Lietuvoje

2016.06.22 10:25

Žydų žudynių vietoje Paneriuose aptiko pabėgimo tunelį

LRT RADIJAS, LRT.lt 2016.06.22 10:25

Mokslininkai žydų žudynių vietoje Paneriuose, Vilniuje, aptiko pabėgimo tunelį ir naujų sušaudymo duobių. Pasak Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus direktoriaus Marko Zingerio, po šių tyrimų Paneriuose bus lengviau įrengti informacinius stendus, sukurti ekspoziciją būsimam muziejiniam kompleksui.

„Tarptautinė archeologų grupė savo neinvaziniais tyrimais ir elektrine tomografija aptiko papildomų duobių, užžėlusius takus, kuriais buvo varomi pasmerktieji. Ir taip pat, kas yra svarbiausia – tunelį, apie kurį buvo daug kalbama istorinėje literatūroje (...). Jo nustatytas ilgis – apie 30 metrų“, – sako Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus direktorius M. Zingeris.

Tarptautinę ekspertų grupę sudaro mokslininkai iš Jungtinių Valstijų, Kanados, Izraelio bei Lietuvos. Vilniaus pakraštyje esantis Panerių memorialas skirtas Holokausto ir visoms nacizmo aukoms atminti, čia 1941–1944 metais naciai vykdė egzekucijas žmonėms, daugiausia žydams.

Per Antrąjį pasaulinį karą naciai Lietuvoje, dažnai padedami lietuvių kolaborantų, išžudė beveik 200 tūkstančių žydų. Tai sudaro apie 90 procentų tuo metu Lietuvoje gyvenusių žydų.