Lietuvoje

2021.05.14 22:04

Jonaviečiai mūru stojo prieš kariuomenės planus į poligoną įtraukti garsiąją Dumsių kopą

Kristina Karlonė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.05.14 22:04

Jonavos gyventojai piktinasi sumanymu plečiant poligono teritoriją į ją įtraukti ir Dumsių kopą. Esą tapus karine teritorija kopa sunyks, taps neprieinama lankytojams. Kariuomenė sako, kad poligone atsidūrusi kopa bus saugi, esą toje vietoje kariniai veiksmai nebus rengiami, toliau galės lankytis gyventojai.

Jonavos rajone Dumsių miške esanti kopa jau kelios savaitės turi savą Dumsių kopos respubliką. Ją įsteigė iniciatyvūs jonaviečiai protestuodami prieš kopos patekimą į plečiamą Gaižiūnų poligono teritoriją.

„Žemyninė kopa atsiradusi po ledynmečiu, toks objektas kuris svarbus ir turistine prasme ir gyventojams kurie ten lankosi, tai esminis tikslas išsaugoti tokią, kokia yra dabar“, – sako jonavietis Žilvinas.

Gyventojai nerimauja, kad karine teritorija tapęs lankytinas objektas nunyks ir bus nebeprieinamas.

Dabar Gaižiūnų poligonas užima maždaug 5 tūkstančius hektarų. Išplėtus teritoriją jo plotas padvigubėtų. Anot kariškių poligoną plėsti būtina. Erdvės reikia intensyvesnėms pratyboms, didesnis plotas reikalingas norint treniruoti manevrą didesniems kariniams vienetams.

„Plečiant Gaižiūnų poligoną dar jis neatitiks bataliono poreikio, bet jis išspręstų apkrovimo problemas, nes poligonai apkrauti ir kariai tikrai treniruojasi intensyviai“, – teigia Kariuomenės vado atstovas Tomas Balkus.

Anot kariškių, išplėtus poligono teritoriją Dumsių kopa pateks ne į karinę teritoriją, kurioje vykdomi koviniai šaudymai ir kyla grėsmė gyvybei, o į mokomąją poligono teritoriją.

„Karinio mokymo teritorijoje suformuoti mokomieji laukai, kuriose nevyksta karinis šaudymas, vyksta tik taktikos pratybos, manevravimas, transporto judėjimas, pavojaus gyvybei nėra“, – aiškina Gaižiūnų poligono vadas Edgaras Puškevičius.

Kariškiais žada, Dumsių kopa jų veikloje bus neliečiama.

Žinios. Policija telkia gausias pajėgas rytoj vyksiančiam „Šeimos gynimo maršui“

Kopą žada aptverti stop juosta ir ten nei važiuoti karine technika nei eiti. Tačiau lankytojams tikina, padarysią ją prieinamą. Leisti lankytis šiame objekte reikalauja ir pasiūlymus svarstant teritorijos bendrąjį planą pateikusi Jonavos savivaldybė.

„Padaryti, kad įmanoma lankyti aplankyti saugiau su vaikais vaikais, kad nesušaudytų, kad kopa nebūtų sutrypta vikšrinių transporto priemonių, kad nevyktų pratybos mes to siekiame“, – teigia Jonavos meras Mindaugas Sinkevičius.

Gaižiūnų poligono teritorija bus plečiama tik patvirtinus bendrąjį planą. Viešas jo sprendinių svarstymas planuojamas birželį. Gaižiūnų poligono plėtra yra pripažinta valstybinės svarbos projektu. Jį įgyvendinti iki kitų metų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.