Lietuvoje

2021.05.14 17:46

Ministerija rengia kelis scenarijus dėl kitų mokslo metų: gali prireikti testų, UV lempų ir konsultacijų

Aida Murauskaitė, LRT.lt2021.05.14 17:46

Rugsėjo 1-oji be jokių ribojimų. Sugrįžtuvės rudenį testuojantis. Ir nuotolinis mokymas. Tokius scenarijus rengia Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM). Kaip sakė švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė, galvojama ir apie papildomas 20 konsultacijų visoms klasėms, ir apie ultravioletines lempas. 

„Rengiame keletą scenarijų: nuo optimistinio, kai visi eina į mokyklas be jokių apribojimų, iki pesimistinio, kai mokomasi nuotoliniu būdu. Neatmetamas grįžimas į mokyklas testuojantis, jei vis dėlto pandeminė situacija nebus labai gera. Gali būti, kad ir rugsėjį, norėdami išlaikyti saugias mokyklas, turėsime remtis mokinių testavimu“, – į LRT.lt klausimą atsakė ŠMSM atstovas Dainoras Lukas.

Jis pabrėžė, kad svarbu iki to laiko kuo plačiau išbandyti, kaip savivaldybėms ir mokykloms sekasi organizuoti mokinių testavimą.

„Todėl dabartinė patirtis bus labai naudinga. Tačiau tikimės, kad dauguma visuomenės bus pasiskiepijusi ir papildomos saugumo priemonės nebus būtinos“, – viltį išsakė D. Lukas.

Ministerija subūrė darbo grupę, kuri apibendrins gerąsias praktikas, išryškins iškylančias problemas, teiks siūlymus, kad iki ateinančių mokslo metų, pasak D. Luko, būtų spėta pasirengti ir prastesnei pandeminei situacijai, o mokytojai, mokyklų vadovai naujus mokslo metus pasitiktų ramesni.

ŠMSM atstovas pirmiausia išskyrė tai, kad Vyriausybė skyrė pinigų Geros savijautos programai. Tai pasirenkamųjų paslaugų fondas mokykloms, skirtas mokinių emocinei sveikatai, fizinei būklei ir socialiniams įgūdžiams atstatyti ir palaikyti. Jai 2021 m. skiriama 5,1 mln. eurų.

Kaip aiškina ŠMSM, išnaudojant Kultūros paso platformą ir veikimo schemą, praplečiant asortimentą, mokyklos galės savarankiškai rinktis tikslines paslaugas iš fizinių, juridinių ir nevyriausybinių organizacijų teikėjų sąrašo aktyvioms veikloms gryname ore, komandos formavimo užsiėmimams, psichologų paskaitoms, emocinio intelekto mokymams organizuoti ir pan. Vienam mokiniui skiriamas 15 eurų krepšelis.

Antra, ruošiamasi įdiegti hibridines klases. Hibridinės klasės – tai klasės, kuriose dalis mokinių mokosi klasėse, kiti mokiniai, tarkime, dėl sveikatos, nesutinkantys testuotis ar dėl kitų priežasčių, tuo pačiu metu mokosi nuotoliniu būdu. ŠMSM aiškina, kad savivaldybėms bus skiriama centralizuotai nupirkta įranga hibridinėms klasėms įrengti.

ŠMSM duomenimis, prioritetas teikiamas mokykloms, kuriose mokosi daugiau nei 200 mokinių. Hibridinėms klasėms įrengti 2021 m. iš viso skiriama 3,9 mln. eurų. Numatoma, kad iš viso bus įrengta apie 2000 klasių.

Rugsėjo–gruodžio mėn. tai pat bus tęsiamos papildomos konsultacijos abiturientams ir jų mokytojams, konsultacijos mokyklų vadovams, mokyklose toliau turėtų dirbti savanoriai, padedantys mokytis mokiniams.

Ministerija praneša, kad vasarą savivaldybėms bus pristatyti ministerijos nupirkti nešiojamieji kompiuteriai – iš viso 9836 vienetai už beveik 6,9 mln. Eur. Jie bus išdalinti mokykloms, kuriose stinga kompiuterinės įrangos. Taip pat bus įsigyta „Microsoft 365 A3“ licencijų, kurios leis 15 tūkst. mokytojų šioje interneto platformoje dirbti darbe ir namuose. Tam numatyta skirti 220 tūkst. eurų.

ŠMSM patikino, kad bus atnaujinti visi mokykloms būtini teisiniai dokumentai ir rekomendacijos.

Šią savaitę per Seimo Švietimo ir mokslo komiteto posėdį švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė sakė, kad mokykloms galimai reikėtų pasinaudoti kitų įstaigų patalpomis.

Kaip paaiškino D. Lukas, mokyklos ir šiuo metu gali vesti pamokas kitose erdvėse.

„Savivaldybės gali padėti mokykloms ir suteikti nenaudojamas kitoms veikloms patalpas, kad būtų galima padalinti mokinius į mažesnes grupes ir užtikrinti saugius atstumus. Tačiau mokinių ugdymui ir priežiūrai tuomet reikia ir daugiau mokytojų, kito personalo“, – aiškino ministerijos atstovas.

J. Šiugždinienė užsiminė ir apie UV lempas. Tokius įrenginius kaip dar vieną apsaugos nuo viruso priemonę išmėgina eksperimentine tapusi Vilniaus Kunigaikščio Gedimino progimnazija. Lempos skirtos patalpų dezinfekcijai ir padeda naikinti virusus.

„Dėl galimybės mokykloms įsigyti UV lempas, skirtas patalpų dezinfekcijai ir padedančias naikinti virusus, esame nusiuntę užklausą Sveikatos apsaugos ministerijai. Svarstome ir kitus būdus, kaip galime padėti mokykloms palaikyti saugesnę nuo virusų aplinką, tarkime, galvojame apie galimybę įrengti vėdinimo sistemas“, – sakė D. Lukas.

Ministrė Seime sakė ir apie 20 papildomų konsultacijų kiekvienam klasės komplektui.

„20 konsultacijų tvarka ir pinigų skyrimas būtų tokia pat tvarka, kaip ir vasario mėnesį. Savivaldybės galėtų skirstyti pinigus konsultacijoms nuo 1 iki pat 4 gimnazijos klasės mokiniams pagal poreikį ir savo praradimų kompensavimo planus. Planuojamas lėšų poreikis – 5,1 mln. Eur. Ar pinigai bus skirti, paaiškės birželio mėnesį“, – paaiškino D. Lukas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.