Lietuvoje

2021.05.17 13:00

Šiaulių ligoninės vadovas: ar ligoninėje yra psichologinių, bendravimo problemų? Neabejotinai – taip

atnaujinta 17.56
Modesta Gaučaitė-Znutienė, LRT.lt, Reda Gilytė, Aina Mizgirdė, Kristina Jackūnaitė, LRT TV naujienų tarnyba2021.05.17 13:00

Daugiau nei prieš savaitę nusižudžius jaunai Respublikinės Šiaulių ligoninės gydytojai, prabilo ligoninės vadovybė. Kiek anksčiau Medikų sąjūdis pranešė reikalaujantis ligoninės vadovybės nušalinimo, bet ligoninės direktorius sako, kad pats nusišalinti neketina.

Prie Respublikinės Šiaulių ligoninės iki šiol dega žvakutės, kurias uždegė medikai ir pacientai, pagerbdami Anapilin iškeliavusią medikę. Tiesa, Respublikinės Šiaulių ligoninės direktorius Remigijus Mažeika, nors ir pareiškė užuojautą gydytojos kolegoms ir artimiesiems, teigė, kad žvakučių degimas prie įstaigos nėra geriausias būdas gedėti.

„Žvakutės paprastai dega kapinėse ir po to turėtų nebebūti, nes čia yra ligoninė. Aš įsivaizduoju, kaip jaučiasi darbuotojai, kurie ateina, taip pat ir pacientai. Manau, kad tai yra nebepriimtinas dalykas“, – teigė ligoninės direktorius.

Šiaulių ligoninės vadovas patvirtino: ligoninėje yra psichologinių bei bendravimo problemų

Jis taip pat kalbėjo, kad įstaiga pateikė Sveikatos apsaugos ministerijai (SAM) išsamią informaciją.

„Galime patvirtinti, kad buvo gauti 5 tarnybiniai pranešimai ir prašymai dėl įtampų Anesteziologijos ir reanimacijos centre. Aš, kaip vadovas, visais atvejais siekiau objektyviai išsiaiškinti problemas, todėl būdavo sudaromos darbo grupės ar komisijos, išklausomos visos suinteresuotos šalys ir priimamos kolegialios išvados“, – tvirtino ligoninės vadovas.

Jis teigė, kad visais atvejais, kai gaunami tarnybiniai pranešimai, yra elgiamasi vienodai, o sprendimai yra priimami remiantis teisės aktais.

R. Mažeika taip pat sakė, kad ligoninė yra gavusi prašymus pateikti informaciją policijai ir Valstybinei darbo inspekcijai. Anot jo, šiuo metu informacija dar yra ruošiama. Ligoninės direktorius teigė, kad niekas labiau, nei pati įstaiga, nėra labiau suinteresuoti greitu tyrimo atlikimu.

„Todėl ligoninės administracija dalyvaus teikiant visą informaciją, kurios bus reikalaujama, kad kuo greičiau būtų atskleista objektyvi tiesa.

Šiandien turbūt kyla klausimas ne tik apie šį skaudų atvejį, bet ir visumoje, ar ligoninėje yra psichologinių, bendravimo problemų, emocinių problemų, kaip yra kituose padaliniuose. Neabejotinai, atsakymas yra taip“, – kalbėjo Respublikinės Šiaulių ligoninės vadovas.

Pasak jo, ligoninė yra labai didelė, joje dirba daugiau nei 2 tūkst. darbuotojų, kurie turi labai skirtingus lūkesčius, poreikius ir vertybes. R. Mažeika teigė, kad apie kai kuriuos įtampos atvejus yra sužinoma, bet apie dalį jų vadovybė taip ir nesužino.

„Greta šios skaudžios nelaimės, deja, matosi ir noras pasinaudoti esama situacija, išlieti savo nuoskaudas. Ligoninėje nuo 2019 metų vykdyti pokyčiai palietė daug padalinių ir darbuotojų, visi pokyčiai įneša daug įtampos, ypač, kai jie nevyko ilgą laiką, bet ligoninė negalėjo nesikeisti“, – sakė R. Mažeika.

Anot direktoriaus, ligoninė buvo sunkioje finansinėje situacijoje, technologiškai neatsinaujinusi, o atlyginimai joje buvo vieni mažiausių Lietuvoje. Per dvejus metus, kaip teigė R. Mažeika, pasikeitė apie 20 skyrių vadovų, o pareigas perėmė tie, kurie ėmėsi lyderystės keisti ligoninę.

„Ne visi pritarė pokyčiams, šiandien tai matome viešojoje erdvėje. Prasiveržė pyktis, nuoskaudos. Todėl šiandien prašau visų, kuriems svarbi ligoninės ateitis ir dabartis, – palaukime išvadų. <...> Turėsime siektis, kad keistųsi organizacijos kultūra ir čia dirbantys galėtų drąsiai išsakyti savo problemas ir būti išgirsti“, – teigė ligoninės vadovas.

