Lietuvoje

2021.05.16 22:12

Lietuvos medikų sąjūdis kreipėsi į ministrą Dulkį: paragino nušalinti Šiaulių respublikinės ligoninės vadovus

LRT.lt2021.05.16 22:12

Lietuvos medikų sąjūdis (LMS) kreipėsi į šalies sveikatos apsaugos ministrą Arūną Dulkį ir socialinės apsaugos ir darbo ministrę Moniką Navickienę dėl nesaugumo Respublikinėje Šiaulių ligoninėje ir paprašė nušalinti šios ligoninės vadovus nuo pareigų, kol bus vykdomas tyrimas.

„Lietuvos medikų sąjūdis ( toliau – LMS), reaguodamas į Respublikinės Šiaulių ligoninės (toliau – RŠL) darbuotojų siunčiamus pagalbos prašymus, reiškia nerimą dėl tebesitęsiančio medikų psichologinio nesaugumo RŠL. Prašome, kol vyksta įvykio tyrimas, nušalinti nuo einamų pareigų RŠL direktorių, Širdies ir kraujagyslių centro, Anesteziologijos ir intensyvios terapijos centro vadovus, bei kitus minimus įvykio kontekste vadovaujančius asmenis, siekiant apriboti psichologinio spaudimo ir įtakos galimybes, bei užtikrinti palankesnę darbo aplinką darbuotojams. LMS prašo surasti nešališką išorinį ekspertą (ekspertus), kuris (kurie) stebėtų esamą situaciją ligoninėje bei ją koordinuotų. Taip pat prašome į SAM sudarytą pokyčių inicijavimo grupę įtraukti LMS deleguotą RŠL gydytoją Liną Skučienę bei LR seimo narę Jurgitą Sejonienę“, – į žiniasklaidą kreipėsi LMS valdybos pirmininkė Auristida Gerliakienė.

Nušalinti vadovus anksčiau ragino ir Laisvės frakcija

Valdančioji Seimo Laisvės frakcija šią savaitė siūlė nušalinti Respublikinės Šiaulių ligoninės vadovybę, tačiau Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) tuomet teigė, kad šiuo metu apie tai „nėra kalbų“.

Frakcijos seniūnė Ieva Pakarklytė sakė, kad ligoninės vadovybė vykstant tyrimui dėl įvykio, kai mirė jauna šios ligoninės gydytoja, turi pasitraukti arba būti nušalinta nuo pareigų.

„Ši tragedija dar kartą atvėrė sveikatos apsaugos sistemos pūlinį. Psichologinis smurtas sveikatos priežiūros institucijose yra didelė problema, kuri plačiai aptarinėjama jau daugybę metų, tačiau lieka neišspręsta. Tai, kaip į šį konkretų atvejį reaguoja Šiaulių ligoninės administracija, patvirtina problemos mastą“, – frakcijos pranešime sakė I. Pakarklytė.

„Komentuodama šį atvejį, ligoninės administracija, visų pirma, bando nusikratyti kaltinimų. Užimamoje pozicijoje trūksta ne tik empatijos, bet ir profesionalumo, gebėjimo tinkamai įvertinti situacijos rimtumą“, – teigė ji.

Politikės teigimu, Respublikinėje Šiaulių ligoninėje vyrauja prastas psichologinis klimatas, tą patvirtinta darbuotojų skundai.

„Surinkta pakankamai informacijos ir įrodymų, leidžiančių teigti, kad Šiaulių ligoninėje vyrauja itin prastas psichologinis klimatas, darbo aplinka yra žalinga darbuotojų emocinei ir psichinei sveikatai. Tai patvirtina ir oficialūs skundai bei ligoninės darbuotojų anoniminiai komentarai po visą šalį sukrėtusios tragedijos. Matyti, kad ligoninėje yra didelių problemų, o medikės pasitraukimas iš gyvenimo – skaudi viso to kulminacija“, – tvirtino Laisvės frakcijos seniūnė.

Ji taip pat sakė, kad sveikatos apsaugos sistemoje reikalingi dideli pokyčiai. Šioje srityje mobingas yra ypač dažnas, tik medikai ne visada apie tai išdrįsta viešai prabilti dėl galimų pasekmių.

„Tai nėra tik retais atvejais pasitaikanti problema, o sisteminė yda, todėl reikalinga išsami mobingo prevencijos programa. Prieš kiek mažiau nei dvejus metus iš gyvenimo pasitraukė kitas gydytojas, dirbęs Lazdynų ligoninėje Vilniuje. Tuo metu matėme išaugusį dėmesį psichologinio smurto sveikatos priežiūros institucijose problemai, tačiau ji taip ir liko neišspręsta“, – sakė I. Pakarklytė..

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.