Lietuvoje

2021.05.13 18:26

Tragiškas medikės sprendimas Šiauliuose atvėrė seną žaizdą – ar mobingo apibrėžimas įstatymu užkirs kelią skaudžiausioms istorijoms?

Reda Gilytė, Aina Mizgirdė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.05.13 18:26

Ketvirtadienio rytą prie pagrindinio Respublikinės Šiaulių ligoninės pastato susirinkę medikai ir buvę pacientai uždegė dešimtis žvakelių, taip atsisveikindami su iš gyvenimo pasitraukusia gydytoja. Jos mirtis esą galėjo būti susijusi su Šiaulių ligoninėje patirtu mobingu. Ligoninės vadovybė teigia, kad medikė dėl šiurkštaus pareigų pažeidimo buvo atleista iš darbo praėjusį ketvirtadienį. Direktorius Remigijus Mažeika LRT situaciją komentuoti atsisakė.

Atsisveikinimo žvakės nuo buvusių kolegų, draugų, pacientų. Jų prisiminimuose – tai buvo drąsi gydytoja, kuri ne vienus metus bandė keisti sistemą, pradėdama nuo savęs. Dabar už ją jau kalba kiti medikai.

Žinios. Sergamumo COVID-19 rodikliai Lietuvoje – vieni prasčiausių Europoje

„Tvyro ir įtampa ir baimė. Ir ne vienam skyriuje susiduriama, na gal ne su tokiomis baisiomis patyčiomis, bet tikrai susiduriama. Ir asmeniškai ne vienas yra patyręs. Ir niekas nesikeičia“, – sako chirurgė Vilma Brazytė.

„Nerimo įtampos yra daug. O šiaip administracija liepė mums nieko nekomentuoti. Ir šita akcija tikrai yra tylus protestas mūsų visų. Ir mes tikrai nebenorim taikstytis su šita situacija“, – kolegei antrino toksikolė Silvija Sagaitienė.

„Dabar labai plačiai kalbama apie mobingą aplamai. Bet reikėtų turbūt ir asmeniškai tuos atvejus neabejotinai įrodyti. Kad jie gautų deramą atpildą. Jeigu tektų dalyvauti teisme, tai aš ir mano žmona galėtume būti liudininkais, kurie betarpiškai su tuo susidūrė“, – sako kardiologas Alfonsas Andrulis.

„Patys patiriam. Norisi ramaus gyvenimo. Norisi ramiai miegoti, norisi ramiai dirbti. Mokomės ne tam, kad būtų prie mūsų kabinėjamasi“, – kalba neurologė Eglė Kontrimienė.

Sveikatos apsaugos ministerija kol kas situacijos Šiaulių ligoninėje nekomentuoja. Šią savaitę gydymo įstaigoje dirba mobili krizių valdymo komanda. Ji jau teikia psichologinę pagalbą darbuotojams, artimiesiems. Šiaulių ligoninėje dirbusios jaunos medikės mirties priežastį aiškinasi teisėsauga.

Dar prieš tragediją Šiauliuose, Seimo socialdemokratai buvo pasiūlę darbo kodekso pataisas norėdami apibrėžti, kas yra mobingas.

„Jis yra gerokai platesnis reiškinys nei tiesiog psichologinė prievarta ar smurtas darbo vietoje, antras dalykas reikalinga žmogaus ,kuris kreipėsi pagalbos teisinė apsauga“, – sako LSDP narys Gintautas Paluckas.

„Yra gautos pakankamai kritiškos teisės departamento išvados, kad ta sąvoka yra šiek tiek perteklinė, nes mobingas yra labai glaudžiai susijęs su psichologinio smurto sąvoka, kuri jau dabar yra įtvirtinta darbo kodekse. Kita vertus, komitetas vienbalsiai pritarė šitam siūlomam projektui“, – sako Seimo Žmogaus teisių komiteto pirmininkas Tomas Vytautas Raskevičius.

Opozicijos lyderis sako, kad Seimas dažniausiai susigriebia spręsti problemą po plačiai nuskambėjusių įvykių. Saulius Skvernelis abejoja, ar šiuo atveju įstatymas situaciją pakeis.

„Žinote, proginiai dalykai. Kažkas atsitiko, priimsim įstatymus, ir kas iš tų įstatymų, jie vėl neveiks arba veiks ne kaip nori. Tai čia yra visos kultūros, darbdavio, darbuotojo ir pačių kolektyvų drąsos klausimas yra, profesinių sąjungų, darbo tarybų klausimai“, – sako S. Skvernelis.

Premjerė taip pat pabrėžia – mobingas – kultūrinė problema. Prieš kelerius metus sukurta ir anoniminė linija pranešti apie mobingo atvejus.

2019-ųjų pabaigoje žvakės buvo deginamos ir dėl iš gyvenimo pasitraukusio jauno Vilniaus universitetinės ligoninės gydytojo.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.