R. Mažeika kreipėsi į pacientus ir teigė, kad net ir šiuo sudėtingu metu ligoninėje pacientai bus saugūs ir gaus kokybiškas paslaugas.

„Šis skaudus atvejais labai sužeidė visus. Bet ateitį privalome išsaugoti“, – sakė R. Mažeika.

Paklaustas apie Medikų sąjūdžio raginimą jį nušalinti, ligoninės vadovas teigė, kad kol turi savo vadovų pasitikėjimą, pats nusišalinti neketina.

Ligoninės vadovas netiesa vadino informaciją, kad ligoninės darbuotojas yra grasinama, liepiama nesiskųsti.

Gydytojai prabilo apie mobingą

Praėjusią savaitę prie pagrindinio Respublikinės Šiaulių ligoninės pastato susirinkę medikai ir buvę pacientai uždegė dešimtis žvakelių, taip atsisveikindami su iš gyvenimo pasitraukusia gydytoja. Tuomet pranešta, kad įstaigos administracija pagerbti medikės atminimo ligoninėje neleido, nes taip esą patarė ekspertai.

Nuoskaudos tebesilieja iki šiol, tik gal tyliau, nes pasak gydytojų, baimė niekur nedingo. Tą dieną, kai iš gyvenimo pasitraukė jų kolegė, surinkę parašus dėl mobingo darbe, medikai juos išsiuntė Sveikatos apsaugos ministerijai. Atėjo atsakymas, kad laiškas gautas.

„Nuotaikos yra labai prastos, nes yra nusivylimas ne tik įvykiu, bet ir ypač ministerijos veiksmais. Nes, mano nuomone, praeita savaitė buvo skirta pagalbai administracijai, nes nenušalintas nė vienas asmuo. Jie turi ligoninės resursus, kuriuos gali panaudot savo gynybai, jie gali daryt spaudimą darbuotojams, ne tik gali daryt, bet ir daro“, – LRT TELEVIZIJAI aiškina Šiaulių ligoninės anesteziologas Kęstutis Stanelis.

Pasak gydytojo, mobingas prasidėjo beveik prieš dvejus metus, kai daugeliui skyrių pradėjo vadovauti nauji žmonės.

Gydytojų sąjūdis kreipėsi į Sveikatos apsaugos ministeriją prašydamas nušalinti ligoninės vadovą ir kelių skyrių vadovus. Pasak sąjūdžio vadovės, matyti, kad mobingas ligoninėje toliau tęsiasi, administracija neleidžia medikams viešinti problemų.

„Darbuotojai nesijaučia saugūs, jie vis tiek išgyvena didelį stresą. Toks darbas nebus efektyvus, jeigu nebus sureaguota teisingai. Žmonės tiesiog paliks darbo vietą ir ligoninė liks be specialistų“, – teigia Medikų sąjūdžio pirmininkė Auristida Gerliakienė.

Sveikatos apsaugos viceministras teigia, kad įvykus nelaimei, iš tiesų buvo gauta ir viešų, ir anoniminių pranešimų apie mobingą. Ministerija juos dabar vertina. Pasak viceministro, kol kas pagrindo nušalinti ligoninės vadovą nėra.

„Konkretūs įtarimai ligoninės vadovybei kol kas nėra pareikšti. Mūsų ir išorės ekspertų veikiančiai grupei bus užduotis vertinti visas aplinkybes. Ir atsiradus bet kokiam įtarimui ar faktui dėl ko reikėtų pradėti papildomus tyrimus, jie bus pradedami“, – nurodo sveikatos apsaugos viceministras Aurimas Pečkauskas.

Seimo sveikatos reikalų komiteto vadovas Antanas Matulas taip pat sako dabar nenorintis komentuoti apie galimybę ligoninės vadovui toliau likti pareigose. A. Matulo teigimu, ne politikai turi nuspręsti, kas vadovaus ligoninei. Tačiau pripažįsta, kad viešojoje erdvėje pasirodę kaltinimai Šiaulių ligoninės vadovui, jam buvę netikėti.

„Keista yra tai, kad mano kolega Mažeika turėjo labai aukštą reitingą tarp vadovų, buvo gerbiamas, mylimas, ne viena dauguma, kiek žinau, jam buvo siūlę viceministro pareigas. Tai neturiu teisės įvertinti elgesio“, – sako jis.

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys sudarė darbo grupę, kuri aiškinsis situaciją Šiaulių ligoninėje ir išvadas turėtų pateikti iki rugpjūčio 1-osios.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.