Lietuvoje

2021.05.12 20:31

Matulas apie šešėlinį SAM pagalbininką ir milijonus eurų: „vertas tyrimo nusikaltimas, kurį organizavo netgi kelios ministerijos“

Rūta Juknevičiūtė, Jurga Tvaskienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.05.12 20:31

LRT Tyrimų skyriaus gauti vidiniai Sveikatos apsaugos ministerijos susirašinėjimai rodo, kad pernai pavasarį įvykdytuose beveik 9 mln. eurų vertės COVID-19 pirkimuose tarpininkavo pašalinis žmogus – visuomenininkas Šarūnas Narbutas. Per jį Lietuva įsigijo ir iki šiol nenaudojamų monitorių. Įranga buvo perkama, nors jau tada žinota, kad ji neturi privalomų sertifikatų. Seimo sveikatos reikalų komiteto vadovas teigia, kad tai – „dešimtmečio ar net šimtmečio vertas tyrimo nusikaltimas“.

Dėl nesertifikuotų monitorių Ekstremalių sveikatai situacijų centras (ESSC) jau yra kreipęsis į tiekėją ir Europos specialią įstaigą dėl galimybės juos realizuoti. Šią dieną aiškaus atsakymo nėra, kaip ir neaiškus tolesnis monitorių likimas. Iki šiol sandėliuose guli apie 200 nenaudojamų monitorių. Didelių vilčių, kad gali pavykti susitarti su tiekėjais dėl žalos išieškojimo, Sveikatos apsaugos ministerija nededa.

Žinios. Lietuvoje bent viena vakcinos nuo COVID-19 doze yra paskiepyta jau 30 proc. gyventojų

Seimo sveikatos reikalų komiteto vadovas sako – sunku patikėti, kad taip buvo įmanoma organizuoti pirkimus – ne per Lietuvoje esančius firmų atstovus, o per tarpininką. Ir dar nupirkti monitorių, kurių net naudoti negalima.

„Aš manau, kad tai yra vos ne dešimtmečio ar net šimtmečio vertas tyrimo nusikaltimas, kurį organizavo ir dalyvavo netgi kelios ministerijos, kurios nesigilindamos, kas ir ką organizuoja, sėkmingai dėjo parašus“, – sako Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkas Antanas Matulas.

Dalis monitorių perduota gydymo įstaigoms, kurios turėjo juos aprūpinti trūkstamomis dalimis, kad galėtų veikti. Taip pat reikėjo pakeisti programinę įrangą. Tai maždaug 200 monitorių, šią dieną iš jų nesutvarkyti 85. O nesertifikuotų – dar maždaug 200 monitorių – likimas neaiškus.

Sveikatos apsaugos ministerijai pavaldi institucija ėmėsi veiksmų.

„Ekstremalių sveikatai situacijų centras kreipėsi į tiekėją ir Europos specialią įstaigą dėl galimybės juos realizuoti, galimybės sertifikuoti šiuos monitorius. Mūsų žiniomis, dabar vyksta susirašinėjimas, toks prašymas yra pateiktas“, – teigia sveikatos apsaugos ministro patarėja Asta Riukienė.

Pasak A. Riukienės, vykdomos ir žalos išieškojimo procedūros. Tačiau viskas vyksta pagal Kinijos teisę.

„Tai yra pakankamai apsunkintos teisminės ginčo nagrinėjimo procedūros, tai mes svarstome, kiek realu ir tikslinga vykdyti šias procedūras“, – sako sveikatos apsaugos ministro patarėja.

Seimo Sveikatos reikalų komiteto vadovas dėl monitorių pirkimo prieš kelias savaites kreipėsi į Specialiųjų tyrimų tarnybą (STT). Jo vadovaujamas komitetas kol kas jokių žingsnių nesiims.

„Komitete šiandien organizuoti parlamentinį tyrimą nėra galimybės dėl to, kad vykstant ikiteisminiam tyrimui niekas negali kištis“, – sako A. Matulas.

Dėl pirkimo nemažai klausimų kyla premjerei Ingridai Šimonytei, ji tikisi, kad bent į dalį jų atsakys teisėsauga.

„Dabar noriu tikėti, kad niekas panašių paslaugų institucijoms nesiūlo <...> ir viskas vyksta viešųjų pirkimų nustatyta tvarka. Nors ir dabar iškyla tokių situacijų, kada poreikiai būna sunkiai suplanuojami arba sunkiai numatomi ir kai kuriuos sudarytų susitarimų aspektus mums tenka patirti ir savo kailiu“, – sako premjerė.

Pasak I. Šimonytės, iš šios pirkimų istorijos institucijos turėtų išmokti svarbiausias pamokas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.