Lietuvoje

2021.05.13 18:42

Artimiausią savaitę žemę merks lietus, sausas bus tik sekmadienis, o pirmadienį – iki 24 laipsnių šilumos

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2021.05.13 18:42

Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos (LHMT) vyriausioji specialistė Izolda Marcinonienė LRT TELEVIZIJOS žiūrovus įspėja nepalikti namuose skėčių. Anot jos, ateinanti savaitė nestokos kritulių. Bent jau tiek, kad tik lietaus, o ne sniego, kaip kad nutiko tokiu metu praėjusiais metais. Sekmadienį atsipūtę nuo lietaus, dar didesnės jo porcijos sulauksime kitą savaitę.

Sinoptikė primena, kad lygiai prieš metus, gegužės 12-14 dienomis, buvome sulaukę gausios sniego porcijos. Ji prisimena, kad tuo metu po itin šiltų orų visiškai netikėtai pasnigo. Ir ne šiaip sau pasnigo, o prikrėtė sniego kaip reikiant.

„Vieną dieną buvo net 25 laipsniai, o jau kitą dieną beliko vos 11 laipsnių. Ne tik atšalo, bet ir iškrito krituliai sniego pavidalu! – praėjusių metų gamtos pokštą prisiminusi komentuoja I. Marcinonienė. – Vietomis net 6 centimetrai sniego buvo. Tai tikrai buvo įspūdinga ir, svarbiausia, tokie reiškiniai vyko kelias dienas. Įdomu ir tai, kad jau prieš tai vyravo šiluma, buvo prasikleidę medžių lapai bei įvairūs žiedeliai. Dėl to pernai augalai kentėjo. Taip kad tas gegužės pradžios iškritęs sniegelis tikrai nepadarė tiek žalos gamtai, kiek jis padarė tokiu metu pernai.“

Kol kas artimiausiomis dienomis sniego nenumatome, tačiau garantijos, kad jo nebus gegužės pabaigoje – nėra, šypsosi sinoptikė.

Artimiausią savaitę dienas lydės lietus, pavasarinė šiluma vienai dienai aplankys sekmadienį

„Vis tik tokie pokštai gegužę pasitaiko. Štai ir 2011-aiais bei 2017-aiais irgi buvo tokios sniegingos gegužės pradžios. O štai pernai tas sniegas buvo gan vėlyvas“, – prisimena pašnekovė.

Artimiausia naktis bus lietinga. I. Marcinonienė teigia, kad lis smarkiai, o labiausiai klius žemaičiams.

„Jei šią dieną šlapo Rytų Lietuva, o žemaičiai džiaugėsi geru oru, tai artimiausią naktį gausaus lietaus porciją gaus ir Žemaitija, – tikina ji. – Rytiniuose rajonuose atvirkščiai, pragiedrės, tad bus ir šalčiausiai – oras atvės iki 5 laipsnių. O štai lietingoje Žemaitijoje ir pajūryje oro temperatūra vyraus apie 10 laipsnių. Vėjai visoje šalyje išliks rytinių krypčių, vietomis, daugiausiai šiauriniuose ir šiaurės rytiniuose rajonuose, įsismarkaus iki 13 m/s.“

Penktadienio diena taip pat nestokos lietaus. Bus nusistovėjusi lietaus zona virš Lietuvos, o dar ir iš pietų atkeliaus taip vadinamos pietinės lietaus bangos, sako I. Marcinonienė.

„Tai visi šitie lietaus masyvai susilies virš mūsų ir Lietuva atsidurs po debesų skraiste. Tiesa, pats lietus bus labiau trumpo pobūdžio, tik Žemaitijoje jis gali būti smarkesnis. Oro temperatūra visoje šalyje bus gan vienoda – 15-17 laipsnių“, – pranašauja sinoptikė. Pasak jos, vietomis termometro stulpelis gali pakilti iki 19 laipsnių, o kažkur, labai sunkiai, gali pasiekti ir 20 laipsnių padalą.

Šeštadienio naktį vėjai atsisuks iš pietryčių bei pietų, tad turėtų būti kiek šilčiau. Vis tik tą šilumą slopins giedra, kuri neleis orui sušilti. Nepaisant to, nakties oro temperatūra svyruos nuo 5 iki 10 laipsnių. „Vietomis palis. Daugiau lietaus klius vėl gi Žemaitijai ir šiauriniams šalies rajonams“, – pranašauja LHMT vyriausioji specialistė.

Šeštadienio diena ir vėl nestokos kritulių. „Daugeliui rajonų klius lietaus. Pietiniams, centriniams ir šiauriniams rajonams jo klius daugiausiai, – teigia sinoptikė. – O štai žemaičiams pasiseks – jie gaus mažiau lietaus. Tačiau pajūrio ir Žemaitijos gyventojai gaus vėjo nuo jūros, kuri teišilusi iki 10-11 laipsnių. Tad pajūryje ir Žemaitijoje oras tesušils iki 14-16 laipsnių. O štai šiaurės rytiniuose rajonuose, kur taip pat bus giedriau ir mažiau kritulių, bus įsiterpęs šilumos pliūpsnis – oras sušils iki 20 laipsnių.“

Sekmadienio naktis turėtų būti be lietaus. Į šalį ateis šiltesnio oro srautas. „Aprims vėjai, bus drėgnas paviršius, geras garavimas, tad bus labai geros sąlygos susidaryti rūkui. Rūko galime sulaukti paryčiais. Oro temperatūra bus kiek žemesnė – tarp 4 ir 9 laipsnių“, – prognozuoja I. Marcinonienė.

Sekmadienio diena turėtų pamaloninti. Kaip sako pašnekovė, paskutinė savaitės diena bus tarsi „atpirkimas už tas apniukusias ir negražias dienas“. „Sekmadienio dieną gali būti 17-22 laipsniai ir nestiprus pietryčių vėjelis“, – trumpai drūtai sekmadienio orus apibendrina sinoptikė.

Pirmadienį į šalį vėl grįš lietus. „Naktį smarkiai lis, o dieną sulauksime trumpo pobūdžio lietaus daugelyje šalies rajonų, – nemalonius kitos savaitės pradžios orus skelbia I. Marcinonienė. – Vėl turėsime temperatūrinius kontrastus šalyje. Pajūryje ir Žemaitijos vakarinėje dalyje bus 14-17, o štai šiaurės vakariniuose šalies rajonuose oras sušils iki 22-24 laipsnių. Vyraus šiltas lietus, tačiau vietomis jis bus intensyvus.“

Antradienį ir trečiadienį Lietuva atidurs po ciklono nešamais lietingais debesimis. „Lis, o vietomis ir labai smarkiai lis, – nieko gero nežada LHMT vyriausioji specialistė. – Naktimis lietaus klius mažiau, tačiau dienomis jo sulauksime gausesnio. Nakties ir dienos oro temperatūra nelabai skirsis – naktys bus šiltos, o dienos – vėsokos.“

Antrąją kitos savaitės pusę į mūsų šalį atslinks šaltesnio oro slėnys. „Ketvirtadienį ir penktadienį oro temperatūra priartės prie šalnų, tačiau dienos bus skaidrios, o pietiniuose ir pietvakariniuose rajonuose termometro stulpeliai gali rodyti ir didesnę, nei 20 laipsnių, padalą“, – sako I. Marcinonienė.

Kitą savaitgalį, anot LHMT vyriausiosios specialistės I. Marcinonienės, turėtume sulaukti mažiau lietaus ir bent kiek šiltesnių orų.

Orų prognozę su sinoptike I. Marcinoniene stebėkite televizijos vaizdo įraše.

Parengė Vismantas Žuklevičius.

Artimiausią savaitę dienas lydės lietus, pavasarinė šiluma vienai dienai aplankys sekmadienį
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.