Lietuvoje

2021.05.14 16:21

Čmilytė-Nielsen ir Šimonytė įvertino Šeimų maršą – mato pyktį ir neapykantą, o ne grėsmę šeimoms

Modesta Gaučaitė-Znutienė, LRT.lt2021.05.14 16:21

Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen, nors ir gavo kvietimą dalyvauti „Didžiajame šeimų gynimo marše“, teigė renginyje pasirodyti neketinanti. Tuo metu premjerė Ingrida Šimonytė teigė, kad ne seksualinės mažumos ar kitaip mąstantys asmenys griauna šeimas, o asmeniniai kai kurių žmonių pasirinkimai.

Kvietimus dalyvauti šeštadienį vyksiančiame „Didžiajame šeimų gynimo marše“ renginio organizatoriai išsiuntė visiems trims valstybės vadovams. Tiesa, premjerė Ingrida Šimonytė ir Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen gavo kiek kitokio teksto kvietimus nei prezidentas Gitanas Nausėda.

Šimonytė: šeimas sugriauna asmeniniai pasirinkimai, ne seksualinės ar tautinės mažumos ir ne kitaip galvojantys

Kvietimuose, kuriuos gavo Seimo pirmininkė ir premjerė, rašoma, tik kad jos yra kviečiamos dalyvauti renginyje, kuriame „mitingo dalyviai pareikš nepritarimą Stambulo konvencijos ratifikavimui ir dabartinės Vyriausybės politikai“.

Tai nurodoma ir prezidentui adresuotame kvietime, tačiau jame taip pat rašoma, kad jei G. Nausėda norės pasisakyti renginyje, turėtų apie tai informuoti renginio organizatorius ir bus rastas patogus laikas šalies vadovui pasisakyti.

Pasisakymo galimybė kvietimuose, skirtuose I. Šimonytei ir V. Čmilytei-Nielsen, neminima.

Seimo pirmininkė nedalyvaus

Apie kvietimą dalyvauti renginyje paklausta V. Čmilytė-Nielsen portalui LRT.lt atsakė, kad „Didžiajame šeimų gynimo marše“ dalyvauti neketina ir grėsmių Lietuvos šeimoms nemato.

„Marše nedalyvausiu, nes savaitgalį praleisiu su savo didele šeima. Grėsmių šeimoms Lietuvoje nematau, tarptautinės konvencijos baimės man nekelia. Priešingai, tai yra reikalinga norint efektyviau kovoti su smurtu prieš vis dar silpnesnes visuomenės nares – moteris ir mergaites“, – teigė parlamento vadovė.

Premjerė: šeimas sugriauna žmonių asmeniniai pasirinkimai

Premjerė Ingrida Šimonytė kalbėdama apie renginį sakė, kad galimybė išreikšti savo nuomonę yra normali demokratinės valstybės piliečių teisė. Tiesa, ji pastebėjo, kad tai, kas turėtų būti taikiu renginiu, dėl kai kurių organizatorių retorikos, tampa kupina neapykantos ir pykčio.

„Vargu, ar galėčiau turėti ypatingų prieštaravimų, kad kažkas reiškia nuomonę, kuri nesutampa, galbūt, su mano nuomone. Nors, tiesą sakant, aš nelabai pažįstu politikų, kurie būtų kažkokiu būdu prieš tradicinę šeimą. Tikrai, nuoširdžiai, nesu tokių sutikusi.

Man atrodo, kad čia daugiau parinktos retorikos, bandant pozicionuoti save kaip vienintelius kažkokio teisingo požiūrio atstovus. Labiau liūdina, galbūt, tai, kad anonsuotas kaip tam tikras nuomonės pareiškimo renginys ar išsisakymas, taikus savo pozicijų paskelbimas, kai kurių organizatorių retorikos dėka, virsta pykčio ir neapykantos kurstymu“, – komentavo ministrė pirmininkė.

Anot jos, kai kurių organizatorių pareiškimai nei su taika, nei su kitokia nuomone nėra susiję. Premjerė teigė, kad natūralu, jog tokia situacija naudojasi ir kai kurie politikai, norintys padidinti savo matomumą.

„Aš laikausi nuomonės, kad niekas tradicinei šeimai ar apskritai šeimai nekenkia taip, kaip pačių žmonių asmeniniai pasirinkimai. Paprastai šeimas sugriauna žmonių asmeniniai pasirinkimai daryti ar nedaryti kažkokius dalykus. Tikrai ne seksualinės, ne tautinės mažumos ir ne kitaip galvojantys žmonės“, – komentavo I. Šimonytė.

Portalas LRT.lt dar pirmadienį nuomonės apie renginį klausė ir prezidento Gitano Nausėdos atstovų, tačiau kol kas atsakymo negavo. Tikimės papildyti.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.