Lietuvoje

2021.05.17 13:30

Konkretūs įtarimai Šiaulių ligoninės vadovybei nepareikšti, ministerija nemato pagrindo nušalinti

Domantė Platūkytė, LRT.lt2021.05.17 13:30

Iš gyvenimo pasitraukus Šiaulių Respublikinės ligoninės gydytojai, Medikų sąjūdis reikalauja ligoninės vadovybės nušalinimo dėl vykdomo psichologinio smurto. Vis dėlto ministerija tvirtina šiuo metu negalinti imtis jokių veiksmų ir nematanti pagrindo nušalinti ligoninės vadovą.

Pirmadienį Sveikatos apsaugos ministerija surengė spaudos konferenciją, kurioje aptarti veiksmai dėl situacijos Šiaulių ligoninėje.

SAM nemato pagrindo nušalinti Šiaulių Respublikinės ligoninės vadovą: neturime jokių įrodymų ir negalime imtis veiksmų

LRT.lt primena, kad daugiau kaip prieš savaitę iš gyvenimo pasitraukė Respublikinės Šiaulių ligoninės medikė. Gydytojų bendruomenė sako, kad ligoninėje dirbantys medikai kenčia dėl prastų darbo sąlygų, apie mobingą kalbėjo ir Seimo Sveikatos reikalų komiteto narė Jurgita Sejonienė.

Penktadienį ministras Arūnas Dulkys šiam klausimui spręsti sudarė darbo grupę.

Sveikatos apsaugos viceministras Aurimas Pečkauskas spaudos konferencijos metu tvirtino, kad ministerija kreipėsi į ligoninės vadovą dėl mobilios komandos pasitelkimo, o pirmąją savaitę pagrindinis dėmesys skirtas skubiai psichologinei pagalbai.

Viceministras pažymėjo, kad įvairių kreipimųsi dėl ligoninės buvo gauta ir anksčiau.

„2019 metais buvo pasikreipimų tiek pasitikėjimo linija, tiek raštu, dauguma jų buvo susiję su darbo sąlygų užtikrinimu. (...) 2020 metų gruodžio mėnesį buvo fiksuotas pranešimas, kurio turinys buvo susijęs su ligoninės reorganizavimo procesu.

Įvykus nelaimei, gavome ir viešų, ir anoniminių pranešimų, susijusių su mobingo tema, darbo sąlygų bei reorganizacijos procesu. Visa tai bus vertinama“, – teigė A. Pečkauskas.

SAM: nėra pagrindo nušalinti ligoninės vadovą

Anot viceministro, konkretūs įtarimai ligoninės vadovybei nėra pareikšti.

„Ministerija bendradarbiauja su visomis pusėmis, yra pasiryžusi visas jas išklausyti, nes situacija yra kintanti“, – pridūrė viceministras.

Jo teigimu, šiuo metu nėra pagrindo nušalinti ligoninės vadovą.

„Pokyčių inicijavimo grupė bendradarbiaus su visomis asociacijomis. Mūsų tikslas yra kalbėtis su žmonėmis, atrasti sprendimus. (...)

Kalbant apie nušalinimą, šiuo metu nėra pagrindo nušalinti ligoninės vadovą, nes tikrai tyrimas nėra pradėtas, nėra atliktas, natūralu, kad vienas iš mūsų dirbančios grupės uždavinių bus išsiaiškinti visas aplinkybes ir tada priimti sprendimus“, – kalbėjo A. Pečkauskas.

Pasiteiravus, ar galima tikslingai atlikti tyrimą, kai įstaigai vadovauja medikų kaltinamas asmuo, viceministras sakė, kad vyksta darbas ir grupėse, užtikrinant saugią aplinką.

„Bus kalbama ir su vadovais, ir su kitais darbuotojais“, – pridūrė jis.

Pasak A. Pečkausko, jo žiniomis, konkrečių atleidimų dėl mobingo Lietuvos gydymo įstaigose nėra buvę. Vis dėlto jis akcentavo, kad tai neturėtų versti mūsų manyti, kad taip negali nutikti.

Ministerija neturi įrodymų

Ministro patarėjos teigimu, kol kas ministerija sako neturinti jokių įrodymų ir negalinti imtis veiksmų.

„Dėl įvairiausių pavardžių arba atskirų ligoninės darbuotojų kaltės mes, kaip steigėjas, neturime jokių įrodymų ir negalime imtis veiksmų. Vieninteliai veiksmai, kuriuos iš principo veikiausiai būtų galima svarstyti, kad būtų įvertinama, ar yra pagrindas nušalinti vadovą.

Bet neturime oficialiai pasikreipimo dėl paties vadovo tam tikrų veiksmų, kurie mus įpareigotų tai daryti“, – dar prieš spaudos konferenciją LRT RADIJUI komentavo Sveikatos apsaugos ministro patarėja Simona Bieliūnė.

