jurgutis.

Jis nurodė, kad Galimybių paso kodą atsinaujinti reikės ne rečiau nei kas 7 dienas, tai reiškia – prisijungti ir gautą kodą arba išsisaugoti, arba atsispausdinti.

„Kam tas reikalinga – nes net ir vakcinuotas žmogus turi galimybę užsikrėsti ir susirgti. Tokiu atveju, jeigu vakcinavusis Galimybių pasas būtų neribotas, o, tarkime, vakcinuotas žmogus susirgo, tada jis neapsaugotų nuo grėsmių, ypač atkreipiant dėmesį į tai, kad Galimybių paso veiklos leidžiamos ir testuotiems žmonėms, tai labai svarbu užkardyti bet kokias grėsmes“, – sakė viceministras.

Persirgusieji koronavirusu, paskiepyti ar 24 val. prieš planuojamą atlikti veiklą COVID-19 testą pasidarę asmenys nuo gegužės 24 dienos galės naudotis Galimybių pasu. Tarp laisvinamų sričių – bendravimas didesnėmis grupėmis, dalyvavimas renginiuose bei naudojimasis pramogomis ir paslaugomis uždarose patalpose.

Galimybių paso teikiamais privalumais galės naudotis ir vaikai iki 16 metų (jiems Galimybių paso nereikia, svarbu turėti asmens dokumentą).

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.