Lietuvoje

2021.05.12 18:36

Nerimstant ginčams dėl EVT, Seimo komitetai kviečia prezidentą ir premjerę susitarti

Benas Brunalas, ELTA2021.05.12 18:36

Prezidentūrai ir konservatoriams nesugebant išspręsti aštrius epitetus bei kaltinimus vienas kito atžvilgiu keliantį Lietuvos atstovavimo Europos Vadovų Taryboje (EVT) klausimą, Seimo komitetuose trečiadienį prabilta, kad reikėtų pakviesti premjerę Ingridą Šimonytę bei šalies vadovą Gitaną Nausėdą pabandyti rasti kompromisą.

Trečiadienį bendrame Europos ir Užsienio reikalų komitetų posėdyje buvo pristatyta ataskaita dėl pastarąją savaitę vykusio ir nemažas diskusijas tarp dalies konservatorių bei prezidentūros sukėlusio neformalaus Europos Vadovų Tarybos susitikimo Portugalijoje. Šioje EVT Lietuvai, kaip įprasta, atstovavo prezidentas.

Europos reikalų komiteto (ERK) pirmininkė konservatorė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė po posėdžio Eltai teigė, kad, nors Seimo komitetai ir neturi galimybių įpareigoti prezidentą ir premjerę tartis, visgi, pažymėjo ji, žinutė, kad kompromiso reikia ieškoti, buvo pasiųsta. Pasak jos, tai išgirdo ir komiteto posėdyje dalyvavę prezidentūros atstovai.

„Prezidentūros atstovai buvo ir girdėjo. Ir tai yra tam tikras signalas, kaip situaciją mato parlamento nariai, Europos reikalų komiteto nariai... Žinoma, mes neturime instrumentų įpareigoti kažkokiam tarimuisi, tai yra labiau pareikštas noras ir valios pareiškimas“, – Eltai sakė R. Morkūnaitė-Mikulėnienė, dar kartą pažymėdama, kad komitetai šiuo klausimu tiesiog pareiškė lūkestį konstruktyvesnei diskusijai.

„Reikia rasti susitarimą, kuris prisidėtų prie sveikesnio valstybės kelio“, – teigė ji.

Ir visgi ERK pirmininkė pažymėjo, kad, nors Seimo komitetų posėdyje buvo įgarsintas pasiūlymas prezidentui ir premjerei susitarti dėl tolesnės atstovavimo EVT tvarkos, konservatoriai nuo savo ne kartą deklaruotų siekinių neatsitraukia. Jos teigimu, ir toliau manoma, kad Lietuvai EVT turėtų atstovauti premjerė ir prezidentas pagal ten svarstomų klausimų pobūdį.

„Tai nėra klausimas, ar prezidentas kažką geba ar negeba. Tai tiesiog valdžių pasidalinimo principas. Kaip ten bebūtų, priimant sprendimus dėl socialinių, klimato kaitos klausimų, už jų įgyvendinimą atsakinga Vyriausybė“, – teigė ji.

Tačiau prezidentūra ne kartą yra principingai pažymėjusi, kad konservatorių raginimų EVT atstovauti pakaitomis jokiu kompromisu nelaiko. Pasak jos, Konstitucija įpareigoja prezidentą Lietuvai atstovauti EVT.

EVT klausimas pastarąją savaitę sulaukė abipusių kaltinimų

Pastarąją savaitę, kuomet į neformalią EVT Portugalijoje išvyko prezidentas G. Nausėda, Lietuvos atstovavimo klausimas sukėlė aštrų prezidentūros ir konservatorių atstovų apsižodžiavimą.

Užsienio reikalų komiteto pirmininkas konservatorius Žygimantas Pavilionis viešai reiškė pasipiktinimą, kad G. Nausėda išvyko į ES viršūnių susitikimą, kuriame aptarti ne užsienio politikos, bet socialiniai klausimai. Jo teigimu, tai, kad prezidentas išvyko į neformalią EVT Portugalijos mieste Porte, yra žalinga Lietuvai, mat jis neturi jokios kompetencijos atstovauti Vyriausybės prerogatyvoje esantiems socialiniams klausimams.

Tačiau prezidento vyriausioji patarėja Asta Skaisgirytė, praėjusį ketvirtadienį komentuodama situaciją, konservatorių pasirinktą būdą kelti atstovavimo EVT klausimą pavadino „antivalstybišku“ ir kenkiančiu šalies įvaizdžiui. Galiausiai ji pareiškė viltį, kad Seimas įsiklausys į Etikos ir procedūrų komisijos poziciją dėl Seimo komitetų viršytų įgaliojimų, rekomenduojant, kas turėtų vykti į EVT.

ELTA primena, kad Seimo Etikos ir procedūrų komisija praėjusį trečiadienį konstatavo, kad Užsienio bei Europos reikalų komitetai, teikdami rekomendaciją, kas turėtų atstovauti Lietuvai EVT, peržengė savo kompetencijos ribas. Taip Seimo etikos sargai pasisakė po to, kai kovo mėnesį Užsienio bei Europos reikalų komitetuose buvo nutarta rekomenduoti Vyriausybei, kad, sudarant delegaciją kovo 25–26 dienomis nuotoliniu būdu vykusiai EVT, Lietuvai atstovautų prezidentas. Šiuo nutarimu pasipiktino dalis opozicijos atstovų, mat konservatoriams priklausantys parlamentarai ne kartą viešai kalbėjo, kad komitetai lygiai taip pat galėtų rekomenduoti, jog į EVT turėtų vykti premjerė I. Šimonytė.

Dalies opozicijos teigimu, apskritai Europos reikalų komiteto sprendimas imtis teikti rekomendacijas, kas turėtų vadovauti Lietuvos delegacijai EVT, yra viršijantis komiteto kompetencijas. Pasak jų, privalu toliau tęsti praktiką, kai Seimo komitetai prieš vyksiančias EVT tik tvirtindavo Lietuvos pozicijas atskirais klausimais, tačiau dėl delegacijos sudėties nepasisakydavo, o šaliai daugiau nei dešimtmetį atstovaudavo tik prezidentas.

Tuo metu, anot konservatorių, kur kas efektyviau būtų, jei Vyriausybės prerogatyvoje esantys klausimai būtų atstovaujami premjerės, o prezidentas į EVT vyktų tik tuomet, kada būtų sprendžiami klausimai, susiję su užsienio politika.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.