S. Bieliūnė taip pat vylėsi, kad, pasijutę blogai, medikų bendruomenės nariai nebijos kalbėti ir kreiptis pagalbos.

„Suvokdami, kad gedėjimo pradžia yra itin sudėtinga, vienintelis būdas išeiti iš krizės yra išgyventi sielvartą, sąmoningai, sudarydami grupę, sudėliojome žingsnius taip, kad pirmiausiai surinktume visą objektyvią informaciją, o toliau mūsų darbai tęstųsi tiesiogiai su visomis pusėmis, jas išklausant.

Nes tik tokiu būdu tokioje kontraversiškoje ir daugialypėje situacijoje mes galime geriausiai pamatyti visas perspektyvas, visas dalyvaujančias puses ir rasti geriausius sprendimus, kurie padėtų išeiti iš šios sudėtingos situacijos“, – spaudos konferencijos metu tvirtino S. Bieliūnė.

Anot jos, per pasitikėjimo liniją yra gauta 10 kreipimųsi, bet ne visi jie susiję su Šiaulių ligoninės atveju. Šiuo metu gauta informacija vertinama.

Pagalbos kreipėsi jau anksčiau

Premjerės patarėja Živilė Gudlevičienė dar praėjusią savaitę pažymėjo, kad jau anksčiau Šiaulių Respublikinės ligoninės darbuotojai kreipėsi pagalbos, tačiau nieko nebuvo padaryta.

Praėjusį ketvirtadienį prie pagrindinio ligoninės pastato susirinkę medikai ir buvę pacientai uždegė dešimtis žvakelių, taip atsisveikindami su iš gyvenimo pasitraukusia gydytoja. Ligoninės vadovybė teigė, kad medikė dėl šiurkštaus pareigų pažeidimo buvo atleista iš darbo praėjusį ketvirtadienį.

Pirmadienį po tylos spaudos konferenciją surengė ir Šiaulių ligoninės vadovybė.

„Galime patvirtinti, kad buvo gauti 5 tarnybiniai pranešimai ir prašymai dėl įtampų Anesteziologijos ir reanimacijos centre. Aš, kaip vadovas, visais atvejais siekiau objektyviai išsiaiškinti problemas, todėl būdavo sudaromos darbo grupės ar komisijos, išklausomos visos suinteresuotos šalys ir priimamos kolegialios išvados“, – sakė ligoninės direktorius Remigijus Mažeika.

Anot jo, ligoninės administracija dalyvaus teikiant visą informaciją, kurios bus reikalaujama, kad kuo greičiau būtų atskleista objektyvi tiesa.

Psichologinė pagalba

Psichologinės pagalbos tarnyba
Kontaktai
Emocinė parama teikiama jaunimui
Budi savanoriai konsultantai
Kasdien Visą parą
I-VI 18:00 - 22:00
Atsako per 2 darbo dienas
Emocinė parama teikiama vaikams, paaugliams
Budi savanoriai konsultantai, profesionalai
Kasdien Visą parą
I-V 18:00 - 21:00
Atsako per 2-3 darbo dienas
Pagalba teikiama suaugsiems
Pagalbą teikia savanoriai ir psichikos sveikatos specialistai
Kasdien Visą parą
Atsako per 3 darbo dienas
Atsako per 3 darbo dienas
Pagalba teikiama moterims ir merginoms
Pagalbą teikia: savanoriai ir psichikos sveikatos profesionalai
Kasdien Visą parą
Atsako per 3 darbo dienas
Emocinę paramą teikia: savanoriai moksleiviai (Rusų kalba paaugliams ir jaunimui)
II-VI Kasdien 16-19 val.
Jeigu ieškote skubios psichologinės pagalbos, kviečiame kreiptis į specialistą jo budėjimo laiku. Konsultacijos teikiamos per Skype arba atvykus į Krizių įveikimo centrą (Antakalnio g. 97, Vilnius).
Pirminė konsultacija nemokama, be išankstinės registracijos, amžiaus apribojimų nėra.
I-V 16:00 - 20:00
VI 12:00 - 16:00
(išskyrus švenčių dienas)
Konsultuoja krizių įveikimo specialistai. Gali atvykti į vietą sutartu metu bei konsultuoti nuotoliniu būdu.
Pirminė konsultacija nemokama, be išankstinės registracijos, amžiaus apribojimų nėra.
I-VII 8:00 - 20:00
Psichologinės konsultacijos
Internetu emigrantams Pagalbą teikia profesionalūs psichologai.
Atsako per 2 darbo dienas
Pagalba nusižudžiusių artimiesiems
Pagalba teikiama nusižudžiusiųjų artimiesiems. Savitarpio pagalbos grupė, dažniausiai užduodami klausimai, literatūra ir kita naudinga informacija puslapyje artimiems.lt
Atsako per 2-3 darbo dienas
Skambučiai visais šiais numeriais yra nemokami. Skambučius apmoka LR Socialinės apsaugos ministerija.
Skubi psichologinė ar psichinė pagalba psichikos sveikatos centre visada suteikiama be eilės
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.