Lietuvoje

2021.05.15 17:25

Vingio parke šeimų gynėjai dėkojo Paksui, kiti atviravo „nekenčiantys gėjų“

atnaujinta 21.16
Domantė Platūkytė, LRT.lt2021.05.15 17:25

Nuo svetimos ideologijos ginti tradicinę šeimą – su tokia misija į „Didįjį šeimos gynimo maršą“ atvyko portalo LRT.lt kalbinti dalyviai. Nors oficiali renginio pradžia 18 val., prie maisto kioskelių jau anksčiau nusitiesė eilės, būriavosi žmonės. Vingio parke besirenkantys maršo dalyviai su savimi nešėsi Trispalves, kitą tautinę atributiką, kartu su jais atvyko ir įvairaus amžiaus vaikai.

Šeštadienio vakarą Vilniaus Vingio parke vyko „Didysis šeimos gynimo maršas“, kurio organizatoriai sako norintys apginti tradicines šeimos vertybes.

Renginio dalyviai kelionę pradėjo Klaipėdoje, vykstant iki Vilniaus, prie jų jungėsi kitų miestų gyventojai. Atvykti iki Vingio parko taip pat padėjo organizuoti autobusai.

Į pagrindinį renginį susirinko, preliminariai, apie 10 tūkst. žmonių, BNS sakė policija.

„Tiksliai suskaičiuoti negalime, tai preliminariai gal apie 10 tūkst.“, – šeštadienio vakarą, praėjus maždaug pusantros valandos po mitingo pradžios, BNS sakė Policijos departamento atstovas Ramūnas Matonis.

Jo teigimu, kol kas renginyje išvengta incidentų: „smulkmenos, nieko rimto nebuvo“, sakė jis. Leidimas mitingui išduotas iki 21 val.

Kai kurie maršo dalyviai ne tik nešėsi Trispalves ar Vytį, bet ir buvo apsirengę tautiniais kostiumais, šalia pastatytas ir Vytį vaizduojantis oro balionas. Parke skambėjo lietuviškos dainos, kiek po 18 valandos giedota Tautiška giesmė, po jos prasidėjo Lietuvos vardo skandavimas.

Maršo metu sveikinimą išplatino šalies prezidentas Gitanas Nausėda. Jo vaizdo įrašas parodytas Vingio parke.

„Žmonės iš įvairių Lietuvos kampelių šiandien renkasi Vilniuje, nes nori kalbėti apie tai, kas jiems svarbu – šeimą, paramą jai. Prisipažinsiu, šeimų labui mes vis dar padarėme per mažai. Taip, turime vaiko pinigus, vienkartines išmokas, plačiau atveriame švietimo galimybes nepasiturinčių šeimų vaikams.

Tačiau jaunos šeimos susiduria su milžiniškomis problemomis derindamos darbą ir vaikų auklėjimą, ypač dabar, kai pandemija baigia išgręžti mūsų kantrybę ir jėgas. Valstybė privalo joms padėti“, – sakė prezidentas.

G. Nausėdos žodžiai apie Partnerystės įstatymą pasitikti plojimais.

„Mes privalome teisiškai sureguliuoti vienos lyties asmenų bendro gyvenimo klausimus, gerbiant jų teisę gauti informaciją apie partnerio sveikatos būklę, teisę į paveldėjimą, kitus svarbius klausimus.

Tačiau tai turi būti daroma laikantis Lietuvos Respublikos Konstitucijos 38 straipsnio, kuriame teigiama, kad šeima yra visuomenės ir valstybės pagrindas, o santuoka sudaroma laisvu vyro ir moters sutarimu“, – kalbėjo prezidentas.

Mitingo pabaigoje jo organizatoriai perskaitė kreipimąsi į prezidentą G. Nausėdą, prašydami atšaukti Stambulo konvencijos, skirtos apsaugoti moteris nuo smurto artimoje aplinkoje, ratifikavimą.

Kreipimesi iš pareigų reikalauta atšaukti Vyriausybės ministrus, Seimo Žmogaus teisių komiteto pirmininką. Šie reikalavimai pasitikti pritarimo šūksniais.

Kaip portalui LRT.lt sakė iš Palangos atvykusi Laura, šeima – didžiausia vertybė, kurios išsaugojimas yra visos Lietuvos viešasis interesas.

„[Šeimą] turime saugoti bet kokia kaina. Tai – įsčios, kuriose gimsta ir žmogaus stiprybė, ugdosi jo dvasia, tiek, kiek jis gali aukštyn kilti į gyvenimą. Kiek stipri šeima, tiek stiprus žmogus. Neišvengiamai turime ginti natūralią sąrangą“, – kalbėjo Laura.

Mergina pridūrė „nesanti prieš homoseksualus“ ir jaučianti atjautą, tačiau pasisakanti prieš ideologiją.

„Proaktyvi ideologija socialinės tapatybės ar ankstyva vaikų seksualizacija – aš šito nepalaikau ir noriu ateiti tam čia ir pastovėti, kad pašvęsčiau ir išsakyčiau savo poziciją. Taikiai ir tokiu būdu“, – teigė Laura.

Kiti maršo dalyviai demonstravo atvirą neapykantą.

„Noriu kovoti už darnią šeimą, o ne už „pydarastus“. Atsiprašau, sako, šito žodžio jau negalima vartoti, bet aš vartosiu, nes milijonus metų vartoja“, – įtūžio neslėpė senjoras Algirdas.

Jis LGBT bendruomenę vadino iškrypėliais ir neslepė jų nekenčiantis.

„Gėjų nekenčiu, šaudyčiau juos visus“, – pakartojo Algirdas.

Prie maršo dalyvių prisijungė ir Monika bei Eglė iš Marijampolės. Pasiteiravus, kodėl atvyko į Vilnių, jos nedaugžodžiavo: „Todėl, kad šeima turi būti šeima. (...) Už šeimą mes, tradicinę šeimą“.

Iš Šiaulių atvykusi Laima antrino – prisijungė dėl to, nes jaučia, kad reikia išsakyti savo poziciją.

„Yra, ką ginti, yra, ką teikti, o ne tik ginti“, – tvirtino Laima.

Ji sakė šeimą ginanti „nuo svetimos ideologijos“ ir pridūrė jaučianti, kad valdžia žmonių neišklauso.

Renginio organizatoriai nuo scenos pranešė, kad didžioji dalis maršo dalyvių saugiai pasiekė Vilnių, juos ragino nesivelti į provokacijas.

Tiesa, retą maršo dalyvį buvo galima pamatyti su apsaugine veido kauke.

Nuo scenos taip pat skriejo padėkos nušalintam prezidentui Rolandui Paksui, kuris „vienintelis iš prezidentų“ palaikė maršą. Virš magistralės Kaunas-Vilnius, palaikydami mitingą praskrido akrobatinių skrydžių grupė, vieną iš trijų grupės lėktuvų ir pilotavo R. Paksas.

„Kai mūsų daug, mes galime viską. Už mūsų vaikus, už šeimą, už valstybę“, – nuo scenos kalbėjo renginio organizatoriai.

Šiuos žodžius vėl palydėjo aplodismentai ir Lietuvos vardo skandavimas.

„Iki kur nusirito Lietuva, jei Šeimos dieną, kurią turime dainuoti, šokti, turime susirinkti ginti nuo nesusipratimo“, – klausimus kėlė vienas renginio organizatorių Raimondas Grinevičius.

Maršo metu nuo scenos pasisakė kunigas Robertas Grigas, šiandieninę situaciją lyginęs su nepriklausomybės kovomis.

„Tada gynėme nuo svetimų okupantų, dabar, deja, tenka ginti nuo formaliai savos, formaliai rinktos valdžios eksperimentų. Ar gali taip būti, kad sava valdžia eitų prieš gyvybinius tautos interesus?

Mums sako, kad negali taip būti, kad jei pasisakome prieš valdžią, pasisakome prieš savo valstybę ir tėvynę. Tai netiesa. Tėvynė nėra tapati valdžiai ir administracijai“, – tvirtino R. Grigas.

Vingio parke šeštadienio vakarą sutelktos gausios pareigūnų pajėgos, dirbo pareigūnai ir iš aplink sostinę esančių komisariatų, padėjo ir uniformuoti, ir neuniformuoti pareigūnai, raitoji policija, dialogo grupė, kinologai, policijos rėmėjai, situaciją iš oro stebėjo pasieniečių sraigtasparnis. Tikslus pareigūnų skaičius nebuvo skelbiamas.

Reaguojant į šį renginį, sostinėje panašiu metu buvo rengiamos ir trys akcijos, nukreiptos prieš maršą.

Renginio tinklalapyje teigiama, kad tai yra protestas „dėl ideologinio karo metodais vykdomos agresyvios genderistinės propagandos“ ir planuojamos ratifikuoti Stambulo konvencijos, Europos Tarybos dokumento, skirto kovoti su smurtu prieš moteris.

Taip pat teigiama, kad nebus leidžiama „kraštutinėms mažumoms primesti visai visuomenei nepriimtino gyvenimo būdo, paniekinti Tautos tradicijų ir vertybių“ bei bus siekiama ginti „savo šeimas, vaikus, jaunimą, vaikų darželius ir mokyklas nuo prievarta brukamos išsigalvotų socialinių lyčių propagandos“.

Renginio organizatoriai save vadina Šeimų sąjūdžiu, jam vadovauja aktyvistas Raimondas Grinevičius, anksčiau Seimui įteikęs peticiją, kuria buvo siekiama nušalinti parlamentarą Tomą Vytautą Raskevičių nuo Seimo Žmogaus teisių komitetų pirmininko pareigų.

Tarp renginio organizatorių ir rėmėjų – komikas Artūras Orlauskas, laikraščio „Respublika“ vyriausiasis redaktorius Vitas Tomkus ir politiku tapęs žurnalistas Kristupas Krivickas.

Į akciją buvo pakviesti Bažnyčios vadovai, taip pat Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen, premjerė Ingrida Šimonytė bei prezidentas Gitanas Nausėda. Lietuvos vyskupų konferencija paskelbė pareiškimą, kad bažnyčios vadovai marše nedalyvaus, V. Čmilytė Nielsen taip pat sakė neketinanti pasirodyti renginyje.

Anot I. Šimonytės, ne seksualinės mažumos ar kitaip mąstantys asmenys griauna šeimas, o asmeniniai kai kurių žmonių pasirinkimai.

Nors portalas LRT.lt dar pirmadienį nuomonės apie renginį klausė ir prezidento atstovų, tačiau atsakymo negavo.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.