Lietuvoje

2021.05.15 14:13

Palangos valdžia ir vietos verslas kraipo galvas – kol kas galimybių pasas gali lemti ne daugiau laisvių, o dalies kurortų lankytojų atskirtį

Radvilė Rumšienė, LRT.lt2021.05.15 14:13

Palangos valdžia ir verslininkai neramiai laukia netrukus pradėsiančio veikti galimybių paso. Kurorto atstovai baiminasi, kad sveikiems, paskiepytiems arba persirgusiems asmenims daugiau laisvių turintis garantuoti dokumentas iš tiesų dalį žmonių pajūryje gali palikti nustumtus į atskirtį. Neabejojama, kad galimybių pasas įvedamas per anksti, nes neprasidėjus masinei vakcinacijai ne visi žmonės galėjo pasiskiepyti, o sąlygų poilsiautojams kasdien pasitikrinti dėl COVID-19 Palanga negalės užtikrinti.

Galimybių pasas Lietuvoje pradės galioti jau po vos daugiau nei savaitės – nuo gegužės 24 d. Žadama, kad ši priemonė sveikiems, paskiepytiems nuo COVID-19 arba šia liga neseniai persirgusiems žmonėms leis pamažu grįžti į laisvesnį gyvenimą. Pavyzdžiui, lankytis kavinėse, baruose ar restoranuose, esančiuose uždarose erdvėse, eiti į renginius uždarose erdvėse.

Žinia, šią vasarą, kaip ir pernai, Lietuvos kurortai viliasi sulaukti itin gausaus svečių būrio, tad į galimybių paso laukta kartu kaip dar vieno būdo kiek praplėsti paslaugų ratą.

Vis dėlto bent jau kol kas Palangos verslininkai neslepia, kad dėl naujojo dokumento kyla daugiau klausimų nei turima atsakymų, mat bent jau kol kas dokumento kūrėjai ar iniciatoriai šios naujovės verslininkams nepristatė.

„Tai koks gali būti pasiruošimas, mes galime tik gaudyti informaciją ir bandyti mąstyti, ką mes darome, kaip tą bus galima pritaikyti ne teoriškai, o praktiškai“, – teigė Palangos viešbučių ir restoranų asociacijos prezidentė Ingrida Valaitienė.

Kai kurie liks tarsi nubausti, nes dar nesirgo ir laukia galimybės pasiskiepyti

Verslininkai turi nemažai abejonių dėl jau netrukus pradėsiančio galioti galimybių paso. Daugiausiai nerimo kelia galimybė teikti viešojo maitinimo paslaugas.

„Su galimybių pasu turėtų ši paslauga išsilaisvinti, tačiau tai neįvyks. Pasas šios problemos neišspręs – vis tiek liks dalis žmonių, kurie yra nepaskiepyti, nepersirgę ir tik su neigiamu 24 val. galiojančiu testu turėtų galimybę patekti į vidų maitintis. Bet mes jau matome didelę problemą, kad pas mus tokie srautai, jog Palangoje punktuose ir privačiose klinikose, kiek jų yra, žmonės nespės, neturės galimybės atlikti testo“, – ateityje laukiančią problemą įvardijo I. Valaitienė.

Tokiais atvejais net ir neužsikrėtęs žmogus bendrame viešbučio restorane pusryčiauti negalės, mat sveikumo fakto negalės įrodyti pateikdamas ne senesnio nei prieš 24 val. atlikto testo rezultatą. Tokiam žmogui, kaip ir iki šiol, pusryčiauti bus siūloma savo kambaryje arba lauko terasoje.

„Taip yra ir iki šiol, taigi tas pasas nieko dėl maitinimo paslaugų neišsprendžia. Taip pat ir su renginiais. Daug yra klausimų, abejonių“, – patikino kurorto verslininkų atstovė.

Manoma, kad galimybių pasas įvedamas per anksti, mat neprasidėjus visuotinei vakcinacijai dauguma žmonių dar nė neturėjo galimybės skiepytis, tačiau dėl to gali likti tam tikroje atskirtyje net ir atostogų metu.

„Poveikis būtų, jeigu mes fiziškai galėtume suteikti mūsų kurorto svečiams galimybę pasidaryti testą. Įsivaizduokite, žmogus pasirinko Palangą, apsistojo viešbutyje ir kiekvieną dieną, norėdamas ateiti į restoraną pavalgyti, negalės to padaryti, jeigu neturės neigiamo testo. Tai jis kiekvieną dieną turės eiti darytis testą? Tai yra fiziškai neįmanoma. Tai jis, tam tikra prasme, liks nubaustas, bus toks išskirtinis ir turės valgyti paketėlį išsinešimui kambaryje. Kai tuo tarpu kiti sėdės restorane. Kuo tas žmogus kaltas, kad jis dar nepersirgo ir nėra paskiepytas?“, – situaciją, kokioje gali atsidurti daugybę šią vasarą Palangoje poilsiausiančiųjų, dėstė I. Valaitienė.

Daliai poilsiautojų restoranai užtrenks duris, tad teks valgyti pačių atsivežtą maistą?

Tai, kad galimybių pasui dar ne laikas mano ir Palangos meras Šarūnas Vaitkus. Jis taip pat tvirtina, kad kurortas neturi jokių galimybių padidinti testavimo pajėgumus, tai lems dalies Palangos svečių laisvalaikio apribojimą.

„Suprantu, kad didieji miestai Klaipėda, Vilnius turi medicinos bazes. Tai gal ir galėtų ant kiekvieno kampo padaryti testavimą, bet Palangoje mes turime vieną punktą ir taip ten žmonės yra perkrauti. Dabar pagrindinė dalis yra skiepijimas. Visos trys medicininės mūsų įstaigos dirba su skiepais. Tie medikai, kurie dirba tame punkte, yra ne iš kur kitur, o iš tų pačių medicinos įstaigų arba iš sanatorijų. Dabar vasara – jie bus dar labiau perkrauti, nes gydys ne tik Palangos gyventojus, bet ir atvykusius. Mes paprasčiausiai neturime pajėgų įsteigti antrą punktą“, – akcentavo Palangos meras.

Šiuo metu Palangoje norint išsitirti dėl COVID-19 tenka laukti maždaug tris paras.

Be to, keliamas klausimas, kas užsiimtų viso naujojo dokumento taisyklių laikymosi kontrole. Žmogiškųjų išteklių, tam kurorte taip pat nėra.

Taigi, prognozuojama, kad vasarą gali kilti tikrai nemažai sumaišties.

„Į Palangą atvyksta ir daug žmonių vienai dienai. Juk reikia kažkur pavalgyti, o paso neturi. Žmogus atsiveš iš savo miesto? Gal atsiveš. Tačiau jam kavinė turėtų uždaryti duris ir pasakyti, kad neaptarnaus. Jeigu norite – sėskite lauke, nors lyja lietus, bet mes kitaip negalime. Šiuos niuansus reikia spręsti. Suprantu, kad nėra lengvų sprendimų“, – dėstė Š. Vaitkus.

Testuotis teks ne visiems atvykstantiems

Tai, jog dėl naujojo dokumento kyla klausimų, šiomis dienomis LRT televizijos laidoje „Dienos tema“ pripažino ir ekonomikos ir inovacijų ministrės patarėjas Karolis Žemaitis.

„Klausimų yra daug ir pati ši inovacija, nes tai yra inovacija, įgyvendinama vos keliose valstybėse, Lietuva yra viena pirmųjų, kelia daug klausimų. Šiuo metu mes juos sprendžiame su Lietuvos savivaldybių asociacija, su atskiromis savivaldybėmis, kur, tikėtina, testavimo krūvis bus didesnis“, – laidoje „Dienos tema“ sakė K. Žemaitis.

Anot jo, visiems, atvykstantiems į kurortus, testuotis nereikės, nes yra gana nedaug veiklų, kurioms reikėtų testų. To prireiks tik dideliems renginiams, kuriuos artimiausiu metu tikrai ne kiekvienas miestas organizuos, arba maitinimui viduje.

Vis dėlto K. Žemaitis akcentavo, kad sprendžiant įvairius klausimus labai svarbus savivaldybių įsitraukimas, nes būtent jos ir organizuoja žmonių testavimą.

Kaip savivaldybės suinteresuotos, kad jų verslai grįžtų po pandemijos dirbti, kad žmonės nesėdėtų prastovose, taip turime rasti ir bendrą sprendimą, kad tie verslai ir žmonės galėtų naudotis tomis galimybėmis, suprasdami, jog kai kur resursai tikrai riboti“, – kalbėjo ekonomikos ir inovacijų ministrės patarėjas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.