Lietuvoje

2021.05.17 14:12

SAM: registracijos vakcinai nuo COVID-19 trikdžiai pašalinti, skiepytis jau panoro 16 tūkst. žmonių

atnaujinta 15.15
Gytis Pankūnas, LRT.lt2021.05.17 14:12

Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) atstovai skelbia, kad pirmadienį startavusi vieninga elektroninės registracijos vakcinai nuo COVID-19 sistema susidūrė su trikdžiais, tačiau sistemos strigimo priežastys yra pašalintos. Anot ministerijos, iki 14 val. skiepytis užsiregistravo 16 tūkst. žmonių.

Pirmadienį surengtoje nutolinėje spaudos konferencijos sveikatos apsaugos ministro Arūno Dulkio patarėja Asta Riukienė pranešė, kad pirmadienį pradėjusios veikti vieningos elektroninės registracijos vakcinai nuo COVID-19 sistemoje registruotis skiepui gali vyresni nei 45 metų asmenys. Anot jos, iki 14 val. skiepui registravosi 16 tūkst. žmonių.

A. Riukienės teigimu, pirmadienį startavusi sistema ėmė strigti, tačiau dabar veikia sklandžiai.

„Sistemos trikdžiai buvo fiksuoti, jie vyko tarp 8 ir 10 valandų. Priežastys identifikuotos ir pašalintos. Registracija be sutrikimų veikia nuo 10 valandos“, – teigė A. Riukienė.

„Trikdžiai kilo dėl duomenų pralaidumo srautų, kuriems buvo taikyti tam tikri filtrai. Trumpai tariant, susidarė kamštis lygiai toks pat kaip gatvėje, vedančioje į greitkelį“, – paaiškino SAM atstovė.

Startavus bendrai vakcinacijos sistemai, iki 14 val. užsiregistravo 16 tūkst. žmonių

A. Riukienės teigimu, pirmadienį aktyviausiai skiepui nuo COVID-19 per sistemą registruotasi tarp 11 ir 12 valandų. Anot jos, nuo 8 val. veikianti karštoji linija 1808, kurios pagalba taip pat galima užsiregistruoti skiepui, spėjo susilaukti apie 2 tūkst. skambučių. Ministrės patarėjos teigimu, atsiliepa į 65 proc. skambučių, didžioji dalis skambinančiųjų nukreipti registruotis vakcinai elektroniniu būdu, sutrikimų karštojoje linijoje nefiksuota.

SAM atstovė pažymėjo, kad registruotis savo vakcinai ar užregistruoti kitą asmenį interneto svetainėje www.koronastop.lt galima visą parą, 7 dienas per savaitę. Jeigu nėra galimybės registruotis šios sistemos pagalba, kaip priminė A. Riukienė, žmonės gali skambinti karštąja linija 1808, kuri dirba nuo 8 val. iki 20 val.

A. Riukienė tvirtino, kad, jei elektroninė registracijos skiepui sistema užstringtų, būtų pereinama prie registracijos rankiniu būdu.

„Tiesiog žmones priimti, fiksuoti jų asmens kodus, informaciją sutikrinti su gauta registracijos žinute“, – dėstė ji.

Pasak ministro patarėjos, jei sistema užstrigtų ilgesniam laikui, tai būtų pasitelkiama rezervinė sistema, tai yra išankstinė pacientų registracijos sistema, naudota iki šiol. Šią sistemą, ją patobulinus, ketina turėti kaip rezervinę nuo liepos 1 d.

Anot A. Riukienės, Kalvarijos ir Rietavo savivaldybėms vis dar kyla problemų prisijungti prie pirmadienį startatuvsios vieningos registracijos skiepams nuo COVID-19 sistemos, tačiau, pasak ministro patarėjos, per pirmadienį šios problemos turėtų būti išspręstos.

Birželio pradžioje planuoja būti paskiepiję virš milijono gyventojų

SAM kanclerė Jurgita Grebenkovienė spaudos konferencijoje sakė, kad per gegužę planuojama gauti daugiau negu 0,5 mln. vakcinų nuo COVID-19.

„Todėl, jei viskas vyks sklandžiai, birželio pradžioje bent viena vakcinos doze būsime paskiepiję virš vieno milijono gyventojų“, – sakė ji.

J. Grebenkovienė, paklausta, ar SAM svarsto antrosios „Pfizer“ vakcinos nuo COVID-19 dozės pavėlinimą, siekiant, kad pasiskiepyti galėtų kuo daugiau žmonių, tvirtino, jog apie tokią galimybę kol kas nėra diskutuojama.

„Kol kas prie šitos diskusijos dar nėra grįžta. Kaip matome, atsiranda vis naujų duomenų dėl imuniteto, ilginant antrąją „Pfizer“ dozę. Kol kas to nesvarstome, kadangi matome, kad tiekimai tikrai bus nemenki ir galėsime tikrai nemažą gyventojų skaičių suvakcinuoti su gaunamais vakcinų kiekiais“, – dėstė J. Grebenkovienė.

Pasitelks daugiau darbuotojų

Kauno miesto greitosios medicinos pagalbos stoties direktorius Nerijus Mikelionis spaudos konferencijoje pripažino, kad norinčiųjų užsiregistruoti vakcinai nuo COVID-19 srautai yra didžiuliai, ypač tų, kurie kreipiasi per karštąją liniją.

„Kaip pavyzdys, mes turėjome apie 400 kreipimusis per sekundę“, – teigė N. Mikelionis.

Jis tikino, kad šią savaitę ketinama padvigubinti darbuotojų, kurie atsiliepinėja į norinčiųjų registruotis skiepytis skambučius, skaičių.

„Be to, kad skatiname žmones registruotis internetu, komunikuojame šitą žinią visais kanalais, šią savaitę vykdome priėmimą į darbą dar papildomų 120 darbuotojų, kuriuos deleguoja mūsų 60 savivaldybių. Nuo pirmadienio jie startuoja kaip mūsų operatoriai. Padvigubinsime dabar turimas mūsų pajėgas ir turėsime 240 žmonių, dirbančių ar nuotoliniu būdu, ar mūsų ofise“, – dėstė N. Mikelionis.

Be to, anot jo, antradienį karštajai 1808 linijai padės skambučių centrai (juose į skambučius atsiliepinės apie 100 operatorių), tad dalis skambučių bus nukreipta jiems.

Sistema startavo pirmadienį

Norėdami registruotis skiepui nuo COVID-19 elektroninėje sistemoje gyventojai turės patvirtinti savo tapatybę per Elektroninius valdžios vartus, pasirinkę jiems tinkamą identifikavimo būdą (elektroninė bankininkystė, mobilusis parašas ir kt.).

Patvirtinus tapatybę, gyventojai turės pasirinkti savivaldybę, kurioje nori skiepytis, pageidaujamą vakciną, datą ir laiką. Registracijos pabaigoje prašoma užpildyti klausimyną apie žmogaus sveikatos būklę, turimas alergijas, ligas ir kt.

Gyventojai, kurie neturi galimybės registruotis internetu ir neturi, kas juos galėtų registruoti, gali tai padaryti telefonu, skambindami Karštąja linija 1808. Dėl ilgiau užtrunkančio registracijos proceso telefonu – reikiamos savivaldybės, vakcinos, vakcinacijos laiko ir datos parinkimo, kylančių papildomų klausimų – ministerija praneša, kad registracija kur kas greičiau vyksta elektroniniu būdu, svetainėje www.koronastop.lt.

SAM primena, kad gegužės 10 d. prasidėjus etapinei visuomenės vakcinacijai kiekvieną savaitę skiepijimas atveriamas naujai amžiaus grupei: nuo gegužės 10 d. kviečiami skiepytis 55–64 metų gyventojai, nuo gegužės 17 d. – 45–54 metų gyventojai, nuo gegužės 24 d. – 35–44 metų gyventojai, nuo gegužės 31 d. – 16–34 metų gyventojai.

Atveriant registraciją vis jaunesnio amžiaus grupėms, toliau registruotis galės ir prieš tai kviestos gyventojų grupės.

Nuo gegužės 31 d. registruotis vakcinacijai galės kiekvienas šalies gyventojas nuo 16 metų, kaip ir buvo numatyta SAM sudarytame gyventojų vakcinacijos plane. Planas gali keistis tuo atveju, jei vakcinų gamintojai pakeistų vakcinų pristatymo grafikus.

Asmenims nuo 16 metų gali būti skiriama tik viena iš keturių registruotų ir Lietuvoje vartojamų vakcinų – „Comirnaty“ (gamintojas „BioNTech ir Pfizer“). O žmonėms nuo 18 metų gali būti pasiūlyta „Comirnaty“ (gamintojas „Pfizer ir BioNTech“), „Vaxzevria“ (gamintojas „AstraZeneca“), „Moderna“ (gamintojas „Moderna“) ir „Janssen“ (gamintojas „Janssen Pharmaceutica NV“) vakcina.

SAM primena, kad „Janssen“ vakcinos skiepijimo schemą sudaro tik viena dozė, t. y. asmuo paskiepijamas tik viena injekcija. Kitos vakcinos yra skiepijamos dvejomis dozėmis, tarp pirmos ir antros darant tokias pertraukas: „Comirnaty“ vakcinoms – 21 dienos, „Moderna“ vakcinoms – 28 dienų, „Vaxzevria“ vakcinoms – rekomenduojama 12 savaičių.

SAM skelbia, kad klinikinių tyrimų apžvalga rodo, kad, skiepijant „Vaxzevria“ vakcina, daugiau antikūnų ir tvirtesnis imunitetas susiformuoja antrą vakcinos dozę suleidžiant po 9–12 savaičių. Dėl to SAM rekomenduoja taikyti maksimalią 12 savaičių pertrauką. Vis dėlto, skiepijimo centrai, atsižvelgdami į individualias aplinkybes, pavyzdžiui, jeigu ilgesnė pertrauka neigiamai atsiliepia gyventojo vykdomai veiklai, antrą vakcinos dozę gali skirti anksčiau, gamintojo rekomenduojamu 4–12 savaičių intervalu. Gyventojai raginami objektyviai įvertinti poreikį trumpinti laiką tarp pirmos ir antros dozės ir rinktis jų sveikatai naudingiausią sprendimą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.