Lietuvoje

2021.05.14 16:34

Svarbiausios penktadienio naujienos: permainos „Regitroje“ ir besitęsiantys antskrydžiai Gazos Ruože

Paulius Viluckas, Ignas Jačauskas, BNS2021.05.14 16:34

BNS pateikia svarbiausių penktadienio naujienų Lietuvoje ir užsienyje apžvalgą:

Vyriausybės sprendimai. Ministrų kabinetas rinkosi į posėdį. Jame priimti sprendimai:

* Patikslintas 2021 metų valstybės biudžetas. Numatoma, kad pajamos jame didės 572 mln. eurų, išlaidos – 732 mln. eurų. Biudžeto deficitas turėtų siekti 8,4 proc. BVP – 1,4 punkto daugiau nei patvirtintame šių metų valstybės išlaidų plane. Finansų ministrė Gintarė Skaistė teigia, kad valstybė šiemet iš viso ketina pasiskolinti 5,7 mlrd. eurų – apie 0,4 mlrd. daugiau nei buvo planuota priimant biudžetą.

* „Sodros“ biudžeto pajamas siūloma didinti 60,214 mln. eurų (1,2 proc.), išlaidas – 61,854 mln. eurų (1,2 proc.). Iš valstybės biudžeto „Sodros“ biudžetui planuojama papildomai skirti 60 mln. eurų ligos išmokoms, padidėjusioms dėl pandemijos, kompensuoti.

* Pritarta siūlymui nuo liepos mokėti 28,63 euro papildomą išmoką skurdžiausiai gyvenantiems vienišiems senjorams ir neįgaliesiems.

* Medikų algoms šiemet siūloma numatyti papildomus 75 mln. eurų. Visi šie pasiūlymai teikiami svarstyti Seimui.

* Pritarta 2,2 mlrd. eurų vertės ekonomikos gaivinimo nacionalinio plano „Naujos kartos Lietuva“ teikimui Europos Komisijai.

* Patvirtinta, kad Lietuva skirs 200 tūkst. vakcinos nuo COVID-19 dozių Rytų parnterystės šalims. Pusė šių vakcinų jau numatyta Ukrainai.

Koronaviruso situacija:

* Nustatyti 1125 nauji COVID-19 atvejai, mirė 12 žmonių. Naujų susirgimų rodiklis 100 tūkst. gyventojų siekia 576,3 atvejus – jis krenta nuo pat savaitės pradžios.

* Lietuvoje Neringa išlieka sparčiausiai skiepijančia savivaldybe šalyje, tarp didmiesčių lyderiai taip pat nesikeičia – daugiausia paskiepytų žmonių yra Alytuje ir Kaune.

* Kaunas nusprendė tęsti kontaktinį pradinukų mokymą, nepaisant Nacionalinio visuomenės sveikatos centro rekomendacijų.

* JAV atšaukė reikalavimus dėvėti apsaugines kaukes abiem dozėmis nuo koronaviruso paskiepytiems žmonėms.

* Italija panaikino saviizoliacijos reikalavimus turistams iš Europos Sąjungos, Jungtinės Karalystės ir Izraelio.

Šeimų maršas. Vytauto Kernagio fondas kreipėsi į autorinių teisių apsaugos asociacijas LATGA ir AGATA, kurios paragino nutraukti viešą V. Kernagio kūrinių naudojimą savaitgalį vyksiančiame Šeimų gynimo marše. Tuo metu policijos generalinis komisaras Renatas Požėla sako, kad šeštadienį vyksiančiame marše dirbs „gausios policijos pajėgos“, tačiau konkretaus skaičiaus neįvardijo.

Permainos „Regitroje“. Stringant automobilių registracijai dėl įsigaliojusios naujos tvarkos, „Regitros“ atstovai žada daugiau automobilių priimti gyvose eilėse, skirti atskirą padalinį naujų automobilių pardavėjams.

Vizitas Moldovoje. Prezidentas Gitanas Nausėda vieši Moldovos sostinėje Kišiniove. Su Moldovos prezidente Maia Sandu susitikęs G. Nausėda teigė, kad Lietuva remia Moldovos siekį integruotis į Europos Sąjungą ir yra pasiryžusi pasidalinti savo patirtimi.

Situacija Gazoje. Izraelis per antskrydžius bombarduoja ir artilerijos sviediniais apšaudo Gazos Ruožą, reaguodamas į naują intensyvų apšaudymą raketomis iš šio „Hamas“ valdomo palestiniečių anklavo. Prieš kelias dienas prasidėjusiam kruvinam konfliktui intensyvėjant, žuvusių palestiniečių skaičius jau viršijo 100.

Ataka Airijoje. Dėl išpirkos reikalaujančio viruso (angl. ransomware) atakos Airijos sveikatos apsaugos administracija penktadienį paskelbė išjungusi savo kompiuterių sistemas. Panaši ransomware ataka praėjusią savaitę privertė uždaryti didžiausią JAV produktotiekį, dėl ko šalies Rytų pakrantėje prasidėjo paniškas degalų pirkimas.

Išvedė pajėgas. JAV išvedė savo pajėgas iš Afganistano pietuose esančio Kandaharo aerodromo, kuris anksčiau buvo antra pagal dydį amerikiečių karinė bazė šalyje. Kandaharo provincijoje, kur susikūrė Talibanas, pastaraisiais mėnesiais vyko intensyvūs kovotojų ir Afganistano pajėgų susirėmimai.

Peticija dėl olimpiados. Tokijo gubernatorei įteikta peticija su daugiau kaip 351 tūkst. parašų, kuria pareigūnai raginami atšaukti mieste šią vasarą turinčią vykti olimpiadą ir „teikti pirmenybę gyvybei“. Japonija šiuo metu grumiasi su ketvirta COVID-19 banga – Tokijuje ir dar penkiose prefektūrose galioja nepaprastoji padėtis.

Picasso paveikslas. Pablo Picaso meilužės ir mūzos Marie-Therese Walter portretas „Moteris, sėdinti prie lango“ aukcione Niujorke buvo parduotas už 103,4 mln. JAV dolerių. Tai yra jau penktas ispanų dailininko darbas, parduotas už daugiau nei 100 mln. dolerių